portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 28 Luty 2020    |    Imieniny obchodzą: Makary, Prokop, Hilary

R E G I O N

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

Są już oficjalne, potwierdzone przez PKW wyniki wyborów na prezydenta Ciechanowa....

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

Ciechanów znalazł się w dziesiątce laureatów rankingu „Aktywizacja ...

PŁOCK. Zginął pieszy.

PŁOCK. Zginął pieszy.

Wczoraj 12 października ok. godz. 21.45 w miejscowości Góra pow. płocki, na DK n...

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

Miasto planuje stworzenie Bulwarów nad Łydynią. Dziś zaprezentowane zostały wiz...

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

Kompleksowa przebudowa ul. Kwiatowej dobiegła końca. Inwestycja była możliwa dzięki p...

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

Senioralia, czyli wydarzenie skierowane do ciechanowskich seniorów, zaplanowane są...

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

Na Oddziale Dziecięcym powstała sala edukacyjna bezpiecznego ruchu drogowego, gdzie najm...

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

W ramach drugiej edycji projektu „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji&rdqu...

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

W najbliższą niedzielę, 14 października, o godz. 18.00 w hali sportowo-widowiskowej pr...

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

W podwarszawskich Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji samorządu wo...


Początek roku to okres rozliczenia przez Mazowiecki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia umów za 2013 rok. Placówki jak co roku domagają się zapłaty przez NFZ za nadwykonania, czyli leczenie pacjentów po wyczerpaniu środków przyznanych przez Fundusz. Gdyby szpitale miały leczyć tylko do momentu wydania ostatniej złotówki z NFZ, często już we wrześniu musiałyby zamknąć drzwi przed pacjentami. Tymczasem ludzie - mimo wyliczeń NFZ - po wrześniu nadal chorują. 24 szpitale marszałkowskie oszacowały swoje nadwykonania za ubiegły rok - wynoszą one ok. 120 mln zł*.

 

Samorządowi województwa podlegają 24 szpitale - 16 SPZOZ-ów i 8 spółek. Wszystkie placówki modernizują się i restrukturyzują. W ostatnim dziesięcioleciu dzięki środkom samorządu województwa przeprowadzono ponad 900 inwestycji w sumie na blisko 1,7 mld zł. Powstają nowe oddziały, pawilony, bloki, pojawia się nowy sprzęt medyczny, a wraz z tym - nowi pacjenci.

Dobrym przykładem może być szpital dziecięcy przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie, gdzie zaledwie trzy tygodnie temu otwarto nowy SOR. Inwestycję wartą ponad 71 mln zł sfinansował w całości samorząd województwa.

- W pierwszym tygodniu działalności przyjęliśmy w SOR-ze aż 800 pacjentów, z czego 350 było hospitalizowanych. To wzrost w stosunku do roku ubiegłego aż o 15 proc. - zauważa zastępca dyrektora ds. lecznictwa placówki Wojciech Pawłowski. - Rodzice jadą ze swoim dzieckiem do tego szpitala, w którym nie tylko mogą liczyć na znakomitą opiekę medyczną, ale gdzie i warunki będą sprzyjać rekonwalescencji -€tłumaczy zwiększenie liczby pacjentów dyrektor.

Niestety, wzrost liczby pacjentów to także wzrost nadwykonań, a co za tym idzie - generowanie przez placówkę strat. Rok 2013 szpital przy Niekłańskiej zamyka z nadwykonaniami na ponad 5 mln zł. Obecnie prowadzone są rozmowy z NFZ w sprawie zwrotu tych środków.

Podobna sytuacja jest również w innych placówkach. Najwięcej niezapłaconych nadwykonań ma Mazowiecki Szpital Bródnowski Sp. z o.o. - 25 mln zł. Jest to jeden z największych, wielospecjalistycznych szpitali w stolicy. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Radomiu ma ok. 13 mln zł nadwykonań.

- To przede wszystkim wynik za niskiego kontraktu, który co roku jest na tym samym poziomie, choć nadwykonania wynoszą rok w rok ok. 12 mln zł. Oznacza to ewidentne niedoszacowanie. Najbardziej niedofinansowana jest pediatria, interna i neurologia. Nasza chirurgia dziecięca jest jedyna na południowym Mazowszu, a oddział przynosi największe straty. Nie da się chorób dostosować do oczekiwań NFZ. Ludzie chorują, a naszą rolą jest ich leczenie. NFZ ma za to płacić. Jeśli nie płaci, szpital mimo dobrego zarządzania, popada w tarapaty - podkreśla Bożenna Pacholczak z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Radomiu.

Ponad 12 mln zł stara się odzyskać Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, a Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o. - 8,7 mln zł. O swoje walczy również Ostrołęka. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce ma do odzyskania ponad 7 mln zł. W sumie wszystkie 24 szpitale samorządu województwa starają się odzyskać z NFZ ok. 120 mln zł.

- Sytuacja NFZ to klasyczny przykład zbyt krótkiej kołdry. Od lat nie mieszczą się pod nią szpitale z Mazowsza i to zarówno powiatowe, miejskie, wojewódzkie, jak i resortowe. Problem w tym, że pacjenci wpłacają do kasy mazowieckiego NFZ więcej pieniędzy niż później trafia do szpitali, z których korzystają. Według danych ZUS z 2012 r., kwota składki zdrowotnej zaewidencjonowanej dla mazowieckiego oddziału NFZ wyniosła ponad 10 mld zł. Tymczasem zaledwie 9 mld zł zasiliło mazowiecki oddział NFZ. Oznacza to, że blisko 1 mld zł z kieszeni mieszkańców naszego województwa trafiło do innych regionów. To klasyczne „janosikowe” bis. Tymczasem to właśnie na Mazowszu leczy się gros osób spoza województwa. NFZ, prowadząc negocjacje z dyrektorami naszych placówek, powinien o tym pamiętać -podkreśla marszałek Adam Struzik.

Od dziś szpitale mogą składać do NFZ wnioski o renegocjację umowy na 2013 r. - uwzględniając nadwykonania. Wszystkie szpitale samorządu województwa mazowieckiego przystępują do tych renegocjacji.

* Dane szacunkowe na podstawie wstępnych informacji ze szpitali. Podmioty lecznicze na rozliczenie roku 2013 z NFZ mają czas do 15 lutego 2014 r.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013566086
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
598
1257
4622
11135267
34835
92873
13566086

Your IP: 18.232.125.29
Server Time: 2020-02-28 09:34:41

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011