portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 21 Styczeń 2020    |    Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław

R E G I O N

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

Są już oficjalne, potwierdzone przez PKW wyniki wyborów na prezydenta Ciechanowa....

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

Ciechanów znalazł się w dziesiątce laureatów rankingu „Aktywizacja ...

PŁOCK. Zginął pieszy.

PŁOCK. Zginął pieszy.

Wczoraj 12 października ok. godz. 21.45 w miejscowości Góra pow. płocki, na DK n...

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

Miasto planuje stworzenie Bulwarów nad Łydynią. Dziś zaprezentowane zostały wiz...

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

Kompleksowa przebudowa ul. Kwiatowej dobiegła końca. Inwestycja była możliwa dzięki p...

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

Senioralia, czyli wydarzenie skierowane do ciechanowskich seniorów, zaplanowane są...

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

Na Oddziale Dziecięcym powstała sala edukacyjna bezpiecznego ruchu drogowego, gdzie najm...

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

W ramach drugiej edycji projektu „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji&rdqu...

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

W najbliższą niedzielę, 14 października, o godz. 18.00 w hali sportowo-widowiskowej pr...

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

W podwarszawskich Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji samorządu wo...


Dzisiaj w Teatrze Kamienica w Warszawie marszałek Adam Struzik wręczył statuetki 10 laureatom XV edycji konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego. Nagrody co roku przyznawane są ludziom, których działalność twórcza, charytatywna czy społeczna, rozsławia region nie tylko w kraju, ale też za granicą, osobom aktywnym społecznie, a także angażującym się w działania umacniające tożsamość kulturową Mazowsza. W trakcie uroczystości Rafałowi Szczepańskiemu – inicjatorowi akcji STOP Janosikowe marszałek Adam Struzik przekazał Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”.

 Nagrody przyznawane są przez samorząd województwa Mazowieckiego od 15 lat. Z roku na rok konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku spośród zgłoszonych przez samorządy i organizacje pozarządowe 65 kandydatów kapituła konkursu wybrała 10 laureatów. Podczas uroczystej gali każdy z laureatów otrzymał statuetkę i dyplom oraz nagrodę pieniężną – każda z nich o wartości 10 tys. zł.

Wśród tegorocznych laureatów są przedstawiciele różnych pokoleń, reprezentujący różne nurty i spojrzenie na rzeczywistość, których wspólnym celem jest zwrócenie uwagi na pielęgnowanie dziedzictwa narodowego. W tym roku nagrody otrzymali: dr hab. Alojzy Nowak, Zbigniew Marian Nowosielski, Wiesław Ochman, Anna Ogniewska, Maria Szypowska, Kapela Ludowa im. Józefa Myszki z Jasieńca Iłżeckiego, Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie, Skórzeckie Stowarzyszenie Dobroczynne, Zespół „Łaguszowianki” oraz Zespół Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku.  

Tegoroczna, XV edycja konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego związana jest również z innym ważnym jubileuszem. W tym roku przypada 15-lecie samorządu województwa mazowieckiego. Podczas uroczystości wręczony został mec. Rafałowi Szczepańskiemu Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”.

Wygrana w Trybunale Konstytucyjnym, wygrana w Wojewódzkim Sadzie Administracyjnym i w końcu decyzja Sejmu – Mazowsze w przyszłym roku zapłaci o 213 mln zł mniej „janosikowego”. Udało się tę batalię zwyciężyć tylko współpracując na różnych płaszczyznach. Zaangażowana była w to m.in. akcja STOP Janosikowe. W efekcie ministerstwo finansów na przygotowanie przepisów ma czas dokwietniaprzyszłegoroku.

– Wygrana Mazowsza z „janosikowym” to zasługa wielu osób, jedną z nich jest pan Rafał Szczepański, który od początku mocno angażował się w zmianę niesprawiedliwych i krzywdzących nasz region przepisów. Powstanie akcji STOP Janosikowe to wyraz tego zaangażowania – powiedział marszałek Adam Struzik.

Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” jest honorowym wyróżnieniem przyznawanym przez marszałka województwa mazowieckiego osobom lub instytucjom, które wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza. Jest wyrazem uznania dla ich dokonań na rzecz rozkwitu województwa.

Laureaci XV edycji konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego:

 

 1. Prof. dr hab. Alojzy Nowak zajmuje się naukami ekonomicznymi. Jest związany z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie od 2012 r. pracuje na stanowisku prorektora. Autor lub współautor kilkudziesięciu podręczników i jeszcze większej liczby artykułów w renomowanej prasie naukowej, wśród których na szczególną uwagę zasługują publikacje ściśle koncentrujące się wokół Mazowsza. Pełni także funkcje społeczne, służąc swoją wiedzą i doświadczeniem. Promuje pozytywny wizerunek naszego województwa w kraju i za granicą, współpracując z wieloma czasopismami, wydawnictwami i instytutami naukowymi.
 2. Zbigniew Marian Nowosielski jest założycielem i prezesem Fundacji Rozwoju Pojazdów i Maszyn Roboczych oraz wieloletnim wykładowcą Ośrodka Centralnego Szkolenia Maszynistów w Mińsku Mazowieckim. Zorganizował osiemnaście akcji „Sprzątania Doliny Świdra i Jego Dopływów” i osiem letnich Pikników Hippicznych. Zainteresowanie historią Polskich Sił Zbrojnych oraz wychowanie w etosie Armii Krajowej sprawia, że angażuje się w różnorodne działania na rzecz szerzenia patriotyzmu i ochrony miejsc pamięci narodowej. Od zawsze związany z harcerstwem – od 1996 r. w miejscowości Ptaki w gminie Siennica prowadzi drużynę harcerską „Spadłych Listków do Szyby Przyklejonych Deszczu Kropelką”.
 3. Wiesław Ochman to osobowość muzyczna i najsłynniejszy polski tenor. Występował pod batutą najbardziej uznanych dyrygentów na największych scenach świata (np. La Scala, Metropolitan Opera, Covent Garden). Artysta od początku swojej kariery współpracuje z Teatrem Wielkim w Warszawie i innymi teatrami operowymi w Polsce. Jego kunszt wokalny został utrwalony na płytach polskich i zagranicznych wytwórni. W kręgu zainteresowań Wiesława Ochmana leży również malarstwo i aktywna działalność charytatywna. Organizuje aukcje obrazów, a dochód przekazuje na rzecz szeroko pojętej kultury województwa mazowieckiego. Jest wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków i Komitetu Honorowego Fundacji „Dom Muzyka Seniora”.
 4. Anna Ogniewska prowadzi działania służące kultywowaniu i popularyzacji kurpiowskiej sztuki ludowej. Od 1992 r. sprawuje funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lelisie. W 1996 r. założyła zespół folklorystyczny „Nowe Latko”, który pozwolił rozwinąć umiejętności związane z tańcem i śpiewem dziesiątkom dzieci i młodzieży. Anna Ogniewska zainicjowała szereg cyklicznych imprez folklorystycznych o zasięgu regionalnym. Jest organizatorką i uczestniczką licznych konferencji naukowych o tematyce regionalnej, a także współorganizatorką Ośrodka Etnograficznego. Aktywnie działa jako członek Związku Stowarzyszeń „Kurpsie Razem” i Związku Kurpiów. Ponadto ma duże osiągnięcia twórcze w wykonywaniu kwiatów z bibuły i koronek szydełkowych.
 5. Maria Szypowska to zasłużona pisarka promująca w swojej twórczości historię, tradycję i kulturę Polski, a zwłaszcza Warszawy. Jest znana jako autorka poezji, powieści, literackich portretów monograficznych, utworów dla dzieci, słuchowisk radiowych i widowisk telewizyjnych. Wraz ze swoim mężem, artystą fotografikiem Andrzejem Szypowskim, była współautorką patriotycznych książek albumowych o Polsce. W 1990 r. państwo Szypowscy utworzyli kulturotwórczą Fundację Artibus realizującą wiele wartościowych projektów kulturalno-edukacyjnych dla młodzieży. W czasie wojny Maria Szyprowska uczestniczyła w konspiracyjnym harcerstwie, a później działała w Związku Literatów Polskich.
 6. Kapela Ludowa im. Józefa Myszki z Jasieńca Iłżeckiego funkcjonuje od ponad trzydziestu lat jako kontynuator tradycji legendarnego Józefa Myszki – wybitnego śpiewaka z Błazen koło Iłży, tragicznie zmarłego w 1964 r. Patronat nad zespołem sprawuje Urząd Miasta i Gminy w Iłży, a jego kierownikiem jest Alina Maciejczak. Swój repertuar słowno-muzyczny kapela czerpie z miejscowej tradycji i zawsze występuje w strojach ludowych. Współpracuje ze Środowiskowym Domem Kultury w Jasieńcu Iłżeckim. Oprócz udziału w różnorodnych konkursach i przeglądach folklorystycznych często zapewnia oprawę artystyczną podczas regionalnych uroczystości, akcji społecznych, zbiórek publicznych i kwest na rzecz potrzebujących.
 7. Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie prowadzi intensywną działalność społeczną, w szczególności związaną z kulturą, tradycją i historią Ziemi Zawkrzeńskiej oraz całego Mazowsza. W latach 2013-2014 Sanktuarium realizowało przedsięwzięcie „Historia vitae magistra est”, którego celem było przybliżenie w nietuzinkowej formule „żywej lekcji historii” przeszłości regionu oraz kształtowanie w młodym pokoleniu postawy przywiązania do tradycji i dumy ze swojej małej ojczyzny. Sanktuarium jest organizatorem lekcji i warsztatów poświęconych sztuce baroku, koncertów muzyki poważnej, jak również plenerów malarskich i fotograficznych. Promuje walory kulturowe i przyrodnicze regionu, nawiązując kontakty z różnymi podmiotami w kraju i za granicą.
 8. Skórzeckie Stowarzyszenie Dobroczynne powstało w 2002 r. jako pierwsza organizacja pozarządowa utworzona na terenie gminy Skórzec z inicjatywy lokalnej społeczności. Od początku Stowarzyszenie wykazuje dużą aktywność w organizowaniu wydarzeń kulturalnych, a także działalności charytatywnej i pozyskiwania funduszy unijnych na te cele. Zorganizowało ono kilka cyklicznych imprez o charakterze regionalnym, takie jak Dzień Dziecka i Wigilia Czterech Pokoleń. Dwa lata temu Stowarzyszenie utworzyło świetlicę wiejską, w której prowadzone są różnorodne zajęcia: rekreacyjno-sportowe, plastyczne, muzyczne, językowe. Inicjatywy te pozwalają lokalnej społeczności na aktywne spędzanie czasu wolnego.
 9. Zespół „Łaguszowianki” działa nieprzerwanie od 28 lat i zachwyca pięknymi wykonaniami ludowych pieśni i tańców z regionu południowego Mazowsza. Członkowie zespołu biorą udział w licznych obchodach, przeglądach, festiwalach folklorystycznych na terenie całego kraju, często zdobywając nagrody i wyróżnienia. Zespół pielęgnuje zwyczaje i obrzędy ludowe poprzez widowiska prezentujące tradycje bożonarodzeniowe i wielkanocne oraz życie codzienne dawnej wsi. Grupa jest inicjatorem różnorodnej działalności na rzecz społeczności lokalnych. Poprzez swoje dokonania artystyczne promuje gminę Przyłęk, powiat zwoleński i województwo mazowieckie.
 10. Zespół Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku powstał w 1977 r. Działalność zespołu skupia się na kultywowaniu tradycji rodzimego folkloru, oraz rozwoju artystycznym młodzieży akademickiej w oparciu o bogactwo narodowej kultury ludowej. Skład osobowy grupy zmieniał się wielokrotnie, jednakże jej trzon stanowili zawsze studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej. W miarę upływu lat jej repertuar się wzbogacał, aby aktualnie obejmować tańce, przyśpiewki i muzykę instrumentalną z kilkunastu regionów Polski. Podczas swojej ponad 30-letniej aktywności wykonawcy zaprezentowali ponad tysiąc koncertów, biorąc udział w imprezach i festiwalach zarówno w kraju, jak i za granicą.

  KOMENTARZE

  Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013515546
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
122
2596
5905
11066269
77168
104731
13515546

Your IP: 18.232.55.175
Server Time: 2020-01-21 01:56:06

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011