portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 14 Listopad 2019    |    Imieniny obchodzą: Laura, Emil, Wawrzyniec

R E G I O N

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

Są już oficjalne, potwierdzone przez PKW wyniki wyborów na prezydenta Ciechanowa....

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

Ciechanów znalazł się w dziesiątce laureatów rankingu „Aktywizacja ...

PŁOCK. Zginął pieszy.

PŁOCK. Zginął pieszy.

Wczoraj 12 października ok. godz. 21.45 w miejscowości Góra pow. płocki, na DK n...

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

Miasto planuje stworzenie Bulwarów nad Łydynią. Dziś zaprezentowane zostały wiz...

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

Kompleksowa przebudowa ul. Kwiatowej dobiegła końca. Inwestycja była możliwa dzięki p...

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

Senioralia, czyli wydarzenie skierowane do ciechanowskich seniorów, zaplanowane są...

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

Na Oddziale Dziecięcym powstała sala edukacyjna bezpiecznego ruchu drogowego, gdzie najm...

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

W ramach drugiej edycji projektu „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji&rdqu...

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

W najbliższą niedzielę, 14 października, o godz. 18.00 w hali sportowo-widowiskowej pr...

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

W podwarszawskich Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji samorządu wo...


We wtorek 28 października władze województwa podpisały z Bankiem Polska Kasa Opieki S.A. oraz Spółką ,,Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica” Sp. z o.o. umowę wsparcia. Jest to zamknięcie montażu finansowego i jednocześnie zielone światło do rozpoczęcia jednej z najważniejszych i największych inwestycji dotyczących lecznictwa psychiatrycznego. Już w 2017 r. pacjenci przeniosą się z XIX-wiecznych pawilonów do nowoczesnego i bezpiecznego szpitala. Wartość kosztorysowa inwestycji to ok. 177 mln zł. Środki będą pochodzić z emisji obligacji.

– Niestety psychiatria w Polsce jest ciągle bardzo niedofinansowana. Nie zawsze warunki sprzyjają leczeniu. Inwestycja, którą dziś rozpoczynamy, zapewni pacjentom Drewnicy godne warunki. Komfort, wygoda i przyjazne otoczenie – tak będzie wyglądać nowy szpital – mówi marszałek Adam Struzik

Szpital „Drewnica” od lat potrzebuje nowej siedziby. Dziś placówka funkcjonuje w kilkunastu budynkach, których historia sięga nawet 1885 r. Szpital leczy chorych w zakresie opieki psychiatrycznej i  uzależnień w siedmiu oddziałach. Łącznie może być w niej hospitalizowanych 299 pacjentów. Niestety, obiekty szpitalne znajdują się obecnie w bardzo złym stanie technicznym. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest budowa nowego budynku, o czym 19 maja tego roku zadecydowali radni województwa.

– Dla pacjentów potrzebujących dłuższej hospitalizacji będą tutaj godne warunki, zarówno pobytu, jak i leczenia. Wzrośnie również komfort pracy lekarzy, którzy dbają o zdrowie psychiczne pacjentów przebywających w Drewnicy – powiedziała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Projektowany szpital usytuowany będzie w bardzo zielonej okolicy. Jego budowa oraz zastosowane rozwiązania energetyczne sprawią, że będzie to nowoczesne miejsce, przyjazne pacjentom w każdym wieku. Szpital otaczać będzie duży ogród, w którym znajdą się alejki spacerowe i altanki.

Gwieździsty kształt budynku zapewni sprawną komunikację wewnętrzną i podniesie bezpieczeństwo pacjentów. Każdy segment budynku tworzyć będzie oddzielną bryłę o zróżnicowanym charakterze, określonym przez program funkcjonalno-przestrzenny. Bryły te połączone są ze sobą segmentem B, stanowiącym strefę wielofunkcyjną, urządzoną tak, by przypominała duży ogród zimowy. Przestrzeń jest dobrze skomunikowana z miejscami do wypoczynku oraz terapii. Co istotne, będzie mogła ona być wykorzystana na wiele sposobów. Znajdzie się tu kawiarnia, czytelnia, kaplica oraz sale terapii zajęciowych. Będzie to centralna część układu przestrzennego budynku, dominująca nad resztą bryły – swym nietypowym zadaszeniem – w kształcie łuku.

Budynki nie będą zbyt wysokie. Jedynie niektóre pawilony posiadać będą trzeci poziom, stanowiący przestrzeń dla personelu lub osób z zewnątrz. Wszystkie pomieszczenia, w których łącznie znajdzie się ok. 300 łóżek, będą wyposażone w klimatyzację i wentylację. Budynek zostanie również wyposażony w wewnętrzny monitoring, który podniesie bezpieczeństwo pacjentów. W nowej placówce znajdą się także nowoczesne sale do fizykoterapii oraz innych zajęć terapeutycznych. Znajdzie się tu miejsce na nowoczesną salę konferencyjną, która umożliwi organizację w Drewnicy szkoleń i sympozjów naukowych. Co bardzo ważne, nowe warunki umożliwią rozszerzenie działalności funkcjonujących obecnie poradni przyszpitalnych. Pacjenci będą mieli też dostęp do lekarzy innych specjalizacji. Będą mogli liczyć na pomoc m.in. neurologów, chirurgów, ginekologów, geriatrów czy stomatologów.

Wychodząc naprzeciw obserwowanym trendom demograficznym wskazującym na starzenie się społeczeństwa zaprojektowano również nowoczesny oddział psychogeriatryczny, dla osób w podeszłym wieku z zaburzeniami psychicznymi. Ponieważ u osób tych występują również schorzenia somatyczne, przewidziano rozszerzenie działalności poradni specjalistycznych, tak by zapewnić kompleksową opiekę nad osobami starszymi. Mając również na uwadze fakt, że osoby starsze często mają problem z samodzielnym poruszeniem się, nowy obiekt będzie przystosowany do takich przypadków – będzie pozbawiony barier.

Szpital będzie także korzystać z ekologicznych źródeł energii. W okresie grzewczym będzie mógł wykorzystać energię słoneczną, pobraną i zmagazynowaną w lecie w właśnie uruchomionym zbiorniku magazynowania ciepła. Jest to pilotażowy projekt, pierwszy taki realizowany w Polsce. Obok zbiornika zbudowano: pole kolektorów słonecznych, instalację hydrauliczną, zmodernizowano kotłownię wraz z pompą ciepła. Projekt EINSTEIN dofinansowany został z unijnego 7. Programu Ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR).

 

 

Działalność szpitala:

W 2013 r. w oddziałach stacjonarnych hospitalizowanych było 3475 pacjentów, natomiast z usług oddziału dziennego skorzystało 171 pacjentów. Centrum realizuje świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w trzech poradniach: Poradni Zdrowia Psychicznego, Poradni Stomatologicznej oraz w Zespole Leczenia Środowiskowego. W roku 2013 udzielonych zostało 24 773 porad oraz 28 769 świadczeń. Centrum posiada wysoce wykwalifikowany personel, w tym lekarzy specjalistów psychiatrii, pielęgniarki ze specjalizacją z psychiatrii lub po kursie kwalifikacyjnym z psychiatrii oraz wykształconych terapeutów zajęciowych. Centrum zabezpiecza świadczenia lecznicze z zakresu opieki psychiatrycznej przede wszystkim dla około 700 000 mieszkańców rejonów: Warszawa (Praga-Północ), Warszawa (Rembertów), Warszawa (Białołęka), Warszawa (Praga-Południe), powiat legionowski (bez miasta Legionowa), powiat wołomiński, powiat wyszkowski, powiat węgrowski (gm. Łochów, Sadowne, Stoczek).

W ramach współpracy w Izbie Przyjęć przeprowadzane są konsultacje z zakresu psychiatrii dla policji oraz podmiotów leczniczych prawobrzeżnej Warszawy i powiatu wołomińskiego. Jednocześnie Centrum współpracuje z Sądem Okręgowym Warszawa-Praga oraz podległymi sądami rejonowymi, w szczególności z Sądem Rejonowym w Wołominie.

 

 

Informacja uzupełniająca:

 

Podstawowe założenia do projektu nowego szpitala:

• Powierzchnia działki pod inwestycję – 122 156 m2

• Powierzchnia zabudowy: ~ 11 778,64 m2

• Powierzchnia brutto: ~ 24 381,55 m2

• Kubatura budynku (brutto): ~ 117 415,11 m3

• Liczba pacjentów: ok. 300 łóżek (280 łóżek + 25 miejsc w oddziale dziennym)

• Liczba oddziałów: 8 oddziałów całodobowych o zróżnicowanych profilach zgrupowanych w dwukondygnacyjnych pawilonach.

• Ambulatorium (Gabinety – Stomatologiczny, Medycyny Pracy, Internistyczny, Okulistyczny, Ginekologiczny)

• Funkcjonujące: Zespół Leczenia Środowiskowego, Poradnia Zdrowia Psychicznego.

Orientacyjny schemat budynku głównego nowego szpitala


Całość budynku jest niepodpiwniczona i dzieli się na:

Segment A – to trzykondygnacyjny obiekt mieszczący:

• na parterze oddział dzienny dla około 25 osób przychodzących z zewnątrz na zajęcia terapeutyczne, oddział posiada własne wejście oraz jest połączony ze szpitalem wewnętrznym przejściem;
• na pierwszym piętrze umieszczono administrację całego Szpitala – dostępna z głównego pawilonu wejściowego;
• na drugim piętrze znajduje się sala konferencyjna z zapleczem oraz archiwa.

Segment B – to trzykondygnacyjny obiekt mieszczący:

• na parterze hall wejściowy oraz tzw. strefę wielofunkcyjną;

• na pierwszym piętrze znajduje się Centrum Rehabilitacyjne – salka gimnastyczna, sala higieny i zajęć kulinarnych, itp.;

• na drugim szatnie personelu oraz depozyty.

Segment C – to dwukondygnacyjny obiekt funkcjonalnie podzielony na dwie części: Ca i Cb;


W części Ca zlokalizowano:

• na parterze Dział Przyjęć z dużym podjazdem dla karetek, policji, itp. oraz pomieszczenia badań sądowych z dyżurkami lekarskimi i pomieszczeniami biurowymi;

• na piętrze umieszczono ambulatorium w skład którego wchodzą gabinety lekarskie m.in. ginekologa, urologa, neurologa, okulisty, stomatologa, internisty, psychologa, psychiatry, a także gabinet RTG, EKG, USG, itp.


W części Cb (pomiędzy segmentem B a częścią segmentu C/Ca) zlokalizowano:

• na parterze Dział Farmacji, Dział Rozdziału Jedzenia, Dział Higieny, zewnętrzne boksy odpadów medycznych, komunalnych oraz pomieszczenie przechowywania zwłok (pro-morte);

• na piętrze znajduje się centrum rehabilitacyjne – jak w segmencie B – tu znajdują się sale zajęć manualnych i muzycznych;

Dalsze segmenty stanowią poszczególne oddziały łóżkowe:


segment D – to dwukondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony mieszczący:

• na parterze oddział ogólnopsychiatryczny (45 łóżek – podzielony na dwa pododdziały 24+21ł);

• na piętrze oddział ogólnopsychiatryczny (45 łóżek – podzielony na dwa pododdziały 24+21ł);

Segment D posiada ogółem 90 łóżek.


segment E – to dwukondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony mieszczący:

• na parterze oddział ogólnopsychiatryczny (45 łóżek – podzielony na dwa pododdziały 24+21ł);

• na piętrze oddział psychogeriatryczny (30łóżek);

Segment E posiada ogółem 75 łóżek.


segment F – to dwukondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony mieszczący:

• na parterze oddział terapeutyczny dla psychoz (31łóżek);

• na piętrze oddział chorób afektywnych (31łóżek).

Segment F posiada ogółem 62 łóżka.


segment G – to dwukondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony mieszczący:

• na parterze oddział rehabilitacji psychiatrycznej (32 łóżka),

• na piętrze oddział detoksykacji alkoholowej (21 łóżek).

Segment G posiada ogółem 53 łóżka.


Inne budynki wchodzące w zakres opracowania to:

budynek H – to dwukondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony mieszczący:

• na parterze kotłownię gazową, warsztaty naprawcze, garaże dla karetek i meleksów, magazyny, główny agregat prądotwórczy, itp.

• na piętrze zlokalizowano szatnie dla personelu technicznego, pokój socjalny i biura;


budynek I – to jednokondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony mieszczący:

• pomieszczenie portierni (dozór wjazdu i wyjazdu z ogrodzonego terenu szpitala);


altana J – to parterowa altana;


budynek K - to jednokondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony mieszczący:

• pomieszczeni hydroforni ze zbiornikami wody o pojemności ogólnej 300m³;


budynek L – to jednokondygnacyjny kontener ze stacją TRAFO.

W placówce świadczone będą usługi medyczne osobom w różnym wieku, różnej płci oraz o różnym stopniu sprawności fizycznej, w niektórych przypadkach niesprawnym, wymagającym pomocy przy najprostszych czynnościach życiowych i ciągłej opieki. Wielu pacjentów hospitalizowanych jest przez dłuższy czas, dlatego ważne jest aby zapewnić im warunki zbliżone do domowych. Szpital będzie zapewniał opiekę i rehabilitację w odpowiednich i przyjaznych warunkach lokalowych.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013278849
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
3317
3789
24011
10795593
76888
139769
13278849

Your IP: 3.95.131.97
Server Time: 2019-11-14 21:56:27

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011