portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 19 Styczeń 2018    |    Imieniny obchodzą: Marta, Henryk, Mariusz

R E G I O N


Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie, Płocki Instytut Wydawniczy, Stowarzyszenie Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo zapraszają na spotkanie promujące książkę "Ratowo perła Ziemi Zawkrzeńskiej", w piątek 5 grudnia, o godz. 17.00 w sali barokowej Opactwa Pobenedyktyńskiego w Płocku przy ul. Tumskiej 3.

W programie przewidziano: film dokumentalny poświęcony Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie, unikatowemu zabytkowi sztuki sakralnej późnego baroku, spotkanie z autorami: historykiem - ks. profesorem Michałem Grzybowskim oraz ks. Bogdanem Pawłowskim - rektorem ratowskiego sanktuarium a zarazem miłośnikiem historii Ziemi Zawkrzeńskiej oraz występ gościa specjalnego: sopranistki Anny Koźlakiewicz.

Podczas spotkania zostanie zaprezentowana publikacja „Ratowo – perła Ziemi Zawkrzeńskiej", na którą składa się tekst odczytu księdza prof. Michała Grzybowskiego, zatytułowanego „Z dziejów Ziemi Zawkrzeńskiej", wygłoszonego 21 września 2014 r. w Ratowie podczas obchodów 520. rocznicy udokumentowanego istnienia Ratowa, zorganizowanych w ramach II Festiwalu Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej „Ratowskie brzmienia przeszłości" oraz tekst ks. Bogdana Pawłowskiego „Ratowo- wczoraj i dziś", stanowiący owoc jego zainteresowań historią Ratowa a w szczególności Sanktuarium św. Antoniego z Padwy, w którym sprawuje funkcję rektora.

Ksiądz profesor Michał Grzybowski, historyk, badacz przeszłości Mazowsza, skupia się w swym tekście na okresie średniowiecza, bowiem ten właśnie okres był przypominany podczas wrześniowych uroczystości w Ratowie. Pokazuje, że na terenach północnego Mazowsza bardzo wcześnie powstawały grody, budowana była bogata kultura materialna i duchowa, która do dziś stanowi nasze dziedzictwo. Wskazuje również na ważną rolę Ziemi Zawkrzeńskiej, jako ziemi granicznej - „przedmurza chrześcijaństwa", której mieszkańