portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 25 Czerwiec 2019    |    Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

R E G I O N

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

Są już oficjalne, potwierdzone przez PKW wyniki wyborów na prezydenta Ciechanowa....

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

Ciechanów znalazł się w dziesiątce laureatów rankingu „Aktywizacja ...

PŁOCK. Zginął pieszy.

PŁOCK. Zginął pieszy.

Wczoraj 12 października ok. godz. 21.45 w miejscowości Góra pow. płocki, na DK n...

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

Miasto planuje stworzenie Bulwarów nad Łydynią. Dziś zaprezentowane zostały wiz...

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

Kompleksowa przebudowa ul. Kwiatowej dobiegła końca. Inwestycja była możliwa dzięki p...

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

Senioralia, czyli wydarzenie skierowane do ciechanowskich seniorów, zaplanowane są...

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

Na Oddziale Dziecięcym powstała sala edukacyjna bezpiecznego ruchu drogowego, gdzie najm...

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

W ramach drugiej edycji projektu „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji&rdqu...

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

W najbliższą niedzielę, 14 października, o godz. 18.00 w hali sportowo-widowiskowej pr...

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

W podwarszawskich Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji samorządu wo...


Budżet Ciechanowa na 2016 rok został uchwalony na listopadowej sesji Rady Miasta. Duży nacisk na środki zewnętrzne i nowe inwestycje, rozwiązania przynoszące oszczędności, mniejsze obciążenia dla mieszkańców. To najważniejsze założenia budżetowe na przyszły rok.

Piętnastu radnych głosowało za przyjęciem uchwały budżetowej, pięcioro było przeciw. Planowane dochody ustalono na kwotę w wysokości 136.000.000 zł, planowane wydatki to 135.081.364 zł. Nadwyżka w wysokości ponad 918.636 zł zostanie przeznaczona na spłatę kredytów, pożyczek zaciągniętych w latach poprzednich oraz wykup obligacji.

Budżet na 2016 rok oparty jest na siedemnastu głównych założeniach. Najważniejsze to nacisk na realizację inwestycji, które mogą być współfinansowane ze środków zewnętrznych. W budżecie uwzględniona jest realizacja zadań inwestycyjnych wybranych przez mieszkańców w ramach wzmocnionego i sformalizowanego Budżetu Obywatelskiego. W 2016 roku w pierwszej kolejności będą realizowane te inwestycje drogowe, które mają już przygotowaną dokumentację projektowo-kosztorysową (Morawskiej, Dygasińskiego, Prusa, ulice łączące pętlę z ul. Powstańców Wielkopolskich). Przygotowana zostanie dokumentacja do kluczowych projektów rewitalizacyjnych i termomodernizacyjnych dla Ciechanowa w perspektywie finansowej UE na lata 2014 – 2020.

Obniżona zostanie opłata śmieciowa, inne opłaty i podatki lokalne pozostaną na obecnym poziomie. Zmniejszone zostaną wydatki na administrację o 485 tys. zł w stosunku do 2015 r. O 83 tys. zł mniej będzie przeznaczone na funkcjonowanie Straży Miejskiej. W stosunku do 2015 roku zmniejszona będzie również wysokość emitowanych obligacji z 9 mln zł do 6 mln zł w 2016 roku.

Zwiększą się natomiast nakłady na zieleń miejską o 300 tys. zł, na sport o 150 tys. zł (dotacje dla stowarzyszeń oraz stypendia dla uczniów za osiągnięcia sportowe), na remonty mieszkań komunalnych o 160 tys. zł. Miasto przejmie Strefę Płatnego Parkowania. Dotychczas 50% zysków trafiało do prywatnej firmy. Od kolejnego roku będzie to wyłączny dochód miasta. Z kolei obowiązywanie strefy zostało skrócone z 18.00 na 17.00. Przejęte zostanie również bezpośrednie zarządzanie cmentarzem komunalnym, w skutek czego zostaną obniżone stawki usług. Zwiększone będą nakłady na żłobek, co jest związane z jego tegoroczną rozbudową dofinansowaną w 80% ze środków zewnętrznych.

Wolne środki z 2015 r., które zostaną wprowadzone w marcu 2016 r., a pozyskane z Unii Europejskiej pozwolą na budowę Pasażu Marii Konopnickiej oraz ulic: Morawskiej, Prusa i Dygasińskiego. Zaplanowana jest realizacja pierwszego etapu zagospodarowania Doliny Rzeki Łydyni oraz inwestycje w zieleń na osiedlu Bloki. O 300 tys. zł zwiększą się nakłady na oświatę, między innymi w związku z podniesieniem wynagrodzeń dla pracowników administracji i obsługi szkół i przedszkoli.

Wśród zadań inwestycyjnych wybranych w trybie Budżetu Obywatelskiego na 2016 r. znalazły się:

1. Rozbudowa parkingu osiedlowego dla samochodów wzdłuż ulicy Sikorskiego.

2. Budowa zatoki parkingowej przy ul. Sikorskiego.

3. Budowa parkingu dla samochodów osobowych przy ul. Szwanke.

4. Zagospodarowanie terenu przy ul. Nadfosnej 7.

5. Budowa boiska do gry w plażową piłkę ręczną przy MZS nr 2.

6. Modernizacja placu zabaw dla dzieci przy ulicy Wesołej.

7. Magiczny zakątek na Blokach.

8. Osiedlowy plac zabaw Powstańców Wielkopolskich.

9. Kreatywny plac zabaw – Osada Fabryczna.

10. Utworzenie placu zabaw wraz z siłownią na Bielinie.

11. Miejski park rekreacyjny na Podzamczu (plac zabaw oraz teren rekreacyjny).

12. Park przyjazny dzieciom.

13. Sportowo rekreacyjny park osiedlowy.

14. Budowa otwartej siłowni zewnętrznej przy ul. Parkowej i Zielonej oraz modernizację boiska trawiastego do piłki nożnej.

