CIECHANÓW. Promocja „Ciechanowskiej Kranówki” i walka z plastikiem

W mieście rozpoczęły się działania proekologiczne, które mają na celu promocję „Ciechanowskiej Kranówki” oraz ograniczenie użytkowania materiałów z tworzyw sztucznych. Z urzędu znikają plastikowe kubki i butelki, pojawią się poidełka. Od września w szkołach podstawowych pojawią się specjalne urządzenia do dystrybucji wody, a uczniowie otrzymają butelki wielokrotnego użytku.

Miasto rozpoczyna akcję, której celem jest ograniczenie zużycia plastiku oraz zachęcanie mieszkańców do picia wody z kranu. Pierwsze działania promujące „Ciechanowską Kranówkę” odbyły się 26 czerwca na miejskim kąpielisku na Krubinie. Prezydent Krzysztof Kosiński wraz z pracownikami Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie oraz Urzędu Miasta rozdawał plażowiczom kranówkę z saturatora. Woda z urządzenia przez całe wakacje będzie udostępniana mieszkańcom w różnych punktach Ciechanowa.

– Mit niezdrowej wody z kranu jest zupełnie nieadekwatny do rzeczywistości. Nasza miejska kranówka nadaje się doskonale do picia. Dwie stacje uzdatniania wody, które zasilają cały teren Ciechanowa, wyposażone są już w nowoczesne urządzenia do dezynfekcji wody przy wykorzystaniu lamp UV, bez konieczności ingerencji chemii. Woda jest regularnie badana. Do tego taniej, ekonomiczniej i w zgodzie z środowiskiem jest korzystać z wody z kranu, niż kupować wodę w plastikowych butelkach – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Nowe rozwiązania wdrożone zostały już w ratuszu. Zniknęły plastikowe, jednorazowe butelki na wodę oraz plastikowe kubki. W urzędzie nie ma już plastikowych dyspenserów na wodę. Dla interesantów już przygotowane są poidełka, jednakże aktualnie – z uwagi na wprowadzone przez rząd i służby sanitarne obostrzenia –nie mogą być udostępniane. Także jednostki podległe miastu będą sukcesywnie wprowadzały podobne rozwiązania.

Zmiany w polityce ekologicznej miasta obejmą też organizacje pozarządowe, które otrzymują środki finansowe z budżetu miasta. Zostaną one zobowiązane do organizacji wydarzeń wolnych od tworzyw sztucznych. Oznacza to, że na imprezach nie będzie można np. używać plastikowych kubków, czy udostępniać wody w plastikowych butelkach.

Działania miasta obejmą też ciechanowskie szkoły. Od września pojawią się specjalne urządzeni do napełniania czystej wody, wyposażone w licznik oszczędzonych plastikowych butelek. Każdy uczeń w Ciechanowie otrzyma ponadto bezpłatnie butelkę wielokrotnego użytku na wodę.

Ciechanów posiada jeden z najlepszych systemów dezynfekcji wody w Polsce, przy użyciu promieni UV. Oczyszczanie wody w ten sposób pozwala na utrzymanie jej mikrobiologicznej czystości. Nie ma konieczności dodawania środków chemicznych w celu jej uzdatniania. Woda w Ciechanowie wydobywana jest  ze studni głębinowych i jest uzdatniana tylko w naturalny sposób w celu wytrącenia żelaza i manganu w filtrach żwirowych.

Woda jest czysta i bezpieczna. Nie zawiera bakterii chorobotwórczych, więc nie trzeba jej gotować, można pić ją prosto z kranu. Ciechanowska kranówka posiada minerały, w tym biopierwiastki, takie jak wapń i magnez.

Nad jakością wody płynącej do kranów ciechanowian czuwa m.in akredytowane laboratorium ZWiK w Ciechanowie oraz PSSE w Ciechanowie. Woda w Ciechanowie jest równie wysokiej jakości, jak woda w innych europejskich miastach, ponieważ wymagania jakościowe, określone w przepisach polskich są tak samo szczegółowe, jak wymagania unijne.

Istotny jest także walor ekologiczny – rezygnacja z wody butelkowanej pomaga chronić środowisko i ograniczyć odpady. Ponadto woda z kranu jest tańsza niż butelkowana. Litr wody butelkowanej w sklepie kosztuje około 1 zł 50 gr, natomiast 1 m3 wody (czyli ok 1000 litrów) dostarczonej siecią wodociągową kosztuje 3,2 zł.

Warto zaznaczyć, że osad, jaki wytrąca się w czajnikach po przegotowaniu kranówki nie świadczy negatywnie o jej składzie i bezpieczeństwie dla zdrowia. Podczas gotowania wytrąca się osad, który składa się z części minerałów, nie będących niezdrowymi dla ludzi. To zwłaszcza związki wapnia oraz magnezu.

Paulina Rybczyńska

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Przeczytaj poprzedni wpis:
MŁAWA. Komunikat mławskiego sanepidu na dzień 29 czerwca w sprawie koronawirusa

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mławie z dnia 29.06.2020r . przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu mławskiego związaną z...

Zamknij