portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 21 Luty 2020    |    Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

R E G I O N


W środę 19 listopada miało miejsce uroczyste otwarcie punktu skraplania metanu w Uniszkach Zawadzkich (woj. mazowieckie), należącego do spółki celowej UNIMOT S.A. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele lokalnych władz, branży paliw gazowych i płynnych oraz mediów.

Instalacja posiada własne przyłącze do systemu sieciowego Gaz-System i jest jedną z czterech w Polsce instalacji skraplania gazu ziemnego. Została zbudowana na bazie sprężarek i działa w technologii skraplania gazów metodą Joula-Thomsona. W procesie tym część gazu ulega rozprężeniu w urządzeniu zwanym turboekspanderem, a w dalszej części ochłodzeniu do bardzo niskiej temperatury. Schłodzony gaz wykorzystuje się następnie do skroplenia kolejnej porcji gazu przepływającej przez instalacje. Technologia ta nie wymaga dostarczania zewnętrznej energii do samego procesu produkcyjnego. Energia jest potrzebna wyłącznie do schładzania gazu wlotowego i jego doprężenia w celu podniesienia parametru wykroplenia oraz zasilania licznych urządzeń kontrolno-pomiarowych. Źródłem gazu wysokometanowego dla instalacji jest przyłącze do systemu sieciowego Gaz-System.

Częścią instalacji jest również ciąg do produkcji CNG (sprężony gaz ziemny) o wydajności do 600 m3/godz., wykorzystywany do zasilania odbiorców końcowych w odległości do 200 km. Połączenie obu instalacji w jednym procesie produkcyjnym zmniejszy koszty eksploatacji i pozwoli uelastycznić pracę części składowych.

Opis procesu technologicznego

Głównym składnikiem gazu ziemnego jest metan. W składzie znajdują się także: etan, propan i cięższe węglowodory oraz azot, tlen, dwutlenek węgla, siarka. Podczas procesu skraplania gaz ziemny musi zostać oczyszczony, głównie z wody i dwutlenku węgla, aby zapobiec tworzeniu się cząsteczek stałych podczas jego schładzania do temperatury ok. -160°C. W efekcie LNG jest bardzo czystym gazem – w 95% składa się z metanu, a tylko 5% stanowią inne składniki.

Gaz ziemny, po oczyszczeniu, trafia przez ciągi technologiczne do wymienników ciepła, gdzie zostaje schłodzony w celu obniżenia entalpii układu. Następnie, pod zwiększonym ciśnieniem, zostaje zdławiony izentalpowo w zaworze (kryzie), gdzie następuje obniżenie jego temperatury i częściowe wykroplenie. Wykroplony gaz jest kierowany do zbiornika kriogenicznego, skąd następuje bezpośredni załadunek do autocysterny.

Dzięki własnej instalacji skraplania gazu ziemnego, Spółka UNIMOT S.A. zwiększy elastyczność jego dystrybucji. Uniezależni się także od zewnętrznych dostawców i będzie zaopatrywać własne stacje regazyfikacji, które uruchomiła w bieżącym roku w trzech różnych regionach kraju. Z kolei pobór dodatkowych ilości gazu ziemnego poprawi elastyczność pracy istniejącej i nowo budowanej sieci gazowej, przez co zostaną ograniczone koszty związane z eksploatacją. Rozbudowa gazowej sieci rozdzielczej w przyszłości zaprocentuje pozyskaniem nowych odbiorców paliwa gazowego.

Zakładana wydajność instalacji to produkcja LNG w wysokości do 750 kg na godzinę. Prace budowlano-montażowe związane z jej uruchomieniem trwały od maja 2014 r., a pierwszych wykropleń dokonano pod koniec października.

 

Źróło UNIMOT S.A.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013559723
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
288
735
4884
11123213
28472
92873
13559723

Your IP: 34.226.244.70
Server Time: 2020-02-21 03:50:52

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011