portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 26 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian

R E G I O N


Janusz Prusinowski - muzyk, kompozytor, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata”, który wraz z rodziną mieszka w Mławie, otrzymał medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (fot. https://www.facebook.com/prusinowskitrio)

Janusz Prusinowski związany jest z nurtem muzyki tradycyjnej od początku lat 90. Wielokrotnie reprezentował nasz kraj na międzynarodowych festiwalach, konkursach i wystawach promując rdzenną muzykę Polski i Mazowsza. Prezentował się także przed mławską publicznością.

12 grudnia br. otrzymał z rąk Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzaty Omilanowskiej, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Minister Kultury. Odznaczeniem tym nagradzane są osoby lub instytucje wyróżniające się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

- Serdecznie gratuluję Januszowi Prusinowskiemu. Cieszę się, że nie zapomina o Mławie, tu mieszka, pracuje, przekazuje swoją wiedzę dzieciom i w nas wszystkich rozbudza zamiłowanie  do muzyki tradycyjnej. Życzę mu dalszych sukcesów – podkreśla Sławomir Kowalewski, Burmistrz Miasta Mława.

Janusz Prusinowski, uznawany za prekursora odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce, od sześciu lat współtworzy festiwal "Wszystkie Mazurki Świata" - jedno z najważniejszych wydarzeń promujących sztukę ludową w Europie. Tegoroczna edycja festiwalu, pod tytułem Rzeczpospolita Kolberga, została nominowana  do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej.

Do innych udanych przedsięwzięć realizowanych przez Prusinowskiego i jego Trio w roku 2014 należą projekty.: Polsko-turecka podróż pieśni" (marzec 2014), Izmir Jazz Festiwal-Turcja w ramach roku Polsko-Tureckiego; "Od Mozarta do Kolberga - czyli wiejski bal",  Festiwal Mozartowski (Gdańsk). Ważniejsze koncerty, poza krajowymi, odbyły się w: Stambule i Izmirze /Turcja,  Rudolstadd/Niemcy,  Jablunkov/Czechy, Ghent/Belgia, Wiedeń/Austria.

Ważne płyty tego roku nagrane przez Janusza Prusinowskiego to:
- „Inspired by Lutoslawski" z Grażyną Auguścik Orchestar – (premiera trwa)
- „Gdzie się podział Kusy Janek?" wyd IMIT/ Fund WMŚ – (premiera 1 czerwca 2014)
DVD  z projektu w Turcji "Concert in Izmir - exploring connections between Polish and Turkish music" with Janusz Prusinowski Trio & Friends and Muazzez Ozacar& Friends.

Więcej informacji na temat twórczość Janusza Prusinowskiego można znaleźć np. na FB: https://www.facebook.com/prusinowskitrio

Źródło UMM

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Mławianka zaprasza na Walne Zgromadzenie Członków Klubu

czwartek, 26, listopad 2015 09:08
Miejski Klub Sportowy "Mławianka" Mława zaprasza w piątek 11 grudnia o godzinie 19:00 na Walne... READ_MORE

MŁAWA. O Bezpieczeństwie w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Mławie

środa, 26, wrzesień 2018 12:08
Mławscy policjanci wraz z rozpoczęciem roku szkolnego kontynuują działania ukierunkowane na... READ_MORE
011721353
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
4574
5435
17212
9243311
124709
148927
11721353

Your IP: 54.166.141.69
Server Time: 2018-09-26 17:09:23

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011