portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 15 Sierpień 2018    |    Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

R E G I O N

CIECHANÓW. Budżet Ciechanowa 2016 uchwalony

CIECHANÓW. Budżet Ciechanowa 2016 uchwalony

Budżet Ciechanowa na 2016 rok został uchwalony na listopadowej sesji Rady Miasta. Duży ...

PŁOCK. Kierowca fiata seicento w szpitalu - zderzył się z ciężarówką

PŁOCK. Kierowca fiata seicento w szpitalu - zderzył się z ciężarówką

W czwartek 26 listopada na drodze krajowej nr 62, w rejonie Wyszogrodu doszło do zderzeni...

CIECHANOW. Pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miasta

CIECHANOW. Pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miasta

Podczas pierwszego posiedzenia, które odbyło się w środę 26 listopada, radni M...

CIECHANÓW. Prezydent zwalnia pracowników, łączy wydziały

CIECHANÓW. Prezydent zwalnia pracowników, łączy wydziały

Likwidacja Kancelarii Prezydenta, połączenie wydziałów, zmniejszenie stanu zatrudnieni...

CIECHANÓW. Kierowca Punto potrącił młodą kobietę na przejściu dla pieszych

CIECHANÓW. Kierowca Punto potrącił młodą kobietę na przejściu dla pieszych

Wczoraj około godz. 17:30 na ul. Płockiej w Ciechanowie doszło do kolejnego już w osta...

Działdowo. Zaatakował 18-latkę. Ma dozór policji oraz zakaz zbliżania się

Działdowo. Zaatakował 18-latkę. Ma dozór policji oraz zakaz zbliżania się

29 grudnia br. kryminalni zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie dokonania roz...

MAZOWSZE. Mazowsze stawia na współpracę z naukowcami

MAZOWSZE. Mazowsze stawia na współpracę z naukowcami

Wspieranie rozwoju nauki i postępu technologicznego oraz pogłębienie współdziałania ...

CIECHANÓW. Trzyosobowa rodzina nie żyje

CIECHANÓW. Trzyosobowa rodzina nie żyje

Trzy osoby nie żyją – to najprawdopodobniej skutki zatrucia tlenkiem węgla w jednym z...

CIECHANÓW. Zginął 25-latek. Uderzył w tył ciężarówki

CIECHANÓW. Zginął 25-latek. Uderzył w tył ciężarówki

Ciechanowska policja prowadzi czynności w sprawie wypadku drogowego, do którego doszło ...

CIECHANÓW. Zginęła 51-letnia kobieta

CIECHANÓW. Zginęła 51-letnia kobieta

Ciechanowska policja wyjaśnia przyczyny wypadku drogowego, do którego doszło w miejscow...


Zarząd województwa oczekuje od ministerstwa finansów zwrotu nadpłaconego „janosikowego”. Podstawą jest zarówno wyrok Trybunału Konstytucyjnego, jak i ostatnie wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Warszawie. Sąd orzekł, że „janosikowe” od wielu lat było naliczane ponad siły województwa. Stwierdził, że Mazowsze nie powinno było oddawać więcej niż 30 proc. swoich dochodów podatkowych. Zgodnie z tym wyliczeniem, od 2006 r. Mazowsze zapłaciło o ponad 1,82 mld zł więcej niż powinno – zadłużając się dla tych wpłat i ograniczając wydatki na własne funkcjonowanie i rozwój. Dziś zarząd podjął decyzję o wystąpieniu z wnioskiem o zwrot tych pieniędzy.

– Wiele lat musieliśmy tłumaczyć, wyjaśniać, że algorytm jest źle skonstruowany, a przepisy tak napisane, że rujnują najbogatszy region w Polsce. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdził nasze zdanie, a wraz z tym zmieniło się m.in. podejście posłów do tego tematu. Wyrok WSA mówi wyraźnie – nie tylko nie można było wydzierać od nas ostatnich złotówek, ale w ogóle nie powinniśmy byli tak dużo płacić – mówi marszałek Adam Struzik. – Jest zupełnie naturalne, że ubiegamy się teraz o odzyskanie tych odebranych nam pieniędzy. Przez ostatnie lata, aby normalnie funkcjonować, musieliśmy sięgać po kredyty. Gdyby nie przeszacowane „janosikowe” – nie mielibyśmy ani złotówki zobowiązań. Odzyskanie 1,82 mld zł pozwoli nam nie tylko pokryć część zobowiązań, ale też dać oddech np. naszym instytucjom kultury czy pomoże wyremontować drogi. Te pieniądze należą się mieszkańcom Mazowsza – dodaje marszałek.

