portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 18 Styczeń 2020    |    Imieniny obchodzą: Piotr, Małgorzata

R E G I O N

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

Są już oficjalne, potwierdzone przez PKW wyniki wyborów na prezydenta Ciechanowa....

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

Ciechanów znalazł się w dziesiątce laureatów rankingu „Aktywizacja ...

PŁOCK. Zginął pieszy.

PŁOCK. Zginął pieszy.

Wczoraj 12 października ok. godz. 21.45 w miejscowości Góra pow. płocki, na DK n...

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

Miasto planuje stworzenie Bulwarów nad Łydynią. Dziś zaprezentowane zostały wiz...

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

Kompleksowa przebudowa ul. Kwiatowej dobiegła końca. Inwestycja była możliwa dzięki p...

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

Senioralia, czyli wydarzenie skierowane do ciechanowskich seniorów, zaplanowane są...

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

Na Oddziale Dziecięcym powstała sala edukacyjna bezpiecznego ruchu drogowego, gdzie najm...

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

W ramach drugiej edycji projektu „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji&rdqu...

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

W najbliższą niedzielę, 14 października, o godz. 18.00 w hali sportowo-widowiskowej pr...

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

W podwarszawskich Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji samorządu wo...


Zakończony urlop nie oznacza końca wakacji. Piękna pogoda to znakomity pretekst, aby Poznać miejsca i zabytki oddalone od Warszawy zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów. Atrakcji na Mazowszu jest wiele – zamki, pałace, muzea, skanseny. Ich zwiedzanie można połączyć z wycieczką rowerową lub spływem kajakowym. Poniżej kilka weekendowych propozycji dotyczących północnego Mazowsza. Więcej pomysłów na weekend można znaleźć na stronie: www.mazowsze.travel.

RADOM z Jackiem Malczewskim

Radom leży ok. 100 km od Warszawy nad rzeką Mleczną. To największy ośrodek miejski w widłach Wisły i Pilicy. Miasto jest sporym ośrodkiem przemysłowym. Słynie m.in. z organizowanych tu pokazów lotniczych na skalę międzynarodową.

Zwiedzając Radom nie można pominąć Muzeum im. Jacka Malczewskiego na radomskim rynku.Muzeum posiada jedną z najbogatszych kolekcji malarstwa Jacka Malczewskiego (czwartą co do wielkości w kraju). Gromadzi również rysunki i pamiątki związane z tym malarzem symbolistą urodzonym w Radomiu.

Wystawa poświęcona Malczewskiemu prezentuje 47 obrazów m.in. „Autoportret z muzą”, „Zatrutą studnię z chimerą” czy wybitny, nigdzie dotąd niepublikowany „Młodą Polskę”. Oprócz tego zobaczyć można portrety rodzinne, portrety przyjaciół, malarzy i pisarzy.  

Muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem sobót.

Warto zwiedzić również zlokalizowane na południowo-zachodnich obrzeżach miasta (przy krajowej siódemce) Muzeum Wsi Radomskiej. W tym roku muzeum organizuje Letni kurs historii. Będzie on trwał od 15 do 17 sierpnia. Pierwszego dnia zostanie otwarta wystawa prezentująca udział radomskich harcerzy w walkach o niepodległość, drugiego – będzie można przyjrzeć się grupom rekonstruującym historyczne formacje wojskowe walczące podczas I wojny światowej. Na 17 sierpnia zaplanowano filmy i inscenizację epizodów z obrazu Jana Styki i Wojciecha Kossaka „Panorama racławicka na żywo”.

Muzeum zaprasza również na wystawy czasowe. Woda w życiu wsi. Wykorzystanie wody w wiejskim przemyśle, rzemiośle, zwyczajach i wierzeniach towystawa podkreślająca ogromne znaczenie wody. Pokazuje jak kiedyś ją wykorzystywano – począwszy od prac gospodarczych aż po wierzenia, zwyczaje, wróżby i magię. Wystawę można oglądać do 31 grudnia 2014.  

Muzeum jest otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00, a także od soboty do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00.

Po wizycie w radomskich muzeach warto wybrać się na wieczorny seans filmowy. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” organizuje „Elektryzujący Maraton Filmowy”. 18 sierpnia o godz. 18.30 będzie można zobaczyć film „O krok od sławy” (zdobywcę Oscara 2014 w kategorii Najlepszy Dokument Pełnometrażowy), a o godz. 20.30 nagradzany dramat historyczny „Michael Kohlhaas”. Projekcje odbywają się w Multikinie (Galeria Słoneczna) przy ul. Chrobrego 1.

Kilka ciekawostek:

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej mieści się w odnowionej elektrowni, która przez prawie 100 lat oświetlała Radom, w tym przez blisko 30 lat służyła jako ciepłownia miejska.Inicjatorem powstania Centrum był Andrzej Wajda, który przez wiele lat przekazywał tutaj dzieła ze swojej prywatnej kolekcji. Dzięki funduszom unijnym udało się zrewitalizować i ocalić to miejsce.

