WARSZAWA. Woda z Wisły jest bezpieczna

Jakość wody w rzece jest dobra i na bieżąco kontrolowana przez badaczy z laboratorium MPWiK. Szczegółowe wyniki analiz są dostępne na stronie MPWiK.

Ostatnie badania wody w Wiśle zostały wykonane rano 23 czerwca po zakończeniu zrzutu burzowego z przelewu przy ul. Farysa i powtórzone 26 czerwca. Wyniki potwierdzają, że na stan Wisły mają wpływ głównie intensywne opady deszczu – nie tylko w samej Warszawie, ale i na południe od miasta. Powodują one podnoszenie się poziomu wody w rzece.

W okresie od 16 do 23 czerwca poziom wody wzrósł o ponad 50 cm. – Tym samym jakość wody obniża się z powodu podmywania brzegów rzeki i spływów z pól uprawnych – tłumaczy dr Anna Olejnik, zastępczyni dyrektora Pionu Wody w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

Wszystkie parametry w normie

Eksperci MPWiK zbadali próbki wody z Wisły pobrane w rejonie przelewu przy ul. Farysa, a także obok studni Gruba Kaśka, znajdującej się ok. 10 km dalej na południe, oraz na odcinku od Warszawy do Płocka. Wyniki są porównywalne. Dotyczy to zarówno parametrów fizyko-chemicznych, jak i ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie.

Pozostałe parametry, w tym liczba bakterii, przy obecnym wezbraniu mają wartości zbliżone do tych z miesięcy letnich w latach wcześniejszych. Co najważniejsze, stężenia metali ciężkich w rzece są znikome – na poziomie poniżej granicy oznaczalności, czyli uwzględnienia w pomiarze.

– Na jakość wody w rzece ma wpływ wiele czynników. Warto zwrócić uwagę szczególnie na stopień zasolenia wody wiślanej. Jest on wynikiem ciągłych zrzutów zasolonych wód kopalnianych – puentuje dr Olejnik.

Jak badana jest woda w Wiśle

MPWiK prowadzi własny monitoring jakości wody w Wiśle. Próbki wody są pobierane w kilku punktach kontroli jakości wody z rzeki – 7 z nich jest zlokalizowanych na odcinku warszawskim, tj. 500 m od przelewu burzowego przy ul. Farysa, 2,5 km oraz przy wylocie oczyszczonych ścieków z Zakładu „Czajka”. Kolejnych 7 znajduje się na odcinku od Warszawy do Płocka:

  1. Nowy Dwór Mazowiecki, plaża;
  2. Zakroczym, plaża;
  3. Czerwińsk, Bulwar Wiślany, pomost;
  4. Okolice Wyszogrodu, około 0,5 km przed ujściem Bzury;
  5. Okolice Wyszogrodu, około 3 km za ujściem Bzury;
  6. Okolice Zakrzewa Kościelnego;
  7. Płock, pomost.

Zakres badań obejmuje parametry chemiczne oraz mikrobiologiczne, w tym stężenie bakterii i metali ciężkich. Nad prawidłowym poborem próbek do analiz oraz wykonaniem badań czuwają specjaliści z laboratorium MPWiK, które posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji.

Karolina Gałecka

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Przeczytaj poprzedni wpis:
KRAJ. Znaleźli na posesji 54 sadzonki konopi i blisko 1,5 kg suszu marihuany

Sosnowieccy kryminalni zlikwidowali uprawę konopi, którą w jednym z wynajmowanych domów w Sławkowie ukrył 42-letni mieszkaniec Krakowa. Razem z nim...

MŁAWA.Komunikat mławskiego sanepidu na dzień 27 czerwca w sprawie koronawirusa

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mławie z dnia 27.06.2020r . przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu mławskiego związaną z...

Zamknij