Dysfunkcyjność systemu obnażył kryzys. Wysokość „janosikowego” nie miała nic wspólnego z bieżącymi możliwościami finansowymi regionu. Krótko mówiąc – Mazowsze, czy miało dość środków z podatków, czy nie, i tak musiało płacić „janosikowe” wyliczane na podstawie swoich dochodów – ale sprzed dwóch lat! Do 2013 r., aby wywiązywać się z tego obowiązku, Mazowsze zaciągało kredyty. Ostatecznie jednak i tak nie było w stanie zapłacić czterech ostatnich rat. W 2014 r. jest jeszcze trudniej, mimo że Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących „janosikowego”. Jednak ministerstwo finansów, nie zważając na wyrok TK, w kwietniu br. zajęło konta Mazowsza, ściągając z nich niezapłaconą ratę „janosikowego” i co miesiąc wydaje kolejne decyzje zobowiązujące do zapłaty.

– „Janosikowe” to nie może być system, który z założenia rujnuje województwo mazowieckie i jego powiaty. Niestety dzisiaj tak się dzieje. Apelujemy do ministerstwa finansów o zmianę sposobu myślenia w tej sprawie. Zaskarżenie przez ministerstwo wyroków WSA do NSA uznajemy za niedopuszczalne moralnie, szczególnie w sytuacji, gdy za miliardowe straty, które Mazowsze poniosło przez nadmierne „janosikowe” w ostatnich latach, odpowiedzialność ponoszą wysocy urzędnicy ministerstwa finansów, udający, że problemu nie ma – podsumował pełnomocnik inicjatywy STOP Janosikowe Rafał Szczepański.

Władze województwa cały czas zabiegają o odzyskanie środków i kierują kolejne sprawy do sądu. Czerwcowe orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego utrzymane przez Naczelny Sąd Administracyjny potwierdziło, że ministerstwo nie miało prawa do zajęcia kont województwa. Kolejne wyroki potwierdzają również, że liczone na podstawie dochodów sprzed 2 lat wpłaty są zbyt duże, a przede wszystkim – że województwo mazowieckie nie może się dalej zadłużać w celu wspierania innych regionów! Mało tego, sąd orzekł, że „janosikowe” od wielu lat było naliczane ponad siły województwa. Wyliczył, że Mazowsze nie powinno było oddawać więcej niż 30 proc. swoich dochodów podatkowych. Oznacza to, że od 2006 r. Mazowsze zapłaciło o ponad 1,82 mld zł więcej niż powinno.

– W tym czasie musieliśmy ograniczyć inwestycje, a także wprowadzać drastyczne cięcia wydatków bieżących w różnych instytucjach. Ucierpiał na tym cały region, wszystkie nasze instytucje i mieszkańcy, których podatki zamiast trafiać np. na inwestycje drogowe tu na Mazowszu, zostały przetransferowane do innych województw – dodaje marszałek.

Władze województwa zamierzają wykorzystać korzystny dla regionu wyrok sądu i dalej walczyć o pieniądze mieszkańców Mazowsza. Potrzeby są ogromne. W instytucjach kultury (samorząd ma 28 placówek pod swoją opieką) obcięte zostały w tym czasie dotacje na działalność bieżącą, nie mówiąc już o inwestycjach. Nakładów wymaga również infrastruktura drogowa. Samorząd już ma projekty na 1 mld zł gotowe w każdej chwili do realizacji. Podobna kwota pozwoliłaby również bez nowych zobowiązań rozpocząć prace nad infrastrukturą w ochronie zdrowia (ogólnie samorząd województwa jest organem prowadzącym dla 29 placówek na Mazowszu). Zarówno Koleje Mazowieckie, jak i WKD potrzebują w sumie ok. 3 mld zł na zakup nowego taboru i modernizacje zaplecza technicznego (przy czym WKD m.in. 50 mln zł na drugi tor do Grodziska Mazowieckiego).

Poza tym wsparcia potrzebują organizacje pozarządowe, które w ostatnim roku ze względu na trudną sytuację Mazowsza, nie otrzymały dotacji, na jakie mogły wcześniej liczyć.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Rockowania 2015 za nami - zobacz fotorelację

sobota, 28, listopad 2015 21:30
W Miejski Domu Kultury w Mławie odbyły się w dniach 27-28 listopada XIII Rockowania. READ_MORE

MŁAWA. Mławianka zaprasza na Walne Zgromadzenie Członków Klubu

czwartek, 26, listopad 2015 09:08
Miejski Klub Sportowy "Mławianka" Mława zaprasza w piątek 11 grudnia o godzinie 19:00 na Walne... READ_MORE
011514215
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
211
4902
15605
9045877
66498
163666
11514215

Your IP: 54.225.57.230
Server Time: 2018-08-15 01:05:20

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011