CZARNOLAS z Janem Kochanowskim

W powiecie zwoleńskim, w Czarnolesie znajduje się biograficzne Muzeum Jana Kochanowskiego. Mieści się w XIX-wiecznym klasycystycznym dworze. Wśród eksponatów znajduje się wiele wydań dzieł poety, a także meble, obrazy, ceramika, medale czy rzeźby. Niektóre z pamiątek są bezpośrednio związane z Kochanowskim. Od 1 sierpnia do 15 września br. w piątki wstęp do muzeum jest bezpłatny. Warto zaplanować również wycieczkę do Sycyny, wsi, w której poeta przyszedł na świat, do PolicznejSieciechowa, gdzie poeta prawdopodobnie pobierał nauki oraz do Zwolenia. To tam w podziemiach kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego znajdują sie szczątki Jana Kochanowskiego. Przemieszczając się zwoleńskim szlakiem śladami Jana Kochanowskiego można zwiedzić okoliczne zabytkowe kościoły i klasztory (np. w Sieciechowie) oraz zobaczyć pomniki Jana Kochanowskiego (w Czarnolesie i Zwoleniu).

PRZYSUCHA z Oskarem Kolbergiem

W Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze (oddział Muzeum Wsi Radomskiej) 20 sierpnia w godz. 12.00 – 14.00 będzie o Ludowych inspiracjach w twórczości muzycznej Oskara Kolberga (prezentacja dokumentacji audiowizualnej). Natomiast 23 i 24 sierpnia muzeum przygotowało coś dla wszystkich wycieczkowiczów. Będzie można poznać propozycje wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych, a o wszystkim na spotkaniu Wokół zabytków – poznajemy powiat przysuski (w godz. 12.00 – 14.00).

WSOLA z Witoldem Gombrowiczem

10 km od Radomia i 90 km od Warszawy zlokalizowana jest Wsola. Mieści się tu Muzeum Witolda Gombrowicza. Ekspozycję można zobaczyć w pałacu, do którego wielokrotnie przyjeżdżał Gombrowicz. Są tam zgromadzone zarówno osobiste przedmioty pisarza, jak i pamiątki związane z jego twórczością. Na grupy odwiedzających czeka przewodnik, który dostosuje program zwiedzania do wieku i zainteresowań gości. Muzeum jest czynne od środy do niedzieli w godz. 10.00 – 17.00. W te wakacje muzeum realizuje projekt Gombrowicz rusza (w) świat, w którym przypomina o 75. rocznicy wyjazdu Witolda Gombrowicza z Polski, a także o 110. rocznicy urodzin. 7 września o godz.  17.00 będzie można usłyszeć teksty pisarza w trochę niecodziennej formie m.in. rockowych aranżacjach. Wstęp bezpłatny. Odwiedzając placówki muzealne warto korzystać z Paszportu Turystycznego Województwa Mazowieckiego (dostępnego w formie kuponu na pieczątki, jak i w formie aplikacji mobilnej). Wśród osób, które zwiedzając Mazowsze, zbiorą co najmniej 22 punkty, rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej samorządu województwa mazowieckiego www.mazovia.pl w zakładce Kultura i Turystyka oraz na profilu Mazowsze serce Polski na Facebooku www.facebook.com/Mazowsze.serce.Polski. Subregion radomski to nie tylko muzea. Jest tu wiele parków, miejsc wypoczynkowych i szlaków turystycznych. Zalew Borki w Radomiu to idealne miejsce dla plażowiczów oraz wielbicieli sportu. Miłośnicy pieszych wędrówek mają natomiast do dyspozycji prawie 45-kilometrowy szlak Pionki-Rożki, a rowerzyści – szlaki w Dolinie Radomki. Zachwyca również przyroda z Lasem Kapturskim (cześć pradawnej Puszczy Radomskiej) i Doliną Kosówki. Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych, bazy hotelowej i rekreacyjnej Mazowsza można znaleźć na portalu turystycznym: http://www.mazowsze.travel/ O szlakach w Dolinie Radomki dowiemy się z: http://www.wdolinieradomki.pl

Dane teleadresowe:

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu 

Rynek 11, Radom

tel. 48 362 43 29

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.muzeum.edu.pl

Muzeum Wsi Radomskiej

ul. Szydłowiecka 30, Radom

tel. 48 332 92 81

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.muzeum-radom.pl
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu

ul. Kopernika 1, Radom
e-mail: 
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
www.elektrownia.art.pl

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

Czarnolas, pow. zwoleński

tel. 48 677 20 05

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.cyfrowyczarnolas.pl

Muzeum Witolda Gombrowicza
tel. 48 321 50 73
Wsola, pow. radomski
ul. W. Gombrowicza 1

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
www.muzeumgombrowicza.pl

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze,

Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Przysucha, Al. Jana Pawła II nr 11

tel. 48 675-22 48,

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

www.muzeum-radom.pl

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013507608
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
1911
2609
21767
11032834
69230
104731
13507608

Your IP: 34.229.131.116
Server Time: 2020-01-18 07:49:25

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011