portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

R E G I O N


Stworzenie Mławskego Centrum Kultury z 4 placówek kultury postawił sobie za cel w ubiegłym roku burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski. Niestety podobnie jak z pozyskiwaniem środków unijnych(pisaliśmy tutaj), nie poszło to najlepiej. Włodarz miasta bowiem nie uzyskał pozytywnej opinii Rady do Spraw Muzeów działającej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która była niezbędna do jego utworzenia.

 

Przypomnijmy, że o planie stworzenia Centrum była mowa już w 2012 roku.Natomiast burmistrz w styczniu 2013 roku obiecał iż we wrześniu tegoż roku poinformuje prasę o kształcie organizacyjnym Mławskiego Centrum Kultury. Rada Miasta podjęła zaś w kwietniu 2013 roku uchwałę intencyjną, która zakładała, że wspomnianą nową jednostkę miasto utworzy z pierwszym stycznia 2014 roku. A miała ona powstać z połączenia muzeum Miejskiej Biblioteki Publicznej, MDK-u i Stacji Naukowej im prof. Stanisława Herbsta.

Aby jednak Mławskie Centrum Kultury mogło zostać stworzone burmistrz musiał uzyskać opinię z Krajowej Rady Bibliotecznej i Rady Muzealnej działającej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przy czym ta ostatnia musiała być pozytywna. Jak się dowiedzieliśmy w ubiegłym roku zwierzchnicy mławskiej biblioteki powiedzieli "nie" wcieleniu tej placówki do Centrum Kultury. Ważniejszej jednak opinii i wiążącej z Rady Muzeów co do powstania Centrum nie było. Jak tłumaczyła na kilku komisjach w tym i w ubiegłym roku Janina Budzichowska z-ca burmistrza mimo monitów Rada Muzealna nie odpowiadała na prośby o opinię.

 

Rada Muzeów powiedziała "nie"

 

Jak się okazało na wczorajszej komisji budżetu (tj. 23 lipca) opinia jednak do ratusza dotarła w kwietniu tego roku.

Sprawa wyszła na jaw po pytaniu radnego Michała Nowakowskiego o sytuację tworzenia Mławskiego Centrum Kultury

- Chciałbym zapytać co z łączeniem mławskich jednostek kultury, bo tak była szumnie zapowiadana przez pana burmistrza i ochoczo wsparta przez większość radnych inicjatywa tworzenia Mławskiego Centrum Kultury. Chciałby dowiedzieć się na jakim to jest etapie, bo nie jesteśmy na ten temat wogóle informowani - mówił Nowakowski. Jakie opinie wydały te instytucje, które miały się wypowiedzieć w tej kwestii?

Z-ca burmistrza przyznaje, że "

- Może rzeczywiście nie było tej informacji, ale te opinie z dużym opóźnieniem wpłynęły i były negatywne z Rady Muzealnej i Bibliotecznej - podaje Budzichowska. Pan burmistrz jednak tego pomysłu nie zaniechał, bo nadal tak uważa, że to jest dobry pomysł. A w tych ciałach widać wyraźnie nie ma woli co do łączenia.

Jak dodaje Janina Budzichowska kolejnych wniosków burmistrz w tej kwestii jednak nie złożył. O termin wpłynięcia tej najważniejszej opinii z Rady Muzeum zapytał randy Wojciech Krajewski

- A kiedy ta opinia ostatecznie z Rady Muzealnej przyszła? - pytał Krajewski

Jak odpowiedział sekretarz miasta Mariusz Szczechowicz ta opinia dotarła 23 kwietnia 2014 roku.

Mamy już lipiec zastanawia więc czemu, burmistrz nie poinformował opinii publicznej, prasy o negatywnej opinii tak, jak to uczynił informując o swoim pomyśle stworzenia Mławskiego Centrum Kultury? Czyżby o porażkach burmistrz nie lubił mówić?

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Rockowania 2015 za nami - zobacz fotorelację

sobota, 28, listopad 2015 21:30
W Miejski Domu Kultury w Mławie odbyły się w dniach 27-28 listopada XIII Rockowania. READ_MORE

MŁAWA. Mławianka zaprasza na Walne Zgromadzenie Członków Klubu

czwartek, 26, listopad 2015 09:08
Miejski Klub Sportowy "Mławianka" Mława zaprasza w piątek 11 grudnia o godzinie 19:00 na Walne... READ_MORE
011714809
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
3465
3089
10668
9243311
118165
148927
11714809

Your IP: 54.161.71.87
Server Time: 2018-09-25 10:40:19

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011