portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 22 Wrzesień 2019    |    Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

R E G I O N

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

Są już oficjalne, potwierdzone przez PKW wyniki wyborów na prezydenta Ciechanowa....

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

Ciechanów znalazł się w dziesiątce laureatów rankingu „Aktywizacja ...

PŁOCK. Zginął pieszy.

PŁOCK. Zginął pieszy.

Wczoraj 12 października ok. godz. 21.45 w miejscowości Góra pow. płocki, na DK n...

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

Miasto planuje stworzenie Bulwarów nad Łydynią. Dziś zaprezentowane zostały wiz...

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

Kompleksowa przebudowa ul. Kwiatowej dobiegła końca. Inwestycja była możliwa dzięki p...

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

Senioralia, czyli wydarzenie skierowane do ciechanowskich seniorów, zaplanowane są...

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

Na Oddziale Dziecięcym powstała sala edukacyjna bezpiecznego ruchu drogowego, gdzie najm...

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

W ramach drugiej edycji projektu „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji&rdqu...

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

CIECHANÓW. „Co się dzieje, oszaleję!” – gala utworów operowych i musicalowych

W najbliższą niedzielę, 14 października, o godz. 18.00 w hali sportowo-widowiskowej pr...

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

MAZOWSZE. Otworzyli najnowocześniejszy w Polsce Szpital Psychiatryczny

W podwarszawskich Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji samorządu wo...


Wzrost ilości zebranych odpadów segregowanych, większa częstotliwość odbioru śmieci, mniej dzikich wysypisk, edukacja mieszkańców - to pozytywne rezultaty ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, która obowiązuje od 1 lipca 2013 r.  Kontrole przeprowadzone przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska w Warszawie (WIOŚ) wykazały, że problemy dotyczą terminowości składania i rzetelności sprawozdań gmin oraz niekontrolowania przez nie przedsiębiorców odbierających odpady. Nie wszystkie gminy otworzyły punkty selektywnej zbiórki (PSZOK). Wdrażanie ustawy na Mazowszu monitoruje zespół przy wojewodzie mazowieckim.

W ramach oceny przestrzegania przez gminy przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach WIOŚ przeprowadził kontrolę w 32 samorządach (Jednorożec - nie zorganizowano przetargu; Celestynów, Jabłonna, Jaktorów, Szreńsk - nie uchwalono w terminie regulaminów utrzymania czystości i porządku; Czerwonka, Dzierzgowo, Lesznowola, Paprotnia, Rościszewo, Wolanów - najniższe stawki za odbiór odpadów; Siedlce - najniższe stawki spośród byłych miast wojewódzkich). W pozostałych 20 przypadkach kontrole zostały przeprowadzone na zasadzie doboru losowego. 

Zgodnie z tzw. ustawą śmieciową samorządy były zobowiązane do przekazania sprawozdań rocznych o realizacji zadań z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi.Sprawozdania należało złożyć marszałkowi województwa oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska do 31 marca 2013 r.Na 314 gmin z terenu województwa mazowieckiego 31 złożyło je po terminie, 4 z tych gmin były objęte kontrolą (Ciepielów, Przyłęk, Celestynów, Lesznowola). Jedna gmina na Mazowszu (Jednorożec w powiecie przasnyskim)  nie ogłosiła przetargu na odbiór odpadów, za co WIOŚ nałożył karę 50 tys. zł. W Warszawie podpisano przetarg na odbiór i gospodarowanie odpadami dla 8 dzielnic (od 8 lutego 2014 r.). Pozostałe czekają na rozstrzygnięcie Krajowej Izby Odwoławczej - w nich będzie nadal obowiązywał system pomostowy. 

Kontrola przeprowadzona przez WIOŚ wykazała, że masa odpadów komunalnych zebranych w III kwartale 2013 r.  wzrosła o ponad 13 proc. w stosunku do średniej masy z kwartału w 2012 r. Wzrost odnotowano w 24 gminach. Masa odpadów zmieszanych utrzymała się na poziomie z 2012 r., zaś segregowanych wzrosła ponad dwukrotnie. Wzrosło także zaangażowanie mieszkańców w selektywną zbiórkę śmieci. Do pozytywnych rezultatów ustawy należy także zaliczyć fakt, iż część regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) jest rozbudowywana i modernizowana. W większości gmin wzrosła także częstotliwość odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości.