Kolejne zadania inwestycyjne uwzględniają: budowę ulicy łączącej pętlę miejską z ul. Powstańców Wielkopolskich, przebudowę sieci wodociągowej na ulicy Wiśniowej i Wesołej, wykonanie chodnika przy ul. Broniewskiego, budowę chodnika wzdłuż ulicy Kasprzaka (od wiaduktu w kierunku Krubinka).

W związku z przejęciem Strefy Płatnego Parkowania zakupione zostanie oprogramowanie i urządzenia dla kontrolerów. Zaplanowano budowę i modernizację wiat przystankowych, zabezpieczone zostaną środki na wypłatę odszkodowań za grunty pod nowe drogi gminne. Inwestycje związane będą również z zakupem sprzętu komputerowego, modernizacją systemu ostrzegawczego, rozbudową profesjonalnej stacji pogodowej, zakupem i montażem solarnych słupów oświetleniowych.

Miasto przeznaczy 200 tys. zł na elementy małej architektury na pętli miejskiej. Powstaną tam między innymi ławeczki i kosze na śmieci. Wzdłuż rowu melioracyjnego w dzielnicy Bielin zamontowane zostaną barierki, zakupiony zostanie dodatkowy kontener do PSZOK.

Na podstawie porozumienia ze Starostwem Powiatowym w Ciechanowie, miasto pokryje połowę kosztów opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy ulicy Sońskiej. Inwestycja będzie realizowana w 2017 r.

Planowany jest pierwszy etap inwestycji w zakresie zagospodarowania doliny rzeki Łydyni. Gotowa jest dokumentacja, która została opracowana w bieżącym roku. Zadanie obejmuje rewitalizację terenów zielonych w oparciu o wytyczne konserwatora zabytków oraz ekologów. Miasto będzie zabiegało o pozyskanie środków zewnętrznych. To warunek realizacji działania.

Środki zewnętrzne będą kluczowe również w przypadku budowy hali targowej przy ulicy Sienkiewicza w sąsiedztwie dworca PKP. Pod warunkiem dofinansowania, w przyszłym roku możliwe będzie przeprowadzenie pierwszego etapu, czyli wykonanie projektu oraz budowa targowiska miejskiego okresowego. Kolejnymi etapami, przewidzianymi na następne lata, jest budowa hali oraz zagospodarowanie terenu wraz z parkingami.

Z udziałem środków zewnętrznych może być przeprowadzona termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. Dotyczyć ma ona budynku COEK STUDIO oraz Hotelu Olimpijskiego.

W budżecie zabezpieczone są środki w wysokości 850 tys. zł na opracowanie dokumentacji projektowych związanych z rewitalizacją obiektów infrastruktury miejskiej oraz termomodernizacją. Miasto chce w latach 2016-2023 zrealizować kilkanaście projektów z dofinansowaniem zewnętrznym, w związku z czym, w każdym roku budżetowym będą opracowywane dokumentacje projektowe poszczególnych obiektów i obszarów. Na przyszły rok zaplanowano wykonanie dokumentacji między innymi obszaru młyna przy ul. Nadrzecznej, wieży ciśnień, kamienicy przy ul. Warszawskiej, zabytkowego budynku przy ul. Sienkiewicza oraz przygotowanie dokumentacji termomodernizacji budynków mieszkalnych na osiedlu Bloki.

Ciechanów będzie starał się o środki zewnętrzne również na budowę bieżni lekkoatletycznej na stadionie MOSiR. Także dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystki prowadzona jest modernizacja krytej pływalni. Remont będzie kontynuowany w 2016 r.

Wśród wydatków majątkowych uwzględniono punkt związany ze świadczeniami usług elektronicznych, dotyczący regionalnego partnerstwa samorządów Mazowsza dla aktywizacji społeczeństwa w zakresie e-administracji i geoinformacji. Przewidziano dofinansowanie zakupu samochodu dla Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie, dofinansowanie zakupu autobusu do transportu strażaków do miejsc prowadzenia działań ratowniczych dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, dotację na zakup sprzętu medycznego i wyposażenia dla Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, dotacje na dofinansowanie kosztów usuwania azbestu.

Projekt budżetu został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

„Mamy jasne priorytety. Bardzo ważne są środki zewnętrzne. W 2015 r. w pozyskiwaniu ich mieliśmy stuprocentową skuteczność. Każdy nasz wniosek kończył się sukcesem. W przyszłym roku będziemy robić wszystko, aby było podobnie. Jednak realizacja wielu zadań budżetowych nastąpi tylko wtedy, jeśli pozyskamy środki i mówię to wyraźnie dzisiaj, żeby wszyscy byli świadomi tego, że jeśli środków zewnętrznych nie otrzymamy, to dane działanie będzie trzeba przełożyć na kolejny rok. To jest nasza wspólna odpowiedzialność, żeby realizować te zadania, na które nas stać” – podkreśla prezydent Krzysztof Kosiński.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
012765138
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
908
2453
4793
10326718
68826
101419
12765138

Your IP: 34.228.194.177
Server Time: 2019-06-25 11:29:41

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011