WARSZAWA. Abonament mieszkańca w POP-ach

Od piątku 7 sierpnia rozpocznie się wydawanie abonamentów mieszkańca dla osób zameldowanych na terenie dzielnic Wola i Praga-Północ, które we wrześniu zostaną włączone do strefy płatnego parkowania.

SPPN od 7 września

Od poniedziałku, 7 września, Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) zostanie rozszerzona na tereny Woli i Pragi-Północ. Na Pradze nowa strefa obejmie kilkadziesiąt ulic (ok. 23 km), a na Woli blisko sto (ok. 45 km).

 Złóż wniosek o abonament od 7 sierpnia

Od piątku, 7 sierpnia, Ratusz zaprasza mieszkańców Woli i Pragi-Północ do  składania wniosków o wydanie abonamentu mieszkańca w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM. Dzięki współpracy Zarządu Transportu Miejskiego i Zarządu Dróg Miejskich w dwóch dedykowanych POP-ach będą specjalne  stanowiska kasowe do obsługi wyłącznie abonamentów mieszkańca SPPN.  Mieszkańców Woli miasto zaprasza do POP-u znajdującego się na stacji Metro ONZ, natomiast mieszkańców Pragi Północ do POP-u na stacji Metro Trocka. Obydwa punkty będą dostępne dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 20:00.

Poza wyrobieniem abonamentu mieszkańca pasażerowie będą mogli również załatwić pozostałe sprawy związane z komunikacją, m.in. kupić bilet, anulować oraz opłacić wezwanie do zapłaty, otrzymać uprawnienie do Karty Warszawiaka, wyrobić spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską oraz wgrać zawieszony bilet.

Mapa parkomatów jest dostępna na stronie internetowej ZDM i obejmuje wszystkie urządzenia stojące na terenie aktualnie obowiązującej strefy płatnego parkowania. Od 7 sierpnia na mapie widoczne będą także planowane lokalizacje parkomatów na terenach objętych rozszerzeniem strefy. Dzięki temu można będzie z wyprzedzeniem złożyć wniosek o abonament.

wszyscy proszeni są by pamiętać o zasłonięciu ust i nosa przed wejściem do POP-u.

Przed wizytą sprawdź szczegóły

Abonamenty wydawane są na okres nieprzekraczający roku (z możliwością przedłużenia). Każdemu mieszkańcowi SPPN wydawany jest tylko jeden abonament, wyłącznie na jeden samochód. Cała procedura, niezbędne dokumenty, oraz inne ważne informacje są szczegółowo opisane w zakładce “Abonament mieszkańca” na stronie ZDM. 

 W przypadku wątpliwości pracownicy POP służą fachową pomocą i udzielą wszystkich informacji. Ratusz zachęca każdego zainteresowanego do zapoznania się ze szczegółami przed wizytą w punkcie. Pozwoli to znacznie usprawnić proces wydawania abonamentu.

 Dla kogo abonament mieszkańca

 Abonament mieszkańca uprawniający do parkowania w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego może otrzymać osoba fizyczna, która spełnia łącznie następujące warunki:

  • jest zameldowana na pobyt stały lub czasowy na terenie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN),
  • jest właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony lub samochodu osobowego powyżej 2,5 tony. Jeżeli dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi więcej niż 2,5 tony, wydany przez nas abonament może obejmować wyłącznie miejsca postojowe wyznaczone na jezdni lub w zatokach postojowych.

Można wyrobić abonament na pojazd służbowy lub firmowy, ale należy przedstawić:

  • umowę z pracodawcą o korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych; dopuszcza się oświadczenie firmy o potrącaniu ryczałtu za użytkowanie pojazdu do celów prywatnych (podstawa prawna: art. 12 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz. U. z 2019 r. poz. 1387), lub
  • inną odpłatną umowę cywilnoprawną (np. najmu), lub
  • umowę użyczenia w formie aktu notarialnego (a nie cywilnoprawną z notarialnie potwierdzonymi podpisami).

Dokument taki nie jest wymagany tylko wtedy, gdy pojazd jest zarejestrowany na:

  • osobę prowadzącą działalność gospodarczą – jeżeli wnioskodawcą o abonament jest ta osoba,
  • spółkę cywilną – jeżeli wnioskodawcą o abonament jest właściciel lub wspólnik tej spółki.

Karolina Gałecka

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Przeczytaj poprzedni wpis:
OLSZTYN. Kręcili w Olsztynie, teraz jadą do San Sebastian

"Jak najdalej stąd" - film w reżyserii Piotra Domalewskiego - został zakwalifikowany do 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian....

MŁAWA. Zmarł ppłk Dariusz Kosakowski – odznaczony medalem Zasłużony dla Miasta Mława

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ppłk. Dariusza Kosakowskiego – byłego Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Ciechanowie, Przyjaciela Mławy, odznaczonego medalem...

Zamknij