Ustawowy obowiązek utworzenia Punktów Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych (PSZOK) zrealizowało 18 kontrolowanych gmin (56 proc.). Za wzorcowe można uznać punkty w Płońsku i w Radomiu. W 14 przypadkach stwierdzono brak PSZOK-ów, tyle samo gmin nie osiągnęło wymaganego w 2012 r.  poziomu recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Dwa samorządy nie ograniczyły w dostatecznym stopniu masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania. Żadna z gmin nie sprawdzała podmiotów odbierających odpady komunalne w zakresie spełniania warunków zawieranych umów. W efekcie niektórzy przedsiębiorcy przekazują odpady poza regionalną instalację przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) lub poza region. Ponadto, sprawozdania kwartalne przedsiębiorców nie są na bieżąco weryfikowane, co negatywnie wpływa na rzetelność raportów rocznych opracowywanych przez gminy.Brak kontroli przedsiębiorców przez samorząd może stwarzać warunki do rozwoju szarej strefy -“ powiedział Adam Ludwikowski, mazowiecki wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Wśród gmin o najniższych stawkach za wywóz odpadów znalazła się gmina Paprotnia, gdzie ustalono 2,5 złza śmieci segregowane oraz 3 złza odpady zmieszane.  W województwie mazowieckim cześć samorządów zmieniła stawki po wejściu w życie ustawy. Obniżyły je m.in. gminy Siedlce (z 7 zł na 5 zł za odpady segregowane) oraz Świercze (z 30 zł na 27 zł za odpady segregowane dla gospodarstw liczących do 2 osób oraz z 40 zł na 37 zł za odpady zmieszane). Podwyższono opłaty m.in. w: Starej Kornicy (z 3,50 zł na 6 zł za odpady segregowane oraz z 9 zł na 12 zł na odpady segregowane) oraz Karniewie (z 5 zł na 8 zł za segregowane i z 8 zł na 14 zł za niesegregowane). Skrajnie niskie stawki budzą wątpliwości co do jakości wykonywanych usług przez podmioty wyłonione w drodze przetargu.

W województwie mazowieckim wdrażanie ustawy monitoruje specjalny zespół powołany przez wojewodę. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele m.in. Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, stołecznej i wojewódzkiej komendy policji, Państwowej Straży Rybackiej i Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Dane z Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych obejmujących swym zasięgiem teren województwa mazowieckiego (RDLP w Warszawie, RDLP w Łodzi, RDLP w Radomiu) wskazują że zmalała liczba dzikich wysypisk w lasach. Jest to zarówno skutek wejścia w życie nowej ustawy, jak i wzmożonego nadzoru ze strony służb leśnych, policji, straży rybackiej i miejskiej- powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. W III i IV kwartale 2013 leśnicy ujawnili odpowiednio: 325 i 329 dzikich wysypisk. Najwięcej znajduje się terenach podległych RDLP w Warszawie - ok. 300. Najczęściej wyrzucane są odpady budowlane i wielkogabarytowe. Rozwiązaniem tej sytuacji może być wymóg tworzenia PSZOK-ów przez gminy. Ważne jest także, by samorządy organizowały zbiórki tego rodzaju odpadów - powiedział Adam Ludwikowski

Zespół monitorujący zweryfikował działania informacyjne prowadzone przez samorządy w związku z wejściem w życie tzw. „ustawy śmieciowej”. Wszystkie gminy podjęły stosowne działania (m.in. biuletyny, ulotki, strony internetowe, spotkania z mieszkańcami). Kuratorium Oświaty w Warszawie przeprowadziło ankiety w mazowieckich szkołach. Ich wynik wskazuje, że szkoły aktywnie promują przepisy ustawy wśród uczniów.

Uruchomiona została bezpłatna całodobowa infolinia 987 (lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ), na którą mieszkańcy województwa mazowieckiego mogli zgłaszać przypadki zabierania kontenerów przez firmy zajmujące się wywozem śmieci. Zgłoszenia były na bieżąco weryfikowane.  

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013022228
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
498
1755
498
10583525
64034
98713
13022228

Your IP: 100.26.182.28
Server Time: 2019-09-22 04:03:56

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011