MŁAWA.„Bezpieczna droga do szkoły” w powiecie mławskim – policja ostrzega

Za nami pierwszy tydzień działań prewencyjno – kontrolnych pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Podstawowym zadaniem policjantów jest pomoc i zapobieganie. Powrót do szkoły po tak długiej przerwie, to wyzwanie nie tylko dla uczniów ale także ich rodziców. Pamiętajmy o ostrożności i zasadach bezpieczeństwa.

Mławscy policjanci na długo przed pierwszym dzwonkiem przygotowywali się do powrotu uczniów do szkół. Policjanci przeprowadzili ponad 40 szczegółowych kontroli oznakowania dróg w rejonach placówek oświatowych, na terenie całego powiatu mławskiego. Skierowano 9 pism do zarządców dróg o usunięcie ujawnionych uchybień. Podczas „Bezpiecznej drogi do szkoły” policjanci zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych. Pod policyjnym nadzorem są także  kierowcy.

Policyjne patrole kontrolują zachowanie pieszych na drodze. Policjanci przypominają opiekunom uczniów, że od ich zachowania zależy bezpieczeństwo dziecka. Jeśli wyjaśniamy dziecku jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, sami też się do tego stosujmy – bez wyjątku. Dziecko bierze pod uwagę nasz przykład a  nie nasze słowa. Jeśli popełnimy wykroczenie na drodze, dziecko ten błąd powtórzy.

Rodzic za kierownicą również powinien przestrzegać przepisów ruchu drogowego i zachować szczególną ostrożność – zawsze, a nie tylko wtedy, gdy mu to pasuje. Jeśli odwożąc dziecko do szkoły, zatrzymujemy samochód w rejonie skrzyżowania lub przejścia, narażamy inne dzieci, które idą pieszo do szkoły na niebezpieczeństwo. Dziecko, wychodząc zza samochodu stojącego w pobliżu przejścia dla pieszych, albo nawet na tym przejściu ( niestety są i takie przypadki), jest niewidoczny dla innych kierowców. Doprowadzić to  może do wypadku. Bądźmy zatem odpowiedzialni za bezpieczeństwo, nie tylko własne i  naszego dziecka ale również innych  uczniów i ich rodziców.  Mławscy policjanci na bieżąco sprawdzają sytuację w rejonach szkół i reagują na przypadki niestosowania się do przepisów ruchu drogowego.

Zadbajmy o to, by nie odwozić dziecka do szkoły na ostatnią chwilę. Pośpiech, brak uwagi, agresja na drodze – to czynniki, które prowadzą do niebezpiecznych sytuacji. Zaplanujmy bezpieczną drogę dziecka do szkoły oraz bezpieczny powrót do domu.

W trakcie działań, policyjne patrole sprawdzają także stan techniczny pojazdów, warunki przewozu dzieci, tj. stosowanie fotelików, urządzeń ochronnych, pasów bezpieczeństwa, kontrolują stan trzeźwości kierujących.

Pod szczególnym, policyjnym nadzorem są autokary, przewożące dzieci do szkół. Policjanci szczegółowo sprawdzają stan techniczny tych pojazdów, warunki przewozu pasażerów  pod kątem przepisów  związanych z pandemią Covid -19, kontrolują stan trzeźwości kierujących.

Działania potrwają do 11 września. W tym czasie, z zachowaniem środków ostrożności,  policjanci realizować będą także spotkania profilaktyczne z najmłodszymi uczniami szkół podstawowych, w pobliżu przejść dla pieszych, połączone z kampanią : „Kierowco! Nie polujemy na zebrach”.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Przeczytaj poprzedni wpis:
Sprawa jak z Archiwum X. Po 10 latach wytężonej pracy policjanci z Bielawy dotarli do sprawcy zabójstwa

Policjanci z Bielawy po 10 latach wytężonej pracy dotarli do sprawcy zabójstwa. W 2009r. mężczyzna był przesłuchiwany, ponieważ widział pokrzywdzonego...

MAZOWSZE. Przedostatnia przysięga terytorialsów z Mazowsza

W najbliższą niedzielę 6 września, odbędzie się już przedostatnia przysięga wojskowa w tym roku w koszarach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony...

Zamknij