OLSZTYN. Cyfrowa mapa na rocznicę plebiscytu

Niezwykłe opracowanie w setną rocznicę plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. To cyfrowa mapa plebiscytu z 1920 roku.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym “Pojezierze”. Na mapie zgromadzono najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń na Warmii, Mazurach i Powiślu do jakich doszło przed 100 laty.

– O tamtym plebiscycie napisano praktycznie wszystko, ale informacje są rozproszone w różnych, trudno dostępnych publikacjach i wydawnictwach – mówi prezes SSK “Pojezierze”, Ewa Hopfer. – Postanowiliśmy opis najważniejszych wydarzeń zgromadzić w jednym miejscu, właśnie na internetowej mapie, bardzo łatwej w obsłudze i nawigacji.

Mapa zawiera zdjęcia, wspomnienia uczestników plebiscytu, archiwalne wypowiedzi dźwiękowe, infografiki, dane statystyczne. W setną rocznicę plebiscytu, który odbył się 11 lipca 1920 r., mapa z pewnością będzie źródłem pogłębionej wiedzy historycznej. Nowoczesne narzędzia cyfrowe pozwalają np. osobom niedowidzącym na użycie funkcji automatycznego czytania wybranych tekstów.

– Dołożyliśmy wielu starań, aby mapa powstała jeszcze podczas kończącego się roku szkolnego, ponieważ jest ona świetnym narzędziem edukacyjnym – dodaje sekretarz Stowarzyszenia, Janusz Soroka. – Zastosowaliśmy rozwiązania chmurowe opracowane w fińskim start-upie, które są w dobie pandemii powszechnie wykorzystywane przez nauczycieli całego świata.

Mapa dostępna jest na stronach internetowych stowarzyszenia, ale poprzez funkcję tzw. osadzania może być publikowana na dowolnych portalach, np. szkół, bibliotek, domów kultury. Autorzy zachęcają placówki oświatowe do wykorzystania mapy w pracy dydaktycznej i do umieszczania jej na własnych stronach internetowych.

Pomysłodawcą i twórcą mapy jest olsztyński dziennikarz Sławomir Ostrowski.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Przeczytaj poprzedni wpis:
WARSZAWA. Pawilon Edukacyjny „Kamień” otwarty

Przestrzeń Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” jest już dostępna dla mieszkańców Warszawy. Na Golędzinowie, przy moście Gdańskim będą odbywać się terenowe lekcje...

MŁAWA. Pozdrowienia z Mławy, czyli zaproszenie na wystawę

Grupa nieformalna "Mława miasto zabytkowe" zaprasza w czwartek 16 lipca o godzinie 18.00 na otwarcie wystawy plenerowej "Pozdrowienia z Mławy",...

Zamknij