Warszawa wspiera: 20 mln zł dla 3 tys. firm

Obniżki czynszów w miejskich lokalach, ulgi w spłacie zaległości, pomoc najemcom ogródków gastronomicznych czy bezpłatne doradztwo księgowe, biznesowe i prawne. Stolica oferuje szereg rozwiązań lokalnym firmom, które w związku z epidemią znalazły się w trudnej sytuacji.

– Cały czas monitorujemy sytuację, związaną ze skutkami epidemii dla biznesu i pozostajemy w kontakcie ze środowiskiem stołecznych przedsiębiorców, proponując im pomoc oraz wsparcie. Z programu wsparcia dla warszawskich przedsiębiorców skorzystało już wiele stołecznych firm – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W zasobie miasta znajduje się 8634 lokali użytkowych. Według stanu na 12 czerwca br. – o obniżkę czynszu za wynajem lokalu miejskiego wystąpiło 3780 najemców. Blisko 3000 wniosków rozpatrzono pozytywnie na kwotę blisko 20 mln zł.

919 najemców wystąpiło o obniżenie czynszu z tytułu dzierżaw i najmu nieruchomości (stan na 4.06.2020 r.)

Do Zarządu Dróg Miejskich wpłynęło 36 wniosków, dotyczących obniżenia czynszu dzierżawnego za zajęcie pasa drogowego pod obiekty związane z funkcją drogi i ok. 40 wniosków dotyczących handlu, o obniżenie opłaty w związku z uchwałą Rady m.st. Warszawy o czasowym obniżeniu stawek opłat za zajęcie pasa drogowego. W decyzjach wydawanych po 6 czerwca opłaty są naliczane według obniżonych stawek, ponieważ od czerwca do końca grudnia 2020 r. decyzją Rady obowiązuje 50-proc. bonifikata za zajęcie pasa drogowego m.in. pod ogródki gastronomiczne.

Dodatkowo przedsiębiorcy mogą wystąpić o odroczenie spłaty lub rozłożenie jej na raty. Przedsiębiorcy, którzy mają problemy z utrzymaniem płynności finansowej w związku ze skutkami obostrzeń jakie wprowadził rząd z powodu epidemii, mogą wnioskować o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych. Do Urzędu m.st. Warszawy wpłynęło ponad 500 takich wniosków (stan na 12.06.2020 r.).

Stolica oferuje ponadto przedsiębiorcom przedłużenie o 90 dni terminów płatności rat podatku od nieruchomości płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r. Przedłużenie następuje z mocy prawa, bez konieczności składania przez przedsiębiorców jakichkolwiek wniosków.

Warszawa proponuje też przedsiębiorcom odroczenie płatności z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste na okres do trzech miesięcy, nawet do 30 czerwca 2020 r. oraz ulgi w opłatach za odpady. Jeśli przez cały miesiąc na terenie firmy/lokalu/nieruchomości nie będą powstawały odpady (w związku z zamknięciem lokalu, zawieszeniem działalności), to nie powstanie obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie nimi. W tym przypadku właściciel nieruchomości powinien złożyć nową deklarację, dotyczącą gospodarowania odpadami.

Przedsiębiorcy korzystają też z oferty Centrum Przedsiębiorczości Smolna. Od połowy marca do końca maja, mimo panujących obostrzeń wprowadzonych przez rząd i zaleceń utrzymywania dystansu społecznego, odwiedziło je ponad 80 osób, pytając o rozwiązania zawarte w tarczach antykryzysowych, zagadnienia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz dofinansowaniem. Informacje są udzielane także drogą telefoniczną i mailową. Ponadto 146 osób skorzystało z bezpłatnego doradztwa w ramach Academy_Smolna, która odbywa się online.

Karolina Gałecka

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

SPODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ, CHCESZ BY PRZECZYTAŁ KTOŚ INNY NACIŚNIJ NIEBIESKI PRZYCISK I UDOSTĘPNIJ

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przybyło 200 bezrobotnych – prognozy jednak nie są złe

Od początku pandemii w Powiecie Mławskim przybyło 200 osób bezrobotny. Według Witolda Źerańskiego dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy prognozy nie są...

Zamknij