portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 19 Styczeń 2018    |    Imieniny obchodzą: Marta, Henryk, Mariusz

R E G I O N


W piątek 8 sierpnia, w Krajowym Ośrodku Mieszkalno - Rehabilitacyjnym dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku (KOMR) gm. Stupsk, odbyły się uroczyste obchody z okazji 20- lecia powstania Ośrodka.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, koncelebrowaną przez Biskupa Pomocniczego diecezji płockiej Jego Ekscelencję Księdza Biskup Roman Adam Marcinkowskiego.

Po uroczystym przywitaniu, wystąpieniu okolicznościowym dyrektora KOMR - Dariusza Węcławskiego oraz wystąpieniach zaproszonych gości , pani Marszałek Elżbieta Lanc - Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, wręczyła nadane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego - Pana Adama Struzika, wyróżnienie dla KOMR w Dąbku - Medal pamiątkowy PRO MASOVIA, za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz Województwa Mazowieckiego. Pani Elżbieta Lanc wręczyła także, wraz z dyrekcją KOMR dyplomy uznania z okazji XX -lecia KOMR dla 40 pracowników (pracujących od początku powstania jednostki i kadry kierowniczej).

Oprawę muzyczną, zapewniła młodzieżowa orkiestra dęta z Rybna pod batutą Jarosława Rolkowskiego.

KOMR w DĄBKU

Krajowy Ośrodek Mieszkalno - Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku (KOMR) powstał na bazie XIX wiecznego majątku szlacheckiego, który po II wojnie światowej został rozparcelowany i z biegiem czasu uległ prawie całkowitemu zniszczeniu.

W 1991 roku podjęto starania w zakresie budowy w Dąbku gm. Stupsk – pierwszego (na bazie pomocy społecznej) regionalnego domu pomocy społecznej, przeznaczonego dla ludzi chorych na stwardnienie rozsiane.

Dzięki działaniom Joanny Grodzickiej (ówczesnej wiceprzewodniczącej Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego - PTSR), przychylności ówczesnego wojewody i byłej wiceminister Pracy i Polityki Społecznej – Joanny Staręgi Piasek zostaje podpisane porozumienie, na mocy którego Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zabezpieczyło środki finansowe, zaś Wojewódzki Zespół Pomocy Społecznej w Ciechanowie został bezpośrednim inwestorem budowy ośrodka dla osób chorych na SM w Dąbku.

Funkcję dyrektora placówki oraz nadzór nad budową objął Antonii Nowicki.

17 sierpnia 1994 roku oddano do użytku pierwszy w kraju Ośrodek prowadzący kompleksową rehabilitację osób chorych na stwardnienie rozsiane

- Krajowy Ośrodek Mieszkalno - Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku. Ośrodek wybudowany na 50 miejsc, świadczy od początku usługi rehabilitacyjne na zasadach czasowego pobytu.

Od 1 stycznia 1999 roku nadzór nad prowadzeniem Ośrodka przejął Starosta Powiatu Mławskiego, jednak z uwagi na uwarunkowania ekonomiczne i problemy w jego finansowaniu, z dniem 1 stycznia 2004 roku Ośrodek został jednostką organizacyjną podległą Marszałkowi Województwa Mazowieckiego.

9 czerwca 2005 roku na wniosek Marszałka Województwa Adama Struzika oraz dyrektora KOMR w Dąbku Dariusza Węcławskiego – Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o rozbudowie Ośrodka, mając nadzieję, że stworzenie nowych 32 miejsc ułatwi dostęp do rehabilitacji skracając chorym czas oczekiwania na pobyt w Ośrodku.

25 września 2006 roku w 12 rocznicę powstania Krajowego Ośrodka wmurowano akt erekcyjny uwieczniający początek rozbudowy, finansowanej przez samorząd Województwa Mazowieckiego a 23 czerwca 2008 r. oddano do użytku nową części Ośrodka wyposażoną w najnowocześniejsze na rynku roboty wspomagające rehabilitację (lokomat – urządzenie do reedukacji chodu, erigo- stół do pionizacji z funkcją kroczenia oraz kriokomorę).

Z usług KOMR /do końca lipca br./ przez okres 20 lat skorzystało 12800 pensjonariuszy.

Źródło nadesłane

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Rockowania 2015 za nami - zobacz fotorelację

sobota, 28, listopad 2015 21:30
W Miejski Domu Kultury w Mławie odbyły się w dniach 27-28 listopada XIII Rockowania. READ_MORE

MŁAWA. Mławianka zaprasza na Walne Zgromadzenie Członków Klubu

czwartek, 26, listopad 2015 09:08
Miejski Klub Sportowy "Mławianka" Mława zaprasza w piątek 11 grudnia o godzinie 19:00 na Walne... READ_MORE
010387323
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
597
4146
29199
7900905
107227
165767
10387323

Your IP: 54.167.126.106
Server Time: 2018-01-19 02:49:58

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011