portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 18 Styczeń 2020    |    Imieniny obchodzą: Piotr, Małgorzata

R E G I O N

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

Są już oficjalne, potwierdzone przez PKW wyniki wyborów na prezydenta Ciechanowa....

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

Ciechanów znalazł się w dziesiątce laureatów rankingu „Aktywizacja ...

PŁOCK. Zginął pieszy.

PŁOCK. Zginął pieszy.

Wczoraj 12 października ok. godz. 21.45 w miejscowości Góra pow. płocki, na DK n...

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

Miasto planuje stworzenie Bulwarów nad Łydynią. Dziś zaprezentowane zostały wiz...

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

Kompleksowa przebudowa ul. Kwiatowej dobiegła końca. Inwestycja była możliwa dzięki p...

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

Senioralia, czyli wydarzenie skierowane do ciechanowskich seniorów, zaplanowane są...

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

Na Oddziale Dziecięcym powstała sala edukacyjna bezpiecznego ruchu drogowego, gdzie najm...

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

W ramach drugiej edycji projektu „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji&rdqu...

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

W najbliższą niedzielę, 14 października, o godz. 18.00 w hali sportowo-widowiskowej pr...

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

W podwarszawskich Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji samorządu wo...


Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny zyskał nową, dobrze zlokalizowaną siedzibę przy ul. Nowy Zjazd 1 w Warszawie. Dostosowanie pomieszczeń na potrzeby ośrodka kosztowało ok. 800 tys. zł. Pieniądze na remont pochodziły z budżetu województwa mazowieckiego.

 

Przez blisko 20 lat Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny (WOA) mieścił się przy ul. Nowogrodzkiej 75 w Warszawie. Był to jednak budynek należący do m.st. Warszawy, a zadania dotyczące wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zostały od stycznia 2012 r. zlecone samorządowi województwa. Ośrodek potrzebował więc nowej siedziby z odpowiednią lokalizacją. Dzięki decyzji zarządu województwa na działalność WOA udało się znaleźć 330 m2 pomieszczeń przy ul. Nowy Zjazd 1 w Warszawie.

Pomieszczenia wymagały jednak remontu i dostosowania do potrzeb ośrodka. Od początku roku przeprowadzono kompleksowy remont i adaptację nowej siedziby. Poprawie uległy warunki pracy. Do dyspozycji ośrodka jest osiem pokoi do prac biurowych, prowadzenia diagnoz, rozmów indywidualnych oraz przestronna sala konferencyjna do potrzeb szkoleniowych. Nowe miejsce to dogodne warunki do kontaktów z potencjalnymi rodzicami, dziećmi, z pracownikami partnerów placówki (np. przedstawicielami sądów, służby kuratorskiej), jak i do organizowania szkoleń. Na dostosowywanie tych pomieszczeń do specyfiki działalności Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego z budżetu województwa samorząd przekazał ok. 800 tys. zł.

- Przejęcie zadania od powiatów wymagało szeregu inwestycji organizacyjnych - m.in. zapewnienia przez samorząd województwa odpowiedniego miejsca dla ośrodków adopcyjnych i ich wyposażenie. W ubiegłym roku udało się zorganizować nowe siedziby dwóm oddziałom zamiejscowym Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego: w Radomiu i w Ostrołęce. Niedługo nową siedzibę zyska również oddział zamiejscowy w Płocku - podsumował wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

Na Mazowszu funkcjonuje obecnie pięć ośrodków adopcyjnych - w tym jeden publiczny w Warszawie, działający w strukturach Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej z pięcioma oddziałami zamiejscowymi (w Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Radomiu i w Siedlcach) oraz cztery ośrodki prowadzone przez organizacje pozarządowe. Wszystkie ośrodki mają za zadanie przygotowywać rodziny do przysposobienia dziecka, a także kwalifikować rodziny i dzieci, diagnozując ich pedagogicznie i psychologicznie oraz gromadząc informacje o ich stanie zdrowia.

- Nie obserwujemy nagłego wzrostu liczby dzieci kwalifikowanych do adopcji, natomiast obserwujemy w Polsce dużą otwartość kandydatów na rodziców adopcyjnych, którzy są skłonni przyjąć dzieci o troszkę trudniejszym stanie zdrowia czy bardziej liczne rodzeństwa albo dzieci starsze -“ poinformowała Bożena Sawicka, p.o. Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego.

Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny dodatkowo szkoli kandydatów na rodziców adopcyjnych według autorskiego programu „Bliżej Dziecka”. Prowadzi również Wojewódzki Bank Danych o dzieciach z terenu Mazowsza oczekujących na przysposobienie w ramach adopcji krajowej, współpracuje także z Wojewódzkimi Bankami działającymi w innych województwach. Poza tym jako jedyna jednostka w kraju prowadzi Centralny Bank Danych o dzieciach, które mogą w wyniku adopcji międzynarodowej trafić poza terytorium Polski. Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny jest jednym z trzech ośrodków w Polsce i jednocześnie wiodącym wśród wskazanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do przeprowadzania adopcji zagranicznych.

Wbrew powszechnej opinii to nie dzieci czekają na rodziców, a potencjalni rodzice czekają na dziecko, którego sytuacja prawna pozwoli na jego adopcję. Tylko w pierwszej połowie tego roku takich rodzin było ponad 270. Poza tym rodziny zazwyczaj starają się o adopcję dziecka zdrowego i jak najmłodszego. Dlatego często w placówkach pozostają dzieci ciężko chore czy też starsze. Mimo to dzięki zbieranym informacjom w obu bankach danych oraz regularnie prowadzonym konsultacjom i szkoleniom udało się w pierwszej połowie tego roku przeprowadzić na Mazowszu 329 adopcji, z czego 174 to krajowe, a 155 międzynarodowe. Dla porównania cały ubiegły rok dał 616 dzieciom dom rodzinny, w tym 361 dzieci w kraju, a 255 za granicą.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013507153
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
1456
2609
21312
11032834
68775
104731
13507153

Your IP: 34.229.131.116
Server Time: 2020-01-18 06:41:56

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011