portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 12 Listopad 2019    |    Imieniny obchodzą: Renata, Witold, Konrad

R E G I O N


Wraz z pierwszym dzwonkiem policja rozpoczyna działania prewencyjno – kontrolne pn. „Bezpieczna droga do szkoły". Wzmożone policyjne patrole sprawdzać będą drogi dojazdowe do szkół i tereny wokół placówek oświatowych. Zwracać będą uwagę na zachowanie kierowców i pieszych oraz warunki przewozu najmłodszych pasażerów. Akcja połączona jest również z działalnością edukacyjną w szkołach.

Z policyjnych statystyk wynika, że w pierwszych dniach września  odnotowuje się wzrost zagrożenia wypadkami i kolizjami z udziałem dzieci i młodzieży, szczególnie w okolicach szkół. Dlatego wzmożone działania Policji w okresie pierwszych dni nowego roku szkolnego są jednym z ważniejszych przedsięwzięć mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom. W okresie pierwszych dwóch tygodni września w 2013 roku doszło na Mazowszu do 17 wypadków z udziałem osób do 14 roku życia. W trakcie prowadzonych działań policjanci ruchu drogowego będą kontrolować tzw. gimbusy,  a więc autobusy dowożące dzieci do szkoły. Sprawdzany będzie stan techniczny tych pojazdów, wyposażenie oraz uprawnienia kierujących tymi pojazdami. Drogówka skontroluje też, w jaki sposób rodzice dowożą dzieciaki do szkół, czy stosowane są foteliki, podwyższenia oraz pasy bezpieczeństwa. Przez cały okres „Bezpiecznej drogi do szkoły" patrole pełnić będą służbę przy szkołach, zwłaszcza tam gdzie występuje duże natężenie ruchu drogowego. Policjanci wydziału prewencji i ruchu drogowego prowadzić będą także zajęcia edukacyjnie w szkołach, poświęcone zasadom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze odwiedzą uczniów szkół podstawowych, aby nauczyć dzieci bezpiecznego poruszania się po drodze. Szczególną uwagę policjanci poświęcą tym dzieciom, które po raz pierwszy rozpoczną naukę.

 

Mławscy policjanci wraz z Burmistrzem Miasta Mława i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mławie przygotowali dla dzieci z mławskich szkół podstawowych niespodziankę – na uczniów czeka bowiem  ciekawy konkurs plastyczny, poświęcony zasadom bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz nagrody służące bezpieczeństwu. Szczegóły konkursu już wkrótce.

 

Apel do rodziców

 

Pamiętajmy, że prowadząc dziecko do szkoły uczymy je jednocześnie zachowania i poruszania się po drodze. Jeżeli rodzic lub opiekun przejdzie przez jezdnię w miejscu niedozwolony, dziecko będzie postępować tak samo. Jeżeli mama i tata przechodzą jezdnię na czerwonym świetle, dzieci powtórzą ten błąd. Jeżeli dorośli bagatelizują zapinanie pasów bezpieczeństwa, tym bardziej zrobią to dzieci. To my dorośli jesteśmy przykładem dla najmłodszych i poprzez nasze zachowanie i postępowanie przyczyniamy się do poprawy bezpieczeństwa najmłodszych, bądź też stwarzamy kolejne zagrożenia.

 

Niebezpieczeństwa związane z ruchem drogowym nie są oczywiście jedynymi, na jakie narażone są dzieci w drodze do szkoły. Już od pierwszych zajęć w szkole musimy wykształcić u dzieci nawyki, które spowodują, że ich droga do szkoły będzie bezpieczna.

 

Kilka  porad:

- Nie każda droga do szkoły jest bezpieczna. Należy wybrać miejsca uczęszczane, a nie ustronne, tak aby w razie potrzeby nasze dziecko mogło zwrócić się o pomoc.

 

- Unikać należy pokazywania dziecku tzw. skrótów, które z reguły wiodą przez miejsca odludne, ustronne, niejednokrotnie bywa, że niebezpieczne, np. tory kolejowe, lasy, itp.

 

- Bezwzględnie zakazuj dzieciom przyjmowania od obcych osób jakichkolwiek rzeczy, prezentów, słodyczy, napojów.

 

- Zakaż im wsiadania do pojazdów kierowanych przez obcych i oddalania się z nieznajomymi. Musisz zrobić wszystko, aby Twoje dziecko było nieufne wobec innych, nieznanych mu osób.

 

- Dziecku idącemu do szkoły, bądź bawiącemu się na podwórku nigdy nie wieszaj kluczy na szyi.

 

- Chcąc uchronić dziecko przed utratą lub pomyłkową zamianą przyborów szkolnych radzimy podpisać: tornister książki, zeszyty, piórnik, niektóre części garderoby np.: kurtki, czapki.

- Dzieci nie powinny przynosić do szkoły cennych rzeczy.

 

- Jeśli dziecko w szkole spotka jakaś przykrość powinno wiedzieć, że pomocy może szukać u wychowawcy lub szkolnego pedagoga.

 - Ucz dzieci rozwagi i sam bądź przewidujący.

- Traktuj swoje dziecko poważnie, nie bagatelizuj jego problemów. Codziennie znajdź czas na rozmowę z własnym dzieckiem. 

Autor:  Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu / asp. Anna Gorczewska

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Wszyscy byli trzeźwi, czyli „Trzeźwość w przewozie osób” – podsumowanie

wtorek, 23, październik 2018 11:03
Policjanci mławskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Trzeźwość w przewozie... READ_MORE
013264284
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
966
3850
9446
10795593
62323
139769
13264284

Your IP: 3.95.131.97
Server Time: 2019-11-12 06:13:18

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011