WARSZAWA. Rozwijamy Warszawskie Linie Turystyczne

Ratusz rozszerza ofertę Warszawskich Linii Turystycznych. Od weekendu, 8-9 sierpnia na tory wraca tramwajowa linia 36, zaś linia T zmienia swoją formułę.

Po zakończeniu prac torowych na placu Narutowicza tramwajowe linie turystyczne wracają na Starą Ochotę. Tym samym Miasto rozszerza od najbliższego weekendu ofertę Warszawskich Linii Turystycznych – na trasy wraca linia 36, a linia T na swoją podstawową trasę. Warszawiacy i turyści otrzymają możliwość dotarcia wycieczkami z WTL w wiele historycznych miejsc, a sama podróż stworzy okazję do podziwiania różnorodności Warszawy i poznania, jak zmieniała się na przestrzeni lat.

 Linia zabytkowa T

Już od najbliższej soboty na tradycyjną trasę linii T wyjedzie zabytkowy skład typu N, którego konstrukcja pochodzi z lat 40 XX w. Sam skład, tzw. wagon silnikowy i wagon doczepny, pochodzą z lat 50-tych i w swojej historii po zakończeniu kursowania na ulicach Warszawy, służyły mieszkańcom Szczecina. Po zakończeniu eksploatacji w Szczecinie, powróciły do Warszawy, gdzie wyremontowane na 90-lecie tramwajów elektrycznych w Warszawie od 1998 roku tworzą kolekcję historycznych tramwajów m. st. Warszawy.

Tramwaj linii T w godz. 12.00–18.00 będzie zabierał chętnych na wycieczkę przez Warszawę na trasie: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – Al. Zieleniecka – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Okopowa – Towarowa – Grójecka – PL. NARUTOWICZA.

Pasażerowie z okien tramwaju zobaczą wiele ważnych dla historii Warszawy i Polski budynków, jak również panoramę miasta z dwóch mostów. Dworzec Centralny, Rotunda, Muzeum Narodowe, Stadion Narodowy, Stare Miasto i Muzeum Powstania Warszawskiego, to jedynie kilka z obiektów, które będą mijali w czasie podróży „tetką”.

W wagonach pasażerowie spotkają konduktorów z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie. Ich rolą będzie obsługa wagonu oraz pomoc przy kasowaniu biletów jednorazowych w tradycyjnych „dziurkaczach”. Bilety krótko- i długookresowe kodowane na Warszawskiej Karcie Miejskiej prosimy skasować wcześniej w innym pojeździe lub bramce metra.

Linia turystyczna 36

Również od najbliższej soboty, nowsze wagony (tzw. szybkobieżne) będzie można spotkać trasie linii 36, takiej jak w zeszłym roku: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – pl. Bankowy – gen. W. Andersa – A. Mickiewicza – J. Słowackiego – METRO MARYMONT.

Trasa tej linii prowadzi przez ścisłe centrum na zielony Żoliborz. Okolice placu Narutowicza to część Ochoty, w której zachowała się przedwojenna zabudowa – z neoromańskim kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w parafii św. Jakuba Apostoła, monumentalnym gmachem Domu Studenckiego „Akademik” czy budynkami mieszkalnymi wzdłuż ulicy Filtrowej. Tramwaj minie Stację Filtrów i budynek Najwyższej Izby Kontroli (w latach 30-tych XX w. siedziba urzędu wojewódzkiego), Politechnikę Warszawską, plac Zbawiciela, przejedzie przez MDM i plac Bankowy. Na Żoliborzu trasa prowadzi przez zieloną (dosłownie, bo jest tam trawiaste torowisko) ulicę Adama Mickiewicza i dalej, za placem Wilsona, Juliusza Słowackiego do pętli Marymont, skąd można pójść na spacer do Parku Kaskada.

W tramwajach obsługujących linię 36 dostępne są współczesne kasowniki, w których można skasować oraz aktywować każdy rodzaj biletu ZTM.

 Warszawskie Linie Turystyczne

W tym roku, w ramach Warszawskich Linii Turystycznych, w soboty Ratusz zaprasza na przejażdżkę Piaseczyńską Kolejką Wąskotorową. Do Piaseczna dowiozą nas, szlakiem nieistniejącej już linii trolejbusowej, zabytkowe autobusy linii 51. Sympatycy starych pojazdów mogą w weekend wybrać się na wycieczkę liniami specjalnymitramwajową T, tramwajową 36 i autobusową 100. To nie tylko okazja do komunikacyjnych wspomnień w „berliecie” i „akwarium”, ale także możliwość dojechania do wielu ciekawych zakątków Warszawy. Oczywiście nie może zabraknąć wodnych atrakcji. Brzegi Wisły w trzech miejscach łączą promy.

Karolina Gałecka

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Przeczytaj poprzedni wpis:
POWIAT. Zderzyły się dwa auta w Wiśniewie

Dziś około godziny 20:01 na  na drodze krajowej nr 7 w Miejscowości Wiśniewo zderzyły się dwa samochody osobowe. Ja podaje...

Zamknij