MŁAWA. Niewielki wzrost bezrobocia w powiecie tj. 0,7 punktu procentowego. Decydujący będzie czerwiec

Według dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie czerwiec będzie decydujący w kwestii odpowiedzi jak bardzo kryzys związany z koronawirusem dotknął sferę zatrudnienia i wpłynął na kondycję  firm. Jak na razie wzrost bezrobocia na terenie powiatu mławskiego sięgnął 0,7 procenta.

Jak informuje szef PUP w Mławie bezrobocie w chwili obecnej nie odbiega zbytnio od lat poprzednich.

– Muszę powiedzieć, że bezrobocie wzrosło w stosunku do miesiąca marca o 150 osób. W maju zarejestrowało się 222 co kształtuje się na poziomie lat ubiegłych. Ale na pewno jest w tej chwili mniejsze zatrudnienie. W maju mieliśmy tylko 100 podjęć pracy. A w tej chwili w powiecie mławskim bezrobocie wynosi 6,5 proc. W latach poprzednich było to 5,3% a w trudniejszym okresie sięgało 5,8. Można więc powiedzieć, że bezrobocie wzrosło na chwilę obecną niewiele bo o 0,7 procenta. – mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Witold Żerański.

Na dzień dzisiejszy liczba bezrobotnych wynosi  w powiecie mławskim 2041, w tym 1162 kobiety. Z terenu wiejskiego liczba pozostających bez pracy sięga 1101 osób, w tym 622 kobiety. W mieście zaś jest takich osób 940 w tym 540 pań. Pozostających w szczególnej sytuacji na rynku pracy jest 1600 osób w tym 940 to kobiety. 522 osoby są powyżej 50 roku życia. Natomiast  długotrwale nie mogących znaleźć zatrudnienia jest 803 ludzi. Te dane jednak mogą się zmienić. Gdyż odpowiedź na pytanie w jakiej kondycji są firmy i jak będzie się kształtować zatrudnienie zdaniem Witolda Żerańskiego ma nastąpić w czerwcu.

– Czy wzrost bezrobocia będzie większy to się okaże jeszcze bo może być tak, że gro osób jest w trakcie wypowiedzenia. Również mogą być na zwolnieniach lekarskich. Może zdarzyć się też tak, że zwolnienia zostaną cofnięte. Poza tym mam informacje, że te nasze kluczowe dwie branże tj. elektroniczna i rolno-spożywcza poszukują ludzi do pracy. Również po zwolnieniach lekarskich ludzie mogą wrócić do swych zakładów. To wszystko będzie zależało od rozwoju gospodarczego. – wyjaśnia dyrektor. Chodzi mi o to jak zniesienie kolejnych obostrzeń wpłynie na rozwój gospodarczy. Nie chodzi tu tylko o  powiat. Bo wiadomo, że gro naszych firm eksportuje swe towary na całą Polskę, Europę. To też jest istotne w produkcji i funkcjonowaniu naszych firm, jak będą reagować i funkcjonować kontrahenci naszych przedsiębiorstw. Na pewno czerwiec będzie miesiącem, który nam odsłoni całe oblicze kondycji naszej gospodarki tj. w jakim stopniu ten kryzys nas dotknął. Czy będzie to duży, czy mniejszy stopień. W chwili obecnej słyszy się, że odbudowanie gospodarki może potrwać nawet rok.

Pieniędzy nie zabraknie

W ramach tzw. tarczy kryzysowej Powiatowy Urząd Pracy w Mławie pozyskał 36 mln zł. Do tej pory rozdysponowanych zostało 24 mln.

–  Mamy złożonych na dzień dzisiejszy 3 tyś wniosków na jednorazowe pożyczki w kwocie 5 tyś. Wypłaciliśmy zaś 2507 na kwotę 12,5 mln zł. Pozostało nam do wypłacenia około 500. Podkreślam jest to pożyczka. Na wniosek pracodawcy może być umorzona pod warunkiem utrzymania działalności gospodarczej. Natomiast na wsparcie dla firm w postaci kosztów wynagrodzenia dla pracowników wpłynęło 140 wniosków tj. dla prawie 700 pracowników. Poza tym w zadaniu dotyczącym wsparcia dla osób fizycznych, czyli dla prowadzących jednoosobowo działalność mamy 274 wnioski. Te ostatnie dwie formy pomocy wypłacane są co miesiąc a wysokość ich uzależniona jest od wysokości spadku obrotów. Są pułapy tj.50,70,80 proc. No i w zależności od tego wysokość wsparcia jest przyznawana na okres 3 miesięcy. Warunek to prowadzenie działalności i utrzymanie zatrudnienia. Łącznie dla obydwu zadań wypłaciliśmy około 1 mln zł.  Na dzień dzisiejszy Urząd Pracy zagospodarował 20 mln zł.  W tych dwu ostatnich zadaniach ponieważ jak mówiłem wypłacane jest to przez 3 miesiące więc kolejne zobowiązania sięgają 4 mln zł.

Jak podkreślał szef placówki urząd pracy nie zwleka z wypłacaniem środków

– Na pomoc  np. w zakresie pożyczek, jeśli dokumenty są dobrze wypełnione, pracodawcy czekają dwa trzy dni.  Dlatego apeluję o to by zwracać uwagę na prawidłowe wypełnianie dokumentacji to wtedy ta pomoc dotrze szybciej a przy błędach czas się wydłuża bo musimy usuwać braki. – wyjaśnia Witold Żerański.

Zaznacza też, że środków finansowych jest wystarczająco dużo i zachęca pracodawców do korzystania ze wsparcia

– Niech pracodawcy się nie zastanawiają, czy środków nam starczy tylko niech się skupią na dokładnym wypełnianiu wniosków. Można też zadzwonić do nas z prośbą o pomoc w ich uzupełnianiu. Poza tym oferujemy w swych działaniach nie tylko pomoc z zakresu tarczy antykryzysowej, ale jak było dotychczas są też pieniądze na jednorazową działalność gospodarczą, doposażenia stanowisk pracy, staże, szkolenia, zwrotu kosztów dojazdu. Jedynie poszkodowane są samorządy bo nie mamy pieniędzy na prace interwencyjne. W każdym razie mamy pieniądze i zapraszamy firmy do korzystania ze wsparcia – kończy dyrektor. Na zakończenie chciałbym prosić o zachowanie też zasad bezpieczeństwa zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

 

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Przeczytaj poprzedni wpis:
MŁAWA. Komunikat mławskiego sanepidu na 30 maja w sprawie koronawirusa

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mławie z dnia 30.05.2020r . przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu mławskiego związaną z...

OLSZTYN. W Olsztynie zmiana zasad naliczania opłat za odpady. Taką decyzję podjęli radni

Rozliczenie nie na podstawie zadeklarowanej liczby mieszkańców, a zgodnie ze zużyciem wody. Taką decyzję podjęli podczas środowej (27 maja) sesji...

Zamknij