WARSZAWA.Samorządy domagają się pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli

Prezydenci największych polskich miast wystąpili z apelem do MEN o zwiększenie subwencji oświatowej. Obecna jest niewystarczająca i nie pokrywa kosztów wrześniowych podwyżek dla nauczycieli.

Luka pomiędzy wysokością kwoty subwencji oświatowej a wydatkami bieżącymi samorządów na oświatę stale się powiększa (w 2019 r. wyniosła aż 26 mld zł, w 2015 było to 17 mld zł).  Część zadań – np. ustawowe podwyżki – jednostki samorządu terytorialnego muszą pokrywać ze środków własnych, a wsparcie z budżetu państwa nie pokrywa nawet minimalnych kosztów funkcjonowania szkół. I jest symboliczne np. w odniesieniu do opieki przedszkolnej. To m.in. efekt niedoszacowania subwencji w latach 2017–2020 i braku wystarczających środków na wprowadzenie tzw. „reformy” systemu oświaty.

Z roku na rok dopłacamy coraz więcej do oświaty. Wydatki rosną, a subwencja pokrywa coraz mniejszą część z nich. Największa pozycja to oczywiście wynagrodzenia. W stolicy na zaplanowane 6 proc. podwyżki  potrzebujemy w tym roku 30 mln, a w kolejnym już 90 mln zł. Ogółem w 2020 r. nawet po wzroście subwencji o 214 mln zł nadal brakuje nam 191 mln zł  na wydatki związane z oświatą. To musi się zmienić – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Zgodnie z art. 30 ust. 8 ustawy Karta Nauczyciela środki na wynagrodzenia wraz z pochodnymi, powinny być zagwarantowane przez państwo w dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Tak jednak nie jest.

Subwencja oświatowa na 2020 r. wzrosła  względem roku ubiegłego o 214 mln złotych. Jednak wydatki na rok 2020 wzrosły o niemal 400 mln zł. Już na początku roku zrezygnowaliśmy z wielu remontów placówek obniżając deficyt.

W stosunku do roku ubiegłego konieczne w 2020 r. dodatkowe wydatki w obszarze oświaty wynikają z:

– wzrostu liczby uczniów w 2020  o 12 tys. – 120 mln złotych

– skutków ubiegłorocznych podwyżek (9,6%) – 100 mln złotych

– wyższych trzynastych pensji i świadczeń socjalnych  – 32 mln zł

– wyższych wydatków z tytułu wzrostu płacy minimalnej – 30 mln zł

– wyższych dotacji dla placówek niepublicznych – 60 mln zł

– wyższych kosztów energii elektrycznej i c.o. – 33 mln zł

Te dodatkowe wydatki to łącznie 375 mln złotych. Wzrost subwencji tylko o 214 mln nie zapewnia ich pokrycia. Już dzisiaj niedoszacowanie subwencji oświatowej wynosi ponad 160 mln złotych (kalkulacja: 375-214 mln zł). Jeżeli dodamy do tego planowaną od września br. podwyżkę dla nauczycieli, to niedoszacowanie to wzrośnie do ponad 190 mln zł. Subwencja jest zatem niewystarczająca i nie ma w niej środków na podwyżki.

Trudno brakujących środków szukać w innych niesubwencyjnych źródłach (argument często podnoszony przez MEN) – w kwietniu wpływy z PIT i CIT w dużych miastach były o kilkadziesiąt procent niższe od kwot uzyskanych z tych samych źródeł rok wcześniej, czyli w kwietniu 2019 roku (w stolicy PIT o 260 mln zł a CIT o 92 mln zł). Zmniejszyły się także wpływy samorządów z czynszów, dzierżaw czy biletów komunikacji miejskiej.

Dlatego przedstawiciele Unii Metropolii Polskich sprzeciwili się dalszemu drenowaniu budżetów gmin i powiatów, poprzez nakładanie nowych zadań bez zapewnienia odpowiednich kwot na ich finansowanie. Ich zdaniem nieuchronnie doprowadzi to do ekonomicznego demontażu oświaty i samorządu w Polsce. Chyba, że taki właśnie jest cel rządu.

Przedstawiciele zaapelowali również, żeby Minister Edukacji Narodowej nie wprowadzał w błąd opinii publicznej twierdząc, że środki na podwyżki zostały uwzględnione w subwencji oświatowej.

Trzeba wreszcie podjąć decyzje na szczeblu rządowym, zwiększyć subwencję i zagwarantować samorządom pełne pokrycie skutków podwyżek, wprowadzonych zarówno w szkołach, jak i w przedszkolach – dodaje wiceprezydent Renata Kaznowska.

Unia Metropolii Polskich podkreśla także, że planowana od 1 września 2020 r. sześcioprocentowa podwyżka dla nauczycieli jest słuszna i oczekiwana, jednak realizuje tylko część postulatów pracowników oświaty. A przyznana samorządom subwencja oświatowa w żaden sposób nie zabezpiecza nawet części jej skutków finansowych.

Karolina Gałecka

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

SPODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ, CHCESZ BY PRZECZYTAŁ KTOŚ INNY NACIŚNIJ NIEBIESKI PRZYCISK I UDOSTĘPNIJ

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Przeczytaj poprzedni wpis:
MŁAWA. Nie żyje najstarsza mławianka -Marianna Jaskulska

Jeszcze nie tak dawno bo w marcu Marianna Jaskulska obchodziła swoje 103 urodziny. Była najstarszą mieszkanką naszego miasta.  Pani Marianna...

PORTAL MŁAWA
MŁAWA. Ulgi dla przedsiębiorców weszły właśnie w życie

Uchwała dotycząca zwolnienia z podatków od nieruchomości mławskich przedsiębiorców wybranych profesji, którzy ponieśli straty w związku z epidemią COVID-19, została...

Zamknij