portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 22 Listopad 2019    |    Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

R E G I O N

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

Są już oficjalne, potwierdzone przez PKW wyniki wyborów na prezydenta Ciechanowa....

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

Ciechanów znalazł się w dziesiątce laureatów rankingu „Aktywizacja ...

PŁOCK. Zginął pieszy.

PŁOCK. Zginął pieszy.

Wczoraj 12 października ok. godz. 21.45 w miejscowości Góra pow. płocki, na DK n...

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

Miasto planuje stworzenie Bulwarów nad Łydynią. Dziś zaprezentowane zostały wiz...

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

Kompleksowa przebudowa ul. Kwiatowej dobiegła końca. Inwestycja była możliwa dzięki p...

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

Senioralia, czyli wydarzenie skierowane do ciechanowskich seniorów, zaplanowane są...

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

Na Oddziale Dziecięcym powstała sala edukacyjna bezpiecznego ruchu drogowego, gdzie najm...

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

W ramach drugiej edycji projektu „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji&rdqu...

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

W najbliższą niedzielę, 14 października, o godz. 18.00 w hali sportowo-widowiskowej pr...

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

W podwarszawskich Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji samorządu wo...


W sobotę 20 września nastąpiło otwarto w Sannikach Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina.

Samorząd województwa odzyskał dla mieszkańców Mazowsza kolejny zabytek i stworzył w nim tętniącą życiem instytucję kultury. Wspaniały przykład stylu klasycystycznego w architekturze, malowniczy park i wątek historyczny z Chopinem w roli głównej. Do tego warte ponad 20 mln zł trzyletnie prace rewitalizacyjne – to niewątpliwie główne składniki sukcesu Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sannikach.

Prawie dwa wieki temu w Sannikach przebywał jeden z najważniejszych polskich i światowych kompozytorów – Fryderyk Chopin. To tu w trakcie dwumiesięcznego pobytu ukończył dwa spośród wielu swoich muzycznych dzieł – Rondo C-dur i Trio g-moll. Dziś w pałacu Sannikach mieści się Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina ­– samorządowa instytucja kultury, która swoją działalnością nawiązuje do tego wydarzenia z historii pałacu. Stąd najważniejszymi organizowanymi przez centrum wydarzeniami są koncerty chopinowskie.    

W latach 2011-13 pochodzący z XVIII w. pałac przechodził generalny remont. W ramach unijnego projektu o wartości 20 mln zł, z czego wsparcie ze strony samorządu województwa mazowieckiego wynosiło 3,7 mln zł, przeprowadzono szereg prac remontowych. Do najważniejszych należało wykonanie nowych stropów i posadzek, wzmocnienie murów pałacu, a także wymiana drewnianego dachu, okien i drzwi. W trakcie remontu w ośmiu pałacowych pomieszczeniach odkryto pochodzące z XVIII i XIX w. oryginalne polichromie. Wnętrza pałacu zostały zmodernizowane pod nadzorem konserwatora zabytków.  Wyposażone zostały tak, aby oddawać charakter i atmosferę najświetniejszych czasów pałacu. Nowo zaaranżowane pomieszczenia pełnią dziś funkcje koncertowo-muzyczne, wystawiennicze i edukacyjne.

Dzięki unijnym środkom również otaczający pałac ponad 10-hektarowy park został kompleksowo odnowiony. Zwiedzający pałac mogą wybrać się na spacer nowo wytyczonymi alejkami wśród świeżo nasadzonych drzew i krzew, a także podziwiać kwiatowe klomby, które swoim wyglądem mają przypominać te sprzed ponad dwóch wieków. Spacerujący, nowymi parkowymi ścieżkami i drogami mogą również dotrzeć do parkowych stawów, których linie brzegowe zostały przebudowane. Ponadto na terenie parku powstały dwa boiska do tenisa, a także utwardzony teren z przeznaczeniem na letnią scenę.W miejscu dawnej werandy postawiono oranżerię. W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu odkryto szczątki fontanny z początku XX w., którą w tym roku dzięki wsparciu drugiego projektu unijnego prowadzonego w Sannikach, po kilkudziesięciu latach przerwy ponownie uruchomiono. Kilka tygodni temu odsłonięto rzeźbę z brązu przedstawiającą Fryderyka Chopina i guwernantkę państwa Pruszaków przy fortepianie.

Ostatnim nowym obiektem na terenie parku jest ogólnodostępna altana grillowa, która stoi w okolicy stawów. Poza nią zlokalizowano tam również muszlę koncertową i minikompleks boisk sportowych. Przy muszli koncertowej. Z myślą o najmłodszych wykonano plac zabaw.

Otwarciu towarzyszyło szereg wydarzeń artystycznych. O godz. 20.00 można było podziwiać multimedialny spektakl światła i dźwięku „Chopin światłem malowany”. Na elewacji pałacu był wyświetlany niezwykły pokaz prezentujący historię Sannik ze szczególnym uwzględnieniem okresu po powstaniu budowli oraz czasu pobytu Fryderyka Chopina w pałacu. Uzupełnieniem pokazu był występ aktorów płockiego Teatru Dramatycznego oraz Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Sanniki”. Tuż po godz. 21 nie lada gratka dla wielbicieli folkloru – występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Finałowym wydarzeniem wieczoru był koncert Stanisława Soyki z zespołem.

Tuż po zakończeniu spektaklu „Chopin światłem malowany” było można jeszcze zwiedzać sannicki pałac a w nim m.in. oryginalne polichromie z XVIII i XIX w. i fortepian, na którym według przekazów ustnych i pisemnych rodziny Pruszaków, grywał sam Fryderyk Chopin. Dla zwiedzających przygotowano również wystawę „Byłem wówczas w Sannikach u Pruszaków. Sanniki, Pruszakowie, Chopin”. W sali koncertowej był ponadto wyświetlany film „Sanniki wczoraj i dziś”. Pałac było można zwiedzać do 22.15.

Pałac w Sannikach z otaczającym go ponad 10h parkiem należy dziś do najbardziej urokliwych miejsc na Mazowszu. Warto wybrać się tam, aby móc obcować jednocześnie ze wspaniałą architekturą, chopinowską historią i muzyką, a także malowniczą przyrodą.

Park i jego atrakcje można zwiedzać codziennie i to za darmo. W sezonie letnim (od 1 kwietnia do 30 września w godz. 8.00-21.00) a sezonie zimowym (od 1 października do 31 marca w godz. 8.00-17.00).

Wstęp do pałacu jest płatny. Budynek można zwiedzać od wtorku do piątku w godz. 8.00-15.00 oraz w sobotę i niedzielę w godz. 8.00-16.00 – bilet normalny 10 zł na salę koncertową i 5 zł na salę lustrzaną, a ulgowy już za 3 zł. Budynek można również zwiedzać z przewodnikiem – nie wpływa to na wzrost ceny biletu.

Rewaloryzacja Zespołu Pałacowo - Parkowego im. Fryderyka Chopina(2011-2014)

Beneficjent: Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Wartość projektu: 20 792 397,99 zł

EFRR- 16 512 375,95 zł

SWM - 3 696 971,83 zł

Gmina Sanniki – 583 050,21 zł

„Zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu Mazowsza poprzez stworzenie kompleksowej i komplementarnej oferty turystycznej Zespołu Pałacowo – Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach”(realizacja do końca 2014 r.

Beneficjent: Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Wartość projektu: 622 594,28 zł

Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 463 195,71 zł

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013304950
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
1536
5166
16706
10835266
102989
139769
13304950

Your IP: 34.204.203.142
Server Time: 2019-11-22 05:27:21

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011