CIECHANÓW. Październik miesiącem seniorów

W ramach tegorocznych obchodów święta seniorów Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta rozpoczyna realizację projektu badawczego angażującego mieszkańców, którego celem będzie stworzenie Ciechanowskiej Galerii Wspomnień. Ponadto w miejskich instytucjach prowadzących działalność kulturalną odbędą się zajęcia i spotkania dla seniorów w kameralnych grupach.

Jesienne „Senioralia” w Ciechanowie na stałe zagościły już w kalendarzu miejskich wydarzeń. W ubiegłych latach w październiku organizowane były koncerty i spotkania kulturalne dla osób w wieku 60+. W związki z tym, iż seniorzy są grupą szczególnie narażoną na konsekwencje zachorowania na COVID-19, a liczba zachorowań w kraju niestety wzrasta, miasto zdecydowało o przeprowadzeniu tegorocznych obchodów święta w zmienionej formule.

Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta, która ma swoją siedzibę w zrewitalizowanych wnętrzach Kamienicy Warszawska 18, rozpocznie wspólne z seniorami tworzenie Ciechanowskiej Galerii Wspomnień – zbioru zdjęć, nagrań, opowiadań biograficznych, anegdot, pamiątek czy dotąd niepublikowanych nigdzie relacji, których tłem jest miasto.

Tematy, które z pewnością znajdą się w stworzonej z udziałem seniorów Galerii Wspomnień to m.in. trudne okupacyjne i powojenne losy ciechanowian, czasy PRL czy relacje z okresu przemian ustrojowych. W Galerii udokumentowane będą też informacje o codziennych urokach życia w mieście i młodzieńczych wspomnieniach ulubionych zakątków Ciechanowa, które pozwolą zaprezentować, jak miasto wyglądało dawniej. W Galerii na pewno nie zabraknie opowieści o przejazdach kolejką wąskotorową i wizytach w słynnej byłej cukierni mieszczącej się w Krzywej Hali. Projekt jest kierowany zarówno do osób, które przez lata aktywnie działały w mieście, ale także dla tych, które gromadziły cenne pamiątki i zdjęcia w domowym zaciszu.

Przekazana w ramach projektu wiedza, opowiadania i inne materiały wzbogacą prowadzoną w celu zachowania pamięci o mieście Pracownię Dokumentację Dziejów Miasta. Zostaną też opublikowane na łamach nowej rubryki w Gazecie Samorządu Miasta Ciechanów. Najciekawsze wspomnienia wraz ze zdjęciami zostaną opublikowane w „Kluczu do miasta” (kwartalniku wydawanym w Ciechanowie przez Urząd Miasta) w nowym cyklu artykułów „Mój Ciechanów” oraz w postaci wystawy. Ciechanowska Galeria Wspomnień powstanie we współpracy z Ciechanowskim Towarzystwem Naukowym oraz Klubem Seniora „Studio”.

Każdy z chętnych do udziału w projekcie senior będzie miał możliwość indywidualnego lub przeprowadzonego w kameralnej grupie spotkania z pracownikiem Pracowni. Możliwe jest także wzięcie udziału w przedsięwzięciu online, tj. za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Na spotkanie należy umówić się telefonicznie pod nr tel. 790 382 111. Istnieje możliwość dostarczenia spisanych wspomnień listownie na adres: Urząd Miasta Ciechanów Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Pl. Jana Pawła II 6, 06-400 Ciechanów lub na adres mailowy pracowniaddm@umciechanow.pl.

Zainteresowani aktywnym spędzeniem złotej jesieni w mieście seniorzy mogą także skorzystać z prowadzonych zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych i aktualnymi przepisami zajęć i spotkań kulturalnych kierowanych do osób 60+.

W Ciechanowskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej Studio odbywają się spotkania Uniwersytetu III wieku (m.in. zajęcia językowe, aerobic, nordic walking, pilates, muzykoterapia), a od poniedziałku do piątku – zajęcia plastyczne, taniec i śpiew dla grup seniorskich.

9 października o godz. 18.00 w Domku nad wodą odbędzie się wernisaż poplenerowy Stowarzyszenia Autorów Polskich, któremu przewodniczy prezes Ciechanowskiej Rady Seniorów Janina Janakakos – Szymańska.

16 i 30 października w siedzibie COEK wystawione zostaną dwa spektakle teatralne pt. „Afront – impro dla dorosłych”.

Osoby należące do Klubu Seniora Studio będą wspólnie świętować Dzień Seniora w hotelu olimpijskim.

Ciechanowscy seniorzy mogą też aktywnie spędzić czas w Kamienicy Pianki przy ul. Warszawskiej 18. W październiku w budynku organizowane będą spotkania Klubu Seniora działającego przy Związku Emerytów i Rencistów. Osoby 60+ zainteresowane poszerzeniem swojej wiedzy będą miały możliwość skorzystania z bezpłatnych spotkań z zakresu prawa cywilnego.

9 października o godz. 19.00 w Klubokawiarni W18 zagra Jarek Michaluk Trio.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej, mieszczącej się w zrewitalizowanej przez miasto Krzywej Hali 14 października o godz. 17.00 zagości Olga Wiechnik – dziennikarka i redaktorka, współpracująca m.in. z „Wysokimi Obcasami”, „Przekrojem”, „Malemenie”, „Twoim Stylem” i „Panią”. Tematem będzie jej książka „Posełki. Osiem pierwszych kobiet” – pozycja o Polkach walczących 100 lat temu o prawa wyborcze dla kobiet, pierwszych 8 reprezentantkach, które weszły do Sejmu Ustawodawczego,

27 października o godz. 17.00 w bibliotece gościem będzie ciechanowski historyk i regionalista, Ryszard Małowiecki. Tematem spotkania będą nieznane fakty ciechanowskiej fary.

Także w Parku Nauki Torus w październiku odbędą się zajęcia, na które organizator zaprasza seniorów. Będzie można posłuchać wykładów o toksykologii (truciznach, ich historii, trujących zwierzętach oraz roślinach). Spotkania odbędą się 22 i 24 października o godz. 14.00.

Osoby korzystające z usług Dziennego Domu Senior+ działającego w strukturach MOPS 14 października pojadą do Parku Nauki Torus na zwiedzanie wystawy oraz pokaz czyszczenia srebra.

 Paulina Rybczyńska

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

 

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Przeczytaj poprzedni wpis:
MŁAWA. Mławscy kryminalni zabezpieczyli kontrabandę za ponad 45 tyś zł.

Mławscy policjanci referatu do walki z przestępczością gospodarczą zabezpieczyli papierosy bez polskich znaków skarbowych akcyzy, warte na rynku ponad 45...

Zamknij