portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 31 Marzec 2020    |    Imieniny obchodzą: Balbina, Beniamin, Gwidon

R E G I O N

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

Są już oficjalne, potwierdzone przez PKW wyniki wyborów na prezydenta Ciechanowa....

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

Ciechanów znalazł się w dziesiątce laureatów rankingu „Aktywizacja ...

PŁOCK. Zginął pieszy.

PŁOCK. Zginął pieszy.

Wczoraj 12 października ok. godz. 21.45 w miejscowości Góra pow. płocki, na DK n...

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

Miasto planuje stworzenie Bulwarów nad Łydynią. Dziś zaprezentowane zostały wiz...

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

Kompleksowa przebudowa ul. Kwiatowej dobiegła końca. Inwestycja była możliwa dzięki p...

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

Senioralia, czyli wydarzenie skierowane do ciechanowskich seniorów, zaplanowane są...

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

Na Oddziale Dziecięcym powstała sala edukacyjna bezpiecznego ruchu drogowego, gdzie najm...

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

W ramach drugiej edycji projektu „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji&rdqu...

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

W najbliższą niedzielę, 14 października, o godz. 18.00 w hali sportowo-widowiskowej pr...

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

W podwarszawskich Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji samorządu wo...


Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego (zamiast obecnych wojewódzkich komisji), zwiększenie ich niezależności poprzez rotacyjne przewodnictwo oraz ustawowy obowiązek odniesienia się do ich postulatów - to najważniejsze propozycje do nowej ustawy o dialogu społecznym, wypracowane przez przedstawicieli dialogu regionalnego z całej Polski w ramach projektu Centrum Wspierania Dialogu Regionalnego (CWDR). Celem zmian jest zwiększenie skuteczności dialogu społecznego w województwach. Zostały one zaprezentowane w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim podczas ogólnopolskiej konferencji z udziałem przedstawicieli czterech stron dialogu społecznego (pracodawców, pracowników, rządu i samorządu).

Obecnie trwają prace nad nowelizacją Ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno- Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego.  W przekonaniu środowisk regionalnych, proponowane dotychczas zapisy nie uwzględniają w wystarczający sposób rekomendacji zgłaszanych przez członków Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego (WKDS). W związku z tym, powstała oddolna inicjatywa, dotycząca przygotowania propozycji zapisów w zakresie dialogu regionalnego. Zajęły się tym dwa zespoły, powołane w ramach projektu Centrum Wspierania Dialogu Regionalnego - tj. Forum Dialogu Regionalnego oraz Zespół ds. Formuły Dialogu Regionalnego oraz Mediacji. Gremia skupiają przedstawicieli WKDS, reprezentujących wszystkie cztery strony dialogu z 10 województw. Na konferencji zaprezentowano wyniki ich prac - wypracowanych w ramach ogólnopolskich konsultacji, prowadzonych wśród członków regionalnych struktur organizacji pracodawców i pracowników oraz pozostałych uczestników dialogu regionalnego - strony rządowej i samorządowej .  

Propozycje zakładają powstanie Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego (WRDS), zamiast dotychczasowych Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego (WKDS). WRDS byłyby bardziej niezależne poprzez wprowadzenie rotacyjności funkcji przewodniczącego. Funkcję przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego sprawowaliby przedstawiciele wszystkich stron dialogu społecznego przez okres 1 roku. Obecnie tę rolę pełni wojewoda. Kolejność rotacji Rada ustalałaby na pierwszym posiedzeniu.


Zaproponowano również nałożenie na organy administracji publicznej ustawowego obowiązku ustosunkowania się do wystąpienia WRDS, tzn. udzielenia odpowiedzi na pisma Rady. Celem jest zwiększenie skuteczności ich działania. Negatywne odniesienie się do wniosku wymagałby pisemnego uzasadnienia. Postuluje się też wprowadzenie tzw. pośredniej inicjatywy ustawodawczej poprzez możliwość wnoszenia do działającej na szczeblu centralnym Rady Dialogu Społecznego projektu założeń ustawy przyjętego przez minimum 8 wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego.

Ogólnopolski projekt „Centrum Wspierania Dialogu Regionalnego” realizowany wspólnie przez Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza oraz wojewodę mazowieckiego od grudnia 2013 r. do maja 2015 r. finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem CWDR jest podniesienie jakości, rangi i standardów prowadzenia dialogu regionalnego. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich instytucji dialogu społecznego na poziomie regionalnym (związków, pracodawców, wojewodów, samorządów). Uczestnicy projektu biorą udział w bezpłatnych szkoleniach z zakresu dialogu społecznegooraz w warsztatach.Zapleczem techniczno - organizacyjnym dla uczestników projektu jest biuro CWDR mieszczące się w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Przedstawiciele każdej organizacji reprezentowanej w regionalnych instytucjach dialogu społecznego mogą skorzystać z jego usług - m.in. bezpłatnie wynająć salę na spotkanie, czy drukować materiały. W ramach CWDR powstało Forum Dialogu Regionalnego oraz Zespół ds. Formuły Dialogu Regionalnego oraz Mediacji, które wypracowały propozycje zmian do Ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego w części dotyczącej regionalnego dialogu społecznego. Powołano również Zespół ds. Publicznego Transportu Zbiorowego. Projekt jest kontynuacją inicjatywy „Akademia rozwoju i współpracy Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego” (realizowanej w 2012 r.), mającej na celu profesjonalizację pracy WKDS-ów.  Więcej informacji o projekcie na stronie:

www.cwdr.pl

Kwestie dialogu społecznego reguluje Ustawa z 6 lipca 2001 roku o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego. Określa zasady działania Trójstronnej Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych, zwanej Komisją Trójstronną (powołanej w 1994 roku). Reguluje też zagadnienia dialogu regionalnego. Na jej mocy powoływane są Wojewódzkie Komisje Dialogu Społecznego (WKDS). W ich skład wchodzi po trzech przedstawicieli wojewody - jako strona rządowa, reprezentatywnych organizacji związkowych, reprezentatywnych organizacji pracodawców, marszałka województwa - jako strona samorządowa. Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego jest regionalnym narzędziem prowadzenia dialogu społecznego. Odpowiada za godzenie interesów pracobiorców, pracodawców i dobra publicznego. Zajmuje się rozpoznawaniem i rozwiązywaniem konfliktów i problemów społecznych w województwie.  W czerwcu 2013 r. związki zawodowe zawiesiły swój udział w Komisji Trójstronnej i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego.

Więcej informacji udziela:

Ewa Filipowicz

Specjalista ds. promocji CWDR

tel. 22 695 66 22

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013606179
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
408
892
2411
11176999
37688
37287
13606179

Your IP: 3.235.77.252
Server Time: 2020-03-31 12:13:37

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011