portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 28 Marzec 2020    |    Imieniny obchodzą: Aniela, Sykstus, Joanna

R E G I O N


W tym roku przymrozki wiosenne, które wystąpiły w pierwszych dniach maja w województwie warmińsko-mazurskim , spowodowały wiele szkód w sadownictwie. Największe odnotowano w sadach jabłoni, grusz, czereśni, wiśni, a także na plantacjach truskawek, czarnych porzeczek i aronii.

Do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego wpłynęły zgłoszenia z 11 gmin (Barczewo, Braniewo, Kurzętnik, Lubawa, Lidzbark Welski, Milejewo, Mrągowo, Pasłęk, Purda, Rychliki i Ryn) o oszacowanie szkód spowodowanych przymrozkami wiosennymi i ujemnymi skutkami przezimowania w 33 gospodarstwach sadowniczych na powierzchni 731,59 ha.

Komisje powołane przez Wojewodę oszacowały dotychczas szkody w 29 gospodarstwach sadowniczych na kwotę 4,7 mln zł, z czego w 20 gospodarstwach straty przekroczyły 30-procentowy poziom średniej rocznej produkcji rolnej (4,2 mln zł).

Największe szkody odnotowano w gminach: Barczewo – straty w ośmiu gospodarstwach na powierzchni 127,65 ha – 2,73 mln zł; Lubawa   - straty w sześciu gospodarstwach na powierzchni 105,52 ha – 634 tys. zł; Milejewo – straty w dwóch gospodarstwach na powierzchni 46,2 ha - 330 tys. zł; Mrągowo - straty w jednym gospodarstwie na powierzchni 17, 8 ha – 266 tys. zł; Kurzętnik - straty w jednym gospodarstwie na powierzchni 11,07 ha – 235 tys. zł; Braniewo   - straty w sześciu gospodarstwach na powierzchni 32,99 ha – 214 tys. zł.

Wyjątkowo duże szkody odnotowano w czereśniach, jabłoniach (150 ha) 90-100%, uprawach porzeczek czarnych (93 ha) 30-100%, wiśni (43 ha) 55 -100%, truskawek (41 ha), 30-95%, aronii (27 ha) 40-80%.

Odnotowano również szkody spowodowane ujemnymi skutkami przezimowania w uprawach zbóż ozimych i rzepaku w trzech gospodarstwach w gminach Braniewo i Lidzbark Welski na pow. 135 ha na kwotę 176 tys. zł.

Do oszacowania przez komisję pozostały szkody w czterech sadach ekologicznych czereśni na powierzchni 351 ha, położonych w gminie Ryn.

Poszkodowani producenci rolni mogą ubiegać się o pomoc w formie:

1. Kredytów na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych oraz poręczeń i gwarancji spłaty tych kredytów. Wysokość oprocentowania kredytów „klęskowych” w bankach współpracujących z ARiMR jest uzależniona od tego, czy rolnik posiada stosowne ubezpieczenia od skutków klęsk żywiołowych. Obecnie jeżeli rolnik zawarł takie ubezpieczenie, obejmujące ochroną co najmniej 50% powierzchni upraw, z wyłączeniem łąk i pastwisk, lub co najmniej 50 % liczby zwierząt gospodarskich, w skali roku zapłaci jedynie 1,5% należnego bankowi oprocentowania. Natomiast jeżeli nie posiada takiego ubezpieczania, oprocentowanie, które będzie musiał opłacić wyniesie 2,8125%. Resztę należnego bankowi oprocentowania pokryje ARiMR. O kredyt rolnicy mogą ubiegać się w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Banku S.A., a także w zrzeszonych w nich Bankach Spółdzielczych oraz w Banku Gospodarki Żywnościowej S.A., ING Banku Śląskim S.A., Banku PEKAO S.A. oraz Banku BZ WBK S.A,

2. Odraczania przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego terminu płatności składek na ubezpieczenie społeczne i rozkładania ich na dogodne raty, a także umarzania w całości lub w części bieżących składek, na indywidualny wniosek rolnika, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody,

3. Odraczania, rozkładania na raty, umarzania w części lub w całości przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, należności Agencji,

4. Stosowania przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym.

Warunkiem uzyskania innych form pomocy, oprócz kredytu preferencyjnego, jest wystąpienie i oszacowanie szkód przez Komisję powołaną przez Wojewodę, na poziomie wyższym niż 30% średniej rocznej produkcji danego rolnika z ubiegłych trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły szkody lub trzech lat w okresie pięcioletnim z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji, tj. w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej.

W tym roku, również rolnicy, w których gospodarstwach szkody wyniosą do 30% średniej rocznej produkcji rolnej, mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji rolnej po szkodach spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne, ale w ramach pomocy de minimis, której limit wynosi do 15 000 euro na beneficjenta w okresie trzech lat budżetowych.

Poszkodowani producenci rolni, w których gospodarstwach komisje powołane przez Wojewodę oszacowały szkody spowodowane przymrozkami wiosennymi oraz w wyniku ujemnych skutków przezimowania, powinni zgłaszać się do właściwych terenowo Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego celem odbioru protokołów z oszacowania szkód, które stanowić będą podstawę do ubiegania się o preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji rolnej w tych gospodarstwach.

Dotychczas poszkodowani producenci rolni mogli aplikować również o przyznanie pomocy w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych", które finansowane jest ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Jeżeli zostanie ogłoszony kolejny nabór wniosków w ramach tego działania i pozostaną niewykorzystane środki w ramach tego działania, to także w roku bieżącym poszkodowani rolnicy będą mogli ubiegać się o pomoc. Najistotniejszym warunkiem otrzymania takiego wsparcia jest powstanie w gospodarstwie strat w majątku produkcyjnym i także w produkcji rolnej. Przy czym szkody w majątku trwałym, czyli w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich albo stadach podstawowych zwierząt gospodarskich, muszą wynieść co najmniej 10 tys. zł, natomiast straty w produkcji rolnej, czyli uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach, muszą osiągnąć powyżej 30% wielkości średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie. Oba te warunki muszą być spełnione łącznie.

Maksymalna kwota pomocy, jaką można przyznać na jedno gospodarstwo rolne w okresie realizacji PROW na lata 2007-2013, wynosi 300 tys. zł; refundacji podlega do 90% kosztów kwalifikowalnych, poniesionych przez rolnika na inwestycje przywracające potencjał produkcyjny gospodarstwa.

Źródło nadesłane

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013603562
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
906
999
6940
11161922
35036
37275
13603562

Your IP: 3.235.75.196
Server Time: 2020-03-28 20:55:55

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011