portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 22 Wrzesień 2019    |    Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

R E G I O N

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

Są już oficjalne, potwierdzone przez PKW wyniki wyborów na prezydenta Ciechanowa....

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

Ciechanów znalazł się w dziesiątce laureatów rankingu „Aktywizacja ...

PŁOCK. Zginął pieszy.

PŁOCK. Zginął pieszy.

Wczoraj 12 października ok. godz. 21.45 w miejscowości Góra pow. płocki, na DK n...

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

Miasto planuje stworzenie Bulwarów nad Łydynią. Dziś zaprezentowane zostały wiz...

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

Kompleksowa przebudowa ul. Kwiatowej dobiegła końca. Inwestycja była możliwa dzięki p...

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

Senioralia, czyli wydarzenie skierowane do ciechanowskich seniorów, zaplanowane są...

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

Na Oddziale Dziecięcym powstała sala edukacyjna bezpiecznego ruchu drogowego, gdzie najm...

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

W ramach drugiej edycji projektu „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji&rdqu...

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

W najbliższą niedzielę, 14 października, o godz. 18.00 w hali sportowo-widowiskowej pr...

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

W podwarszawskich Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji samorządu wo...


W lutym kończą się pierwsze decyzje abolicyjne, wydane w 2012 r. - wniosek o ich przedłużenie należy złożyć co najmniej 45 dni przed upływem ważności pozwolenia na pobyt. Od maja br. będzie to można zrobić nawet ostatniego dnia legalnego pobytu. Na Mazowszu w ramach abolicji pobyt zalegalizowało ponad 3,5 tys. cudzoziemców. Od 2007 r. Mazowiecki Urząd Wojewódzki (MUW) systematycznie wprowadza dla nich ułatwienia. Nowy system zarządzania ruchem klientów, rozbudowa punktu informacyjnego i strony internetowej - to tylko niektóre z nich. Planowane jest też umawianie wizyt przez stronę internetową oraz śledzenie statusu swojej sprawy on-line. Na Mazowszu składanych jest najwięcej wniosków dotyczących legalizacji pobytu cudzoziemców - 40% skali kraju.

 

Przedłużenie zezwoleń wydanych w ramach abolicji. Od 1 stycznia do 2 lipca 2012 r. cudzoziemcy nielegalnie przebywający w Polsce mogli wystąpić z wnioskiem do wojewody o legalizację swojego pobytu w trybie abolicji.  Otrzymali zezwolenia na pobyt ważne przez 2 lata. Pierwsze decyzje wydano 13.02.2012 r. z terminem ważności do 12.02.2014 r., ostatnia natomiastw grudniu 2012 r. Aby przedłużyć legalny pobyt w Polsce, według aktualnego do 1 maja 2014 r. stanu prawnego, kolejny wniosek należy złożyć co najmniej 45 dni przed upływem ważności aktualnej decyzji. Dotychczas o przedłużenie pobytu wystąpiło do wojewody ponad 450 cudzoziemców. 1 maja br. wchodzi w życie nowa ustawa o cudzoziemcach. Wedle jej zapisów nie będzie już obowiązywał 45 dniowy termin na złożenie kolejnego wniosku. Będzie go można złożyć nawet ostatniego dnia legalnego pobytu. Nowością i udogodnieniem dla cudzoziemców jest też wprowadzenie wspólnego zezwolenia na pobyt i na pracę oraz wydłużenie do 3 lat maksymalnej długości wydawanych zezwoleń na pobyt czasowy.Wprowadzona też będzie personalizacja dokumentu - dzięki cechom biometrycznym. Do postępowań administracyjnych niezakończonych do dnia wejścia w życie nowej ustawy, decyzją ostateczną i wszczętych przed tym dniem będą stosowane dotychczasowe przepisy.

W województwie mazowieckim składanych jest najwięcej wniosków, dotyczących legalizacji pobytu cudzoziemców - 40% skali kraju. Dziennie, w Wydziale Spraw Cudzoziemców (WSC), obsługiwanych jest od 200 do nawet 1100 klientów. Zainteresowanie cudzoziemców pracą i studiami na terenie Warszawy i województwa stale wzrasta. Rocznie WSC obsługuje około 80 tys. osób. Dokładamy wszelkich starań, zgodnie z misją urzędu „Wojewoda to rząd bliżej społeczeństwa”, aby zwiększająca się liczba klientów, nie miała wpływu na jakość obsługi. W tym celu przeprowadziliśmy szereg zmian mających na celu poprawę obsługi klientów i usprawnienie  pracy Wydziału - powiedziała Izabela Szewczyk, dyrektor WSC MUW.

Wprowadzono działania, które pomogły zmniejszyć kolejki: system numerkowy oraz odrębną sekcję przyjmowania wniosków, uruchomiono też infolinię. Umożliwiono również składanie wniosków w delegaturach MUW (w Ostrołęce, Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie, Ostrołęce) oraz w Ogólnomiejskim Punkcie Obsługi Mieszkańców Miasta Stołecznego Warszawy (OPOM), znajdującego się na stacji metra Centrum.  Przyjmowanych jest tam ok. 1/3 wniosków o legalizację pobytu.

Wdrażane są też  ułatwienia w zakresie dostępu do informacji. Od roku 2009 w ramach projektu „Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców”, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej prowadzi w siedzibie Wydziału Punkt Informacyjny. W jego ramach udzielana jest bezpłatna pomoc i doradztwo prawne również po angielsku i francusku. Systematycznie poszerzany jest dostęp do informacji przez stronę internetową. Niezbędne dane dotyczące m.in. pracy cudzoziemców w Polsce są dostępne na www.mazowieckie.pl w językach: angielskim, rosyjskim, wietnamskim i arabskim. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem systemu umożliwiającego śledzenie statusu swojej sprawy. Od kwietnia br. wprowadzony zostanie kalendarz internetowy umożliwiający umówienie się na wizytę w dogodnym terminie.

WSC  intensywnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Od 2008 r. - powołano pełnomocnika ds. kontaktów z NGO oraz Forum Cudzoziemców, które stanowi płaszczyznę współpracy i dialogu między administracją publiczną a organizacjami pozarządowymi i środowiskami migrantów. Dzięki tej inicjatywie Mazowiecki Urząd Wojewódzki został laureatem I edycji konkursu szefa służby cywilnej „Profesjonaliści w służbie obywatelom”, uzyskując razem z dwoma innymi instytucjami tytułNajbardziej przyjaznego urzędu administracji rządowej. W konkursie wzięły udział 62 jednostki administracji z całej Polski.

Podnoszenie kompetencji urzędników. Pracownicy uczestniczą w szkoleniach
z wielokulturowości. Trwają kursy językowe dla 80 pracowników Wydziału na różnych poziomach zaawansowania (j. angielski, rosyjski i francuski). Wprowadzono również standardy obsługi klienta.

Zmiany zostały dobrze ocenione przez cudzoziemców. Od 2009 r. poziom satysfakcji  klienta wzrósł z 40 proc. do 97 proc. Zmniejszyła się też o 80 proc. liczba skarg -  w  2008 r. wpłynęło ich 49, a w roku 2012 - 11. Ocenę funkcjonowania Wydziału Spraw Cudzoziemców przeprowadzono już dwukrotnie, w 2009 roku oraz w 2012 r. W badaniu oceniono funkcjonowanie Wydziału z trzech perspektyw: klienta, pracownika i przedstawiciela NGO. Raport zawiera rekomendacje i propozycje sprawdzonych  rozwiązań, ale również wraca do rekomendacji z roku 2009 i ocenia ich wdrożenie. Z treścią publikacji można zapoznać się pod linkiem: 
http://interwencjaprawna.pl/wp-content/uploads/przyjazniejszy_urzad.pdf
                                                     

Do zadań Wydziału Spraw Cudzoziemców MUW należy prowadzenie postępowań m.in.:
w sprawach legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski, wydawania zezwoleń na pracę dla cudzoziemców oraz potwierdzenia posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego, uznania za obywatela polskiego oraz przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelstwa polskiego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013022209
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
479
1755
479
10583525
64015
98713
13022209

Your IP: 100.26.182.28
Server Time: 2019-09-22 03:58:07

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011