WARSZAWA. Pociągiem na plażę w Nieporęcie

Pociągiem nad Zalew Zegrzyński do Nieporętu, zabytkowym tramwajem i autobusem po Warszawie, koleją wąskotorową na wycieczkę do mazowieckiego lasu, promami przez Wisłę. Warszawski Transport Publiczny od 4 lipca rozpoczyna sezon turystyczny.

Epidemia koronawirusa spowodowała, że wiślane promy oraz zabytkowe autobusy i tramwaje nie rozpoczęły swoich kursów na początku maja, jak to było co roku. Warszawskie Linie Turystyczne zostały zawieszone – przede wszystkim z powodu ograniczeń w poruszaniu się i obostrzeń, związanych z liczbą osób w pojazdach komunikacji miejskiej wprowadzonych przez rząd. Teraz, po zniesieniu większości „epidemicznych” ograniczeń, chcemy przywrócić komunikacyjne atrakcje warszawiakom i gościom stolicy.

W wakacje 2020 roku miasto uruchomi turystyczne linie autobusową i tramwajową oraz specjalne kursy Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej. Będą przygotowane  także przeprawy promowe – promami Turkawka, Wilga, Pliszka i Słonka.  Od 29 lipca wydłużone zostanie kursowanie autobusów linii 185, którymi można dojechać m.in. na bulwary. W weekendy można dojechać autobusami linii 800 do Palmir w Puszczy Kampinoskiej. Od 4 lipca w weekendy pociągi S3 Szybkiej Kolei Miejskiej będą dojeżdżały do Nieporętu i Radzymina.

Linia tramwajowa T i autobusowa 100

W wakacyjne weekendy – od 4 lipca do 30 sierpnia – na stołeczne ulice będą wyjeżdżały zabytkowe tramwaje i autobusy.

 Tramwaje turystycznej linii T będą zaczynały kursy na  pętli Metro Marymont, a dalej pojadą ulicami: Słowackiego – Mickiewicza – Międzyparkowa – most Gdański – Ratuszowa – al.  Solidarności – Wolska – Skierniewicka – Kasprzaka – Prosta – al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – Nowowiejska – Marszałkowska – Andersa – Mickiewicza – Słowackiego. Na trasie linii T spotkamy zabytkowe tramwaje 105Na, tzw. „akwaria”.

Autobusy linii 100 będą kursowały na trasie: Centrum – Marszałkowska – Królewska – pl. Piłsudskiego – Senatorska – Miodowa – Świętojerska – Anielewicza – Karmelicka – Stawki – Muranowska – Konwiktorska – Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – Nowy Zjazd – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – Targowa – al. Zieleniecka – most Poniatowskiego – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Bagatela – pl. Unii Lubelskiej – Marszałkowska – Centrum.

Oprócz atrakcyjnej trasy zostaną także zapewnione wyjątkowe wozy – ikarus z 1982 r. i berliet z 1991 r.

W tramwajach linii T i w „setce” będą obowiązywały wszystkie bilety z taryfy ZTM.

Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa

W każdą sobotę, od 4 lipca do 30 września, będzie można wybrać się na przejażdżkę kolejką wąskotorową.

Pociągi będą zabierały chętnych na wycieczkę z Piaseczna przez Runów do Tarczyna i z powrotem. W drodze powrotnej zaplanowana jest przerwa na piknik w Runowie. Z myślą o pasażerach kolejki przygotowano miejsce do biesiadowania, wiaty ze stołami, miejsce na ognisko. Można będzie także pograć z dziećmi w piłkę lub odpocząć w położonym nieopodal brzozowym zagajniku.

Osoby, chcące dojechać do Piaseczna na przejażdżkę kolejką, będą mogły skorzystać ze specjalnej linii autobusowej 51. Autobusy będą zaczynały kursy w centrum Warszawy, dojeżdżały do początkowego przystanku kolejki w Piasecznie, a po zakończonej wycieczce będą odwoziły jej uczestników do Warszawy. W tym roku – ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa – autobusem jednocześnie będą mogły podróżować maksymalnie 33 osoby.

W ofercie będą dostępne bilety na przejazd łączony – kolejką i autobusem linii dowożącej 51 oraz na przejazd tylko kolejką. Przykładowo, cena biletu normalnego na przejazd kolejką i autobusem to 40 zł, a przy dojeździe do Piaseczna na własną rękę – 35 zł. Bilety na przejazd koleją można kupić na stronie www.bilety.kolejka-piaseczno.pl lub w kasie przed odjazdem pociągu – będą wtedy jednak droższe o pięć złotych.

Promy

Został ogłoszony przetarg na obsługę połączeń promowych. O dacie rozpoczęcia rejsów ratusz poinformuje w oddzielnym komunikacie.

Promy będą łączyły brzegi Wisły w czterech miejscach: Pliszka połączy most Józefa Poniatowskiego ze Stadionem PGE Narodowym, Wilga –  Podzamcze Fontanny z ZOO, Słonka – Cypel Czerniakowski z Saską Kępą, a Turkawka – Nowodwory z Łomiankami. Będą pływały do 30 września – w lipcu i sierpniu codziennie, a we wrześniu w weekendy. Będzie można z nich skorzystać bezpłatnie.

Pociągiem na plażę

Niecałe trzydzieści kilometrów na północ od centrum Warszawy leży Nieporęt – niewielka miejscowość, która latem ma do zaoferowania rzecz bezcenną – kąpielisko Dzika Plaża nad Zalewem Zegrzyńskim. Ale to nie jedyne miejsce, gdzie można odpocząć od wielkiego miasta – w gminie Nieporęt można także skorzystać z atrakcji Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego Nieporęt-Pilawa, zorganizować wycieczkę rowerową czy obejrzeć lokalne zabytki. Z myślą o wszystkich, którzy chcieliby w weekend zrelaksować się i odetchnąć nad wodą, Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi weekendowe kursy Szybkiej Kolei Miejskiej do Radzymina przez Nieporęt.

 W kierunku Radzymina odjazdy ze stacji Warszawa Gdańska zaplanowano o godz.: 9.38, 11.34, 13.33, 15.34 i 17.31.

W przeciwnym kierunku pociągi będą odjeżdżały z Radzymina o godz.: 11.32, 13.31, 15.30, 17.16 (w niedzielę, 23 sierpnia wyjątkowo o godz. 17.24) i o 19.30.

Podróż ze stacji Warszawa Gdańska do Nieporętu trwa około pół godziny.

 Karolina Gałecka

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Przeczytaj poprzedni wpis:
WARSZAWA. Warszawa rozbudowuje kompleksowy system monitoringu jakości powietrza

Stolica ogłosiła przetarg na drugą referencyjną stację monitoringu jakości powietrza. Miasto analizuje również zgłoszenia do udziału w dialogu technicznym, który...

KRAJ. Przewoził urządzenia do produkcji papierosów i nielegalny tytoń

W środę częstochowska drogówka brała udział w działaniach wojewódzkich "Od Katowic do Łodzi - czy prędkość zaszkodzi". Około godziny 21.00...

Zamknij