portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 22 Listopad 2019    |    Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

R E G I O N

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

Są już oficjalne, potwierdzone przez PKW wyniki wyborów na prezydenta Ciechanowa....

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

Ciechanów znalazł się w dziesiątce laureatów rankingu „Aktywizacja ...

PŁOCK. Zginął pieszy.

PŁOCK. Zginął pieszy.

Wczoraj 12 października ok. godz. 21.45 w miejscowości Góra pow. płocki, na DK n...

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

Miasto planuje stworzenie Bulwarów nad Łydynią. Dziś zaprezentowane zostały wiz...

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

Kompleksowa przebudowa ul. Kwiatowej dobiegła końca. Inwestycja była możliwa dzięki p...

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

Senioralia, czyli wydarzenie skierowane do ciechanowskich seniorów, zaplanowane są...

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

Na Oddziale Dziecięcym powstała sala edukacyjna bezpiecznego ruchu drogowego, gdzie najm...

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

W ramach drugiej edycji projektu „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji&rdqu...

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

W najbliższą niedzielę, 14 października, o godz. 18.00 w hali sportowo-widowiskowej pr...

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

W podwarszawskich Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji samorządu wo...


Samorząd województwa mazowieckiego nadzoruje aż 29 podmiotów leczniczych na Mazowszu. To jedne z najlepszych placówek w regionie. Tylko w ciągu pierwszego półrocza 2014 r. na ich oddziałach szpitalnych hospitalizowanych było 165 tys. osób. Dlatego, mimo iż negocjacje dotyczące kontraktów na 2015 r. ruszają pod koniec roku, już dziś w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie Elżbiety Lanc, członka zarządu województwa mazowieckiego nadzorującego obszar zdrowia oraz dyrektorów szpitali z dyrekcją Mazowieckiego Oddziału NFZ. Rozmawiano na temat problemów mazowieckich szpitali, ich oczekiwań i potrzeb.

 

Spotkanie miało na celu przeanalizowanie sytuacji szpitali podległych samorządowi województwa. Dyrektorzy szpitali mieli szansę przedstawić te obszary działalności zarządzanych przez nich placówek, które stawiają przed nimi największe wyzwania. Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa z kolei zaprezentowała pięć newralgicznych zagadnień, z których wynikają problemy finansowe placówek zdrowia. Dzięki spotkaniu dyrektorzy szpitali i przedstawiciele NFZ mieli okazję do bezpośredniego przedyskutowania i omówienia palących problemów szpitali. Rozmowy będą znakomitym punktem wyjścia do negocjacji o kontrakty, które już wkrótce podejmą szpitale z NFZ-tem.

– Wszystkim nam zależy, aby otrzymane w ramach kontraktów środki były wykorzystywane w sposób racjonalny i efektywny. Już dziś przygotowujemy się do negocjacji o kontrakty, ponieważ zależy nam na osiągnięciu optymalnego rozwiązania dla obu stron. Chcemy więc, aby uzyskane środki były jak największe i dopasowane do potrzeb i możliwości naszych placówek, ale przede wszystkim, aby zapewniony był pełny dostęp do świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców naszego regionu – podkreślała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.  

Samorząd województwa mazowieckiego odpowiada za funkcjonowanie aż 29 podmiotów leczniczych, w tym 12 szpitali wieloprofilowych, 11 szpitali specjalistycznych i 4 stacji pogotowia ratunkowego. Ma zatem przed sobą trudne zadanie, dlatego nie tylko nadzoruje, ale również wspiera szpitale. W ciągu 15 lat swojej działalności przeznaczył na inwestycje, remonty, informatyzację placówek czy zakup karetek i sprzętu medycznego ponad 1,2 mld zł.

Środki na bieżącą działalność szpitali podległych samorządowi województwa pochodzą z NFZ. W 2013 r. było to przeszło 10 mld zł. To jak funkcjonują szpitale i jakie świadczenia mogą oferować mieszkańcom zależy więc od środków, które uda im się wynegocjować w ramach corocznych kontraktów. Niestety pieniądze przeznaczane na publiczną służbę zdrowia ciągle nie są wystarczające, stąd wszystkie regionalne NFZ-ety, także mazowiecki oddział muszą umiejętnie i racjonalnie dzielić otrzymywane z centrali pieniądze. Te niedobory z kolei przenoszą się i są odczuwalne także w działalności mazowieckich szpitali. Mazowieckie placówki zdrowia muszą radzić sobie z pięcioma zasadniczymi problemami ­– niezapłaconymi „nadwykonaniami”, niedoszacowanymi stawkami za świadczenia, rocznym okresem rozliczeniowym, kierowaniem środków na wysoko płatne świadczenia tylko do wyspecjalizowanych ośrodków oraz niesprawiedliwym algorytmem podziału środków przeznaczanych na leczenie Mazowszan z centrali NFZ.

Spotkanie władz Mazowsza, dyrektorów szpitali oraz NFZ miało na celu pochylenie się nad tymi problemami. Było też próbą znalezienia korzystnych rozwiązań dla obu stron. Jedną z kluczowych kwestii pozostają generujące duże straty szpitali wynikające głównie z niezapłaconych przez NFZ świadczeń udzielonych pacjentom ponad limit określony w kontrakcie. Tylko w 2013 r. ich wartość wyniosła ponad 57 mln zł, z czego aż 53 mln zł zostało przeznaczone na leczenie szpitalne, kolejne 4 mln zł nie zapłacono za ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Wniosek wynikający z tych danych jest prosty – mazowieckie szpitale leczą za pieniądze, których nie mają. A to nie może nie przekładać się na ich sytuację finansową – w 2013 r. oddziały szpitalne placówek „wypracowały” z tego powodu stratę aż 174 mln zł. Pierwsze półrocze 2014 r. nasze szpitale kończą z kwotą nadwykonań przekraczającą 62 mln zł.

Dyrektorzy szpitali zwracali również uwagę na niedoszacowanie stawek na różnego rodzaju świadczenia specjalistyczne. Do takich należą przede wszystkim np. opieka psychiatryczne i leczenie uzależnień, ze szczególnym uwzględnieniem psychiatrii dzieci i młodzieży. NFZ inaczej punktuje te same badania wykonywane u dzieci i dorosłych. Te wykonywane u dzieci są bardziej kosztowne i na nie w szczególności brakuje środków, stąd trudna sytuacja mazowieckich szpitali dziecięcych. Wnioskowali również o przywrócenie korzystniejszego dla działalności szpitali półrocznego okresu rozliczeniowego.

– Przede wszystkim liczymy na podjęcie rozmów w sprawie nadwykonań. Od 2012 roku nie mamy płacone za różnego rodzaju świadczenia, nawet te ratujące życie. To oznacza, że tego typu usługi musimy świadczyć, zadłużając nasze szpitale – powiedział dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie dr Jarosław Rosłon.

Dodatkowo władze Mazowsza i dyrektorzy zwracali uwagę na działanie niesprawiedliwego algorytmu podziału środków pomiędzy centralą NFZ a województwem mazowieckim tzw. „janosikowe bis”, który również trzyma w impasie rozwój i działalność marszałkowskich szpitali. Krótko mówiąc zgodnie z NFZ-etowym algorytmem mieszkańcy Mazowsza znacznie więcej wpłacają do systemu w ramach swojej składki zdrowotnej niż ostatecznie trafia na ich leczenie w mazowieckich szpitalach i przychodniach. W 2013 r. ta różnica wynosiła ponad 1,3 mld zł.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013304972
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
1558
5166
16728
10835266
103011
139769
13304972

Your IP: 34.204.203.142
Server Time: 2019-11-22 05:46:01

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011