portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 18 Luty 2020    |    Imieniny obchodzą: Konstancja, Maksym, Bernadeta

R E G I O N


We wtorek 9 grudnia Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Prasowej, przedłożone przez ministra Skarbu Państwa.

Zgodnie z założeniami, w projekcie nowelizacji ustawy o PAP doprecyzowane będą przepisy dotyczące działalności misyjnej agencji oraz określone koszty, jakie budżet państwa powinien przeznaczyć na finansowanie tej działalności. Konieczność zmiany niektórych przepisów ustawy wynika bezpośrednio z zaleceń zawartych we wniosku pokontrolnym NIK. Nowe przepisy wyeliminują wątpliwości dotyczące ustalania i rozliczania dotacji budżetowej.

W projekcie nowelizacji ustawy – jak przewidują założenia – zostanie zawarty szczegółowy katalog zadań wykonywanych przez agencję w ramach działalności misyjnej, na podstawie których ustalana jest i rozliczana dotacja przyznawana spółce z budżetu państwa. Do tej pory zadania te były określone zbyt ogólnie i mało precyzyjnie. W związku z tym zaproponowano, by działalność misyjna PAP obejmowała upowszechnianie:

  • stanowisk Sejmu, Senatu, Prezydenta RP i Rady Ministrów oraz innych naczelnych organów państwa w ważnych dla państwa sprawach,
  • informacji o pracach i działalności: Sejmu, Senatu Prezydenta RP, Rady Ministrów, naczelnych organów państwa oraz partii politycznych,
  • informacji o wydarzeniach regionalnych i samorządowych,
  • informacji z zagranicy o wydarzeniach ważnych dla państwa polskiego w sprawach politycznych, gospodarczych i bezpieczeństwa państwa.

Przewidziano ponadto, że z budżetu państwa będzie finansowane digitalizowanie i utrzymywanie zasobów archiwalnych PAP.

Zakłada się wprowadzenie regulacji definiującej koszty wyodrębnionej działalności misyjnej oraz przychodów z tej działalności. Koszty działalności misyjnej to wszystkie koszty bezpośrednie i pośrednie związane z tą działalnością, obliczone na podstawie ogólnie przyjętych zasad rachunkowości. W rozporządzeniu ministra Skarbu Państwa do nowelizacji ustawy o PAP zostaną wyszczególnione wszystkie rodzaje tych kosztów, z podziałem na koszty bezpośrednie (np. ubezpieczenia, wynagrodzenia, usługi fotograficzne, podróże służbowe, prasa, serwisy agencji zagranicznych) oraz koszty pośrednie, konieczne do prawidłowego wykonywania misji publicznej. Przychodami spółki będą przychody ze sprzedaży serwisów informacyjnych dotyczących wyłącznie działalności misyjnej. W akcie wykonawczym określone zostaną przychody z działalności misyjnej wyodrębnione z serwisów informacyjnych – tekstowych i fotograficznych – spółki, które generują przychody zarówno misyjne, jak i komercyjne.

Minister Skarbu Państwa w rozporządzeniu określi tryb przyznawania i rozliczania dotacji budżetowej dla PAP, określi koszty i przychody oraz zakres danych, jakie powinny być zawarte we wniosku o przyznanie dotacji. W akcie tym będzie również wskazana zawartość sprawozdań, które, z mocy prawa, PAP musi przedkładać.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013557066
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
279
788
2227
11123213
25815
92873
13557066

Your IP: 3.234.245.121
Server Time: 2020-02-18 10:16:57

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011