portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 22 Listopad 2019    |    Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

R E G I O N

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

Są już oficjalne, potwierdzone przez PKW wyniki wyborów na prezydenta Ciechanowa....

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

Ciechanów znalazł się w dziesiątce laureatów rankingu „Aktywizacja ...

PŁOCK. Zginął pieszy.

PŁOCK. Zginął pieszy.

Wczoraj 12 października ok. godz. 21.45 w miejscowości Góra pow. płocki, na DK n...

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

Miasto planuje stworzenie Bulwarów nad Łydynią. Dziś zaprezentowane zostały wiz...

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

Kompleksowa przebudowa ul. Kwiatowej dobiegła końca. Inwestycja była możliwa dzięki p...

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

Senioralia, czyli wydarzenie skierowane do ciechanowskich seniorów, zaplanowane są...

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

Na Oddziale Dziecięcym powstała sala edukacyjna bezpiecznego ruchu drogowego, gdzie najm...

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

W ramach drugiej edycji projektu „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji&rdqu...

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

W najbliższą niedzielę, 14 października, o godz. 18.00 w hali sportowo-widowiskowej pr...

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

W podwarszawskich Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji samorządu wo...


Zakończony urlop nie oznacza końca wakacji. Piękna pogoda to znakomity pretekst, aby poznać miejsca i zabytki oddalone od Warszawy zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów. Atrakcji na Mazowszu jest wiele – zamki, pałace, muzea, skanseny. Ich zwiedzanie można połączyć z wycieczką rowerową lub spływem kajakowym. Poniżej kilka weekendowych propozycji dotyczących północnego Mazowsza. Więcej pomysłów na weekend można znaleźć na stronie: www.mazowsze.travel

W STRONĘ PŁOCKA…

Płock jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast na Mazowszu. Słynie z klimatycznej starówki, malowniczego widoku na Wisłę rozpościerającego się ze Wzgórza Tumskiego, gdzie jest zlokalizowana najstarsza część Płocka. W centrum miasta mieści się Bazylika Katedralna, w której są sarkofagi ze szczątkami dwóch władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Warto odwiedzić nowoczesne Muzeum Mazowieckie z największym w Polsce zbiorem dzieł sztuki secesyjnej. Niewątpliwie warto również zobaczyć zgromadzone w placówce zbiory kolekcji art deco z najnowszym nabytkiem muzeum – „Martwą naturą” Tamary Łempickiej. W sezonie wakacyjnym można obejrzeć także wystawy czasowe: Węgierskie pomniki pamięci – fejfa hungaricum (do 31 sierpnia) i 1914 – 1939 – 1944 – 1989 Płocczanie dla Niepodległej (do 16 listopada). W Spichlerzu (przy ul. Kazimierza Wielkiego 11B), w obiekcie będącym częścią Muzeum Mazowieckiego, do końca września warto odwiedzić wystawę Taengwa. Barwny świat koreańskiego zen.

Innym, wartym odwiedzenia miejscem jest niedawno otwarte Muzeum Żydów Mazowieckich, które mieści się w dawnej małej synagodze. Bożnica została odrestaurowana dzięki dofinansowaniu unijnemu (7,7 mln zł). Historyczny budynek mieści w sobie nowoczesne wnętrza, które dzięki zastosowaniu technik multimedialnych wprowadzają w świat kultury żydowskiej. Ekspozycje przybliżają codzienne życie społeczności żydowskiej na Mazowszu w minionych czasach. Muzeum organizuje także koncerty, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, warsztaty plastyczne i taneczne. Do 17 sierpnia można oglądać wystawę Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz.

Północne Mazowsze to nie tylko zabytki, ale też piękna przyroda pojezierza gostyńskiego – lasy, jeziora i okoliczne miejscowości, do których można wybrać się samochodem, rowerem lub pociągiem.

ŁĄCK

Wartym odwiedzenia miejscem jest Łąck oddalony od Płocka zaledwie o 10 km. To tu znajduje się stadnina Stada Ogierów z Łącka. Od 1923 r. hodowane są tu najlepsze na Mazowszu ogiery różnych ras i typów. Na miejscu organizowane są liczne imprezy jeździeckie. Bogata oferta przyciąga turystów nie tylko krajowych, ale i zagranicznych. Mogą oni skorzystać z możliwości uprawiania jazdy konnej i powożenia pojazdami konnymi.

SIERPC

43 km od Płocka nad rzeką Sierpienicą przy jej ujściu do Skrwy położony jest Sierpc. Miasto, w którym warto zobaczyć m.in. drewnianą zabudowę najstarszej części miasta i zespół klasztorny na wzgórzu zwany dawniej Loret.

Prawdziwą perełką jest jednak Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Skansen zajmuje powierzchnię ok. 60 ha a na jego terenie znajduje się aż 80 obiektów. Obecnie w Sierpcu znajduje się 13 tys. eksponatów. W skład muzealnej ekspozycji wchodzi wiernie odtworzona wieś rzędówka z przełomu XIX i XX w., a w niej dworek szlachecki, XVIII-wieczny kościół drewniany i wiatrak. Przez cały rok można oglądać w Galerii Rzeźby Ludowej i Powozowni – wystawy stałe. Poza samymi ekspozycjami, skansen oferuje bogatą ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży a także spotkania integracyjne i szkoleniowe dla pracowników różnych firm.

W każdą niedzielę i święto do końca września w skansenie będzie można wziąć udział w imprezie pod nazwą Niedziela w Skansenie, popularyzującą zanikające zawody, wiejskie życie i zajęcia gospodarcze.

Skansen jest czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

SANNIKI

Zaledwie 30 km od Płocka znajduje się Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, które mieści się w neoklasycystycznym pałacyku z XVIII w. (majątku rodziny Pruszaków – szkolnego kolegi kompozytora). Mały Chopin spędził tam dwa letnie miesiące w 1828 r. W neoklasycystycznym pałacu znajduje się do dziś fortepian z wytwórni Antoniego Zakrzewskiego, na którym według przekazów rodzinnych grywał Chopin.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca od lutego do października odbywają się w nim koncerty chopinowskie połączone z wystawą malarstwa. W otaczającym pałac parku można obejrzeć pomnik Fryderyka Chopina autorstwa Ludwiki Kraskowskiej-Nitschowej oraz odkryte w 2011 r. fundamenty XVII-wiecznego dworu.

Sama miejscowość jest stolicą regionu sannickiego znanego z bogatej sztuki regionalnej, rękodzielnictwa i działalności zespołów muzycznych.

W najbliższym czasie w Sannikach odbędzie się niezwykły koncert prezentujący twórczość Franka Sinatry (10 sierpnia o godz. 17.00 w muszli koncertowej). Wstęp wolny.

 

Sannicki park jest ogólnodostępny codziennie między 8.00 a 20.00. Pałac jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.

W STRONĘ CIECHANOWA…

Ok. 100 km od Warszawy, a 85 km od Płocka znajduje się kolejne atrakcyjne miasto – Ciechanów. Najbardziej rozpoznawalnym elementem jego architektury jest pochodzący z XIV w. Zamek Książąt Mazowieckich. Gród jest umiejscowiony na prawym brzegu Łydyni. Poza zamkiem warto zobaczyć Farską Górę, z którą wiążą się początki miasta i XIX-wieczny ratusz.

W dniach 9-10 sierpnia na Zamku Książąt Mazowieckich odbędzie się starcie pocztów rycerskich. Miejscem zmagań będą dziedziniec zamku w Ciechanowie i pobliskie błonia. Największą atrakcją będzie inscenizacja najazdu krzyżackiego na Ciechanów i walki rycerzy w pełnym rynsztunku przy użyciu dawnej broni. Dodatkowo na gości czekają turnieje łucznicze, zabawy plebejskie i pokazy starodawnego tańca.

Kolejne wydarzenie odbędzie się już po wakacjach. 6 września na zamku i pobliskich błoniach spotkają się miłośnicy historii w ramach kolejnej edycji Spotkań z historią. Będzie można wówczas dowiedzieć się, jak żyli i pracowali średniowieczni mieszkańcy zamku. Na dziedzińcu odbędą się pokazy średniowiecznego rzemiosła. Będzie można również posmakować tradycyjnych potraw. Dla najmłodszych przygotowano specjalne stoiska edukacyjne. Impreza rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do godz. 18.00. Na dziedziniec zamkowy wstęp jest bezpłatny.

OPINOGÓRA

Niecałe 10 km od Ciechanowa znajduje się Opinogóra. Jest to niewielka miejscowość, nierozerwalnie związana z twórczością i życiem Zygmunta Krasińskiego. Miejscem urokliwym do zwiedzania jest zespół parkowo-pałacowy, na terenie którego znajduje się Muzeum Romantyzmu mieszczące się w trzech obiektach – neogotycki zameczek z lat 40. XIX w., oficyna dworska – będąca miejscem wystaw czasowych oraz dwór zbudowany w 2008 r., ale według dawnych projektów. Muzeum poza ciekawymi zbiorami związanymi z życiem Krasińskiego i epoką romantyzmu w literaturze posiada też eksponaty związane z walkami wojsk Napoleona toczącymi się w tych okolicach.

10 sierpnia w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze o godz. 12.00 odbędzie się koncert zatytułowany „Podwórko... po remoncie”. W programie znajdą się piosenki do tekstów Agnieszki Osieckiej, Jana Wołka, Jacka Kaczmarskiego i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

15 sierpnia o godz. 18.00 odbędzie się spektakl „C’est si bon – Wieczór piosenki francuskiej”, czyli spotkanie z piosenkami pseudoludowymi z XVII i XVIII w.

Muzeum można zwiedzać w godz. 10.00-18.00 (oprócz poniedziałków).

KAJAKI, ROWERY…

Na północne Mazowsze dojechać można oczywiście samochodem. Warto jednak zastanowić się nad wyprawą rowerową. Znakomitym uzupełnieniem zwiedzania może być także krótki spływ kajakowy. Przy rzekach północnego Mazowsza funkcjonują wypożyczalnie sprzętu, które ułatwią zaplanowanie wyprawy.

Spływ kajakiem możliwy jest np. malowniczą Wkrą.

Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych, bazy hotelowej i rekreacyjnej Mazowsza można znaleźć na stronie samorządu województwa mazowieckiego: http://www.mazowsze.travel/

Dane adresowe:


Muzeum Mazowieckie w Płocku

ul.Tumska 8

09-402 Płock

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel.: (24) 364 70 71

fax: (24) 262 44 93

Muzeum Mazowieckie w Płocku Spichlerz

ul. Kazimierza Wielkiego 11b

tel. centrala (24) 262 25 95 ; (24) 262 48 69

Muzeum Żydów Mazowieckich

09-400 Płock, ul. Kwiatka 7

tel. (24) 364 86 96

Skansen

ul. Narutowicza 64,

09-200 Sierpc

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Sanniki, 09-540 ul. Warszawska 142

tel. (+24) 268 11 08

fax (+24) 277 78 15

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

dyrektor: Roman Kochanowicz

ul. Zygmunta Krasińskiego 9, 06-406 Opinogóra

tel/ fax (+48 23) 671 70 25

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013305459
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
2045
5166
17215
10835266
103498
139769
13305459

Your IP: 34.204.203.142
Server Time: 2019-11-22 06:42:41

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011