portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 18 Luty 2020    |    Imieniny obchodzą: Konstancja, Maksym, Bernadeta

R E G I O N


Ponad dwieście osób podpisało się pod obywatelskim projektem uchwały, który zakłada podawanie imiennych wyników głosowań przeprowadzanych podczas sesji i komisji Rady Miasta Ciechanów. W protokołach z posiedzeń byłoby wyszczególnione przy każdym głosowaniu, który konkretnie radny w danej kwestii opowiada się za, przeciw, bądź wstrzymuje się od głosu.

By wprowadzić imienne wyniki głosowania, konieczna jest zmiana treści Statutu Gminy Miejskiej Ciechanów. Regulowane jest to uchwałą. Projekt takiej właśnie uchwały przedłożyła grupa mieszkańców. Zakłada on dodanie do właściwych załączników uchwały dotyczącej Statutu Gminy Miejskiej Ciechanów punktów: „imienne wyniki głosowania” oraz „ Z każdego posiedzenia Komisji sporządza się protokół, który powinien zawierać imienne wyniki głosowania”. Pomysłodawcy inicjatywy w uzasadnieniu powołują się na realizację zasady jawności działalności organów gminy oraz na możliwość zapoznania się przez obywateli z wynikami imiennymi wynikami głosowań.

Z propozycją wprowadzenia takiego rozwiązania pomysłodawcy zwrócili się we wniosku złożonym 23 września, natomiast 15 października do ratusza wpłynął przygotowany stosowny projekt uchwały.

„Sytuacja, w której obywatel nie jest w stanie stwierdzić, jak głosował konkretny radny jest sytuacją kuriozalną. Zapisywanie w protokole ogólnej liczby głosów ze wskazaniem ile było za, ile przeciw, a ile wstrzymujących się w żadnym stopniu nie spełnia wymogu jawności działalności organów sprawujących władzę” – podkreśla Ksenia Kowalska, prezes stowarzyszenia Nasze Śródmieście, reprezentująca grupę mieszkańców występujących z inicjatywą uchwałodawczą. Ksenia Kowalska zwraca uwagę, że radni są reprezentantami mieszkańców, więc ci mają prawo wiedzieć, jak konkretny radny głosuje. „Oczekujemy od radnych podejmowania mądrych, przemyślanych decyzji i przede wszystkim transparentnych działań dla dobra mieszkańców i miasta. Dlatego też każdy obywatel Ciechanowa powinien mieć możliwość sprawdzenia , jak dany radny wywiązuje się z podjętych zobowiązań” – dodaje Ksenia Kowalska.

Mieszkańcy, którzy złożyli obywatelski projekt skorzystali z prawa jakie daje im przyjęta podczas czerwcowej sesji Rady Miasta uchwała przygotowana przez prezydenta Krzysztofa Kosińskiego.

„Cieszę się, że mieszkańcy wykazują zaangażowanie i aktywnie włączają się w życie miasta. Obywatelskie projekty są dowodem na to, że ciechanowianom zależy, że to co dzieje wokół nich nie jest im obojętne. Są to głosy, w które należy się wsłuchiwać. Imienne głosowanie jest rozwiązaniem praktykowanym w różnych innych miastach, rozwiązaniem które się sprawdza. Raczej każdy ma świadomość odpowiedzialności związanej z głosowaniem, więc fakt czy wyniki podawane są imiennie czy nie z perspektywy radnego nie powinien mieć znaczenia. Z perspektywy mieszkańca jest to bardzo istotne” – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Projekt uchwały dotyczący imiennego głosowania będzie omawiany komisjach i rozpatrywany na listopadowej sesji Rady Miasta Ciechanów. Jest to drugi obywatelski projekt. Pierwszy, dotyczący nazw rond i ulic na pętli miejskiej głosami rannych klubu PiS został odrzucony podczas październikowej sesji.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013557068
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
281
788
2229
11123213
25817
92873
13557068

Your IP: 3.234.245.121
Server Time: 2020-02-18 10:17:11

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011