portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 28 Styczeń 2020    |    Imieniny obchodzą: Walery, Radomir, Karol

R E G I O N


Mławska policja ostrzega starsze osoby przed przestępcami wykorzystującymi metody oszustw „na wnuczka” oraz „na kuferek”. Oszuści w ciągu jednego dnia okradli dwie starsze osoby, mieszkające ma terenie dwóch mazowieckich powiatów. Seniorzy stracili wszystkie oszczędności. Przestępcy działali metodą „na wnuczka” na terenie powiatów ostrołęckiego i szydłowieckiego. Do obu zdarzeń doszło 27 marca br. Seniorzy stracili wszystkie swoje oszczędności.

 

Oszustwa „na wnuczka”

Metody działania oszustów są na ogół bardzo podobne. Przestępca – kobieta lub mężczyzna, dzwoni do wybranej starszej osoby, podając się za znajomego rodziny lub kogoś bliskiego, np. wnuczka, siostrzeńca i opowiada historię o wypadku drogowym. Tłumaczy, że potrzebuje dużej kwoty pieniędzy, by wypłacić je pokrzywdzonemu w wypadku, w przeciwnym razie czekają go poważne kłopoty. Informuje następnie, że po odbiór pieniędzy przyśle kolegę. Oszust odbiera przygotowaną przez seniora gotówkę i ślad po nim ginie.

Oszustwo „ na kuferek”

W ubiegłym tygodniu, na terenie garnizonu mazowieckiego doszło do oszustwa na tzw. kuferek. Pokrzywdzony stracił kilka tysięcy złotych.

Sprawca oszustwa„na kuferek”to często dobrze ubrany, elegancki mężczyzna lub kobieta, podający się za obcokrajowca. Podchodzi do wybranej, starszej starszą osobę i prosi łamaną polszczyzną o pomoc. Tłumaczy, że jest obcokrajowcem i pilnie potrzebuje polskiej waluty, bo opłacić koszty leczenia w szpitalu ( najczęściej chodzi o leczenie dziecka). Ma przy sobie wyłącznie zagraniczną walutę a nie może wymienić jej na złotówki. Prosi zatem o pożyczkę a jako zastaw oddaje teczkę wypełnioną dolarami. Ofiara oszustwa oddaje gotówkę, dostaje teczkę i oczekuje na zwrot pożyczonych pieniędzy. Obcokrajowiec nie pojawia się jednak a po otwarciu teczki okazuje się, że w środku są wyłącznie bezwartościowe papiery. Metoda jest modyfikowana przez oszustów, schemat jednak pozostaje podobny.  

Policja ostrzega

Przez chwilową nieostrożność i zbytnią ufność możesz paść ofiarą oszustów, kieszonkowców i innych przestępców. Dlatego pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, bądź czujny i nieufny w stosunku do obcych. Nie obawiaj się powiadomić o zagrożeniu Policję.

Pamiętaj o podstawowych zasadach ostrożności:

- Nie noś dużej ilości pieniędzy przy sobie bez potrzeby.

- Jeżeli chcesz wypłacić gotówkę lub dokonać innej transakcji bankowej, poproś zaufaną osobę, żeby Ci towarzyszyła.

- Koniecznie naucz się na pamięć swojego numeru PIN do karty bankomatowej, nigdy nie zapisuj tego numeru na karteczce, którą będziesz przechowywać obok karty bankomatowej.

-Nie pożyczaj ani nie przekazuj pieniędzy obcym osobom.

- W miejscach gdzie panuje tłok, np. w autobusie, markecie, poczekalni, na targu itp. trzymaj torbę przed sobą, zawsze zapiętą.

- Będąc u fryzjera, w przychodni, w parku, na cmentarzu czy w sklepie nie zostawiaj torby z pieniędzmi i dokumentami bez nadzoru - nawet na chwilę.

-Wychodząc na zakupy miej przygotowane drobne pieniądze, tak aby nie wyjmować za każdym razem portfela.

Gdy jesteś w domu:

- Nie wpuszczaj nieznajomych do mieszkania – szczególnie gdy jesteś sam.

- Nie otwieraj drzwi, gdy tylko usłyszysz dzwonek. Zawsze przed zwolnieniem zamka drzwi upewnij się kto za nimi stoi . Pracownicy urzędów zwykle telefonicznie zapowiadają swoją wizytę a inkasenci mogą wystawione rachunki za światło i gaz, zostawić w skrzynce pocztowej, nie wchodząc do Twojego domu.

- Nie ufaj nieznajomym, nie wpuszczaj ich do klatki schodowej.

-Wychodząc zamykaj drzwi mieszkania oraz klatki schodowej – nawet jeśli wychodzisz tylko na kilka minut.

-Utrzymuj więzi z dobrze znanymi Ci sąsiadami, którzy służą swą pomocą.

-Postaraj się nie wychodzić z domu po zmroku, a jeżeli już musisz, to zabierz ze sobą osobę towarzyszącą.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

 

 

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013527177
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
79
1912
4690
11090069
88799
104731
13527177

Your IP: 3.229.142.175
Server Time: 2020-01-28 01:34:06

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011