portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 6 Kwiecień 2020    |    Imieniny obchodzą: Katarzyna, Celestyna, Wilhelm

R E G I O N

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

Są już oficjalne, potwierdzone przez PKW wyniki wyborów na prezydenta Ciechanowa....

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

Ciechanów znalazł się w dziesiątce laureatów rankingu „Aktywizacja ...

PŁOCK. Zginął pieszy.

PŁOCK. Zginął pieszy.

Wczoraj 12 października ok. godz. 21.45 w miejscowości Góra pow. płocki, na DK n...

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

Miasto planuje stworzenie Bulwarów nad Łydynią. Dziś zaprezentowane zostały wiz...

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

Kompleksowa przebudowa ul. Kwiatowej dobiegła końca. Inwestycja była możliwa dzięki p...

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

Senioralia, czyli wydarzenie skierowane do ciechanowskich seniorów, zaplanowane są...

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

Na Oddziale Dziecięcym powstała sala edukacyjna bezpiecznego ruchu drogowego, gdzie najm...

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

W ramach drugiej edycji projektu „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji&rdqu...

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

W najbliższą niedzielę, 14 października, o godz. 18.00 w hali sportowo-widowiskowej pr...

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

W podwarszawskich Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji samorządu wo...


W poniedziałek 7 lipca w trakcie ostatnich przedwakacyjnych obrad sejmiku województwa mazowieckiego radni zapoznali się z sytuacją finansową szpitala w Dziekanowie Leśnym. Informacja została przedstawiona w związku z planowanym połączeniem placówki ze szpitalem na Niekłańskiej. – Sytuacja finansowa szpitala jest trudna. Połączenie obu placówek to szansa na ich wzmocnienie i dalszy rozwój. Chcemy uspokoić rodziców – szpital w Dziekanowie będzie nadal normalnie funkcjonować. Pediatria, laryngologia, alergologia, endokrynologia, chirurgia i rehabilitacja zostaną w Dziekanowe. Dla dzieci i ich rodziców nic się nie zmieni. Zmieni się natomiast pozycja negocjacyjna szpitala z NFZ – uspokaja Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego.   

Nie jest tajemnicą, że sytuacja finansowa szpitala nie należy do najłatwiejszych. Tylko w ciągu ostatniego roku przychody netto placówki spadły aż o 3 mln zł – z 26 do 23 przy rocznych kosztach utrzymania placówki ponad 32 mln zł. Trudną sytuacją szpitala są zaniepokojeni również rodzice małych pacjentów placówki, którzy wzięli udział w dzisiejszych obradach sejmiku.

– Szpital w Dziekanowie nie jest w stanie w tej chwili zrównoważyć przychodów z kontraktu z kosztami. Jeżeli stworzymy jeden, duży podmiot, szpital będzie w stanie konkurować na rynku świadczeń zdrowotnych. Pomysł jest prosty. Jeżeli powstanie jeden, dobry organizm, to jest szansa, żeby zrestrukturyzować zadłużenie – zarówno szpitala w Dziekanowie, jak i na Niekłańskiej – powiedziała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Na dzisiejszej sesji radni województwa przegłosowali zmiany w budżecie umożliwiające pokrycie ujemnego wyniku finansowego szpitala w Dziekanowie Leśnym. Jest to kwota ponad 6 mln zł. Dodatkowo w budżecie województwa i w WPF zaplanowane są środki na poręczenie kredytu długoterminowego na kwotę 15 mln zł. To pozwoli połączonej placówce zaciągnąć taki kredyt i spłacić najpilniejsze zobowiązania wymagalne – podsumowała dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji urzędu marszałkowskiego Monika Sokulska.

Niestety obawy rodziców potęgowane są przez pojawiające się w ostatnim czasie nieścisłe informacje dotyczące szpitala w Dziekanowie.

Nieprawdziwą informacją jest ta, że szpital w Dziekanowe Leśnym jest likwidowany. Władze województwa rozważają połączenie go ze szpitalem przy ul. Niekłańskiej. W obu lokalizacjach nadal będą świadczone usługi medyczne dla dzieci w obecnym zakresie. Celem połączenia jest stworzenie jednego silnego szpitala.

 

Połączenie to szansa na wzmocnienie pozycji negocjacyjnej placówki z NFZ. A to właśnie od pieniędzy przekazywanych rokrocznie przez NFZ zależy jakość i zakres świadczeń medycznych. NFZ negocjując kontrakt z daną placówką, bierze pod uwagę jej wielkość, liczbę specjalistów, jakość i liczbę sprzętu medycznego oraz zakres działalności placówki. Jednym słowem – duży może więcej. Jest to szczególnie ważny argument, ponieważ właśnie od przyszłego roku w Warszawie pojawi się nowy, uniwersytecki  szpital dziecięcy, który stanie do negocjacji z NFZ o środki na swoją działalność. 

Władze województwa nie chcą, aby w tym wyścigu dziekanowska placówka – szpital z wieloletnimi tradycjami i znakomitym personelem, została poszkodowana. Dlatego właśnie podjęto działania mające na celu jej wzmocnienie. A jest to możliwe tylko poprzez połączenie ze szpitalem dziecięcym przy ul. Niekłańskiej. Działalność obu placówek wzajemnie się uzupełnia, a razem stworzą duży, silny i świadczący kompleksowe usługi podmiot.

 

Władze województwa nie po to od lat inwestowały w rozwój szpitala w Dziekanowie, aby teraz – jak twierdzą oponenci zmian – marginalizować jego znaczenie. Samorząd w ostatnich latach przeznaczył 37 mln zł na inwestycje, w tym m.in. 20 mln zł na modernizację pawilonu nr 1 czy 5,3 mln zł na prace remontowe.

 

Połączenie to też oszczędności – to szansa na racjonalizację kosztów: administracyjnych, zakupowych czy diagnostycznych – jedna administracja, wspólne przetargi itd. To także szansa dla szpitala na restrukturyzację zadłużenia.

 

Ponadto, nie jest prawdą, aby jakiekolwiek oddziały posiadające kontrakt z NFZ, a zatem posiadające środki na swoje funkcjonowanie, były lub są likwidowane. Od zeszłego roku w szpitalu prowadzona jest także restrukturyzacja zatrudnienia. Tylko dostosowanie wydatków do przychodów z NFZ może ustabilizować sytuację finansową. Nie ma to żadnego wpływu na realizację świadczeń medycznych.
W placówce nadal świadczone będą usługi z zakresu pediatrii, endokrynologii, alergologii, intensywnej terapii, laryngologii, chirurgii i rehabilitacji.

Działalność medyczna szpitali jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co roku władze województwa apelują do NFZ o zwiększenie pieniędzy dla mazowieckich placówek – w tym dla pediatrii, która jest znacząco niedofinansowana.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013615048
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
687
1126
1813
11184196
7992
38565
13615048

Your IP: 18.232.188.251
Server Time: 2020-04-06 15:48:14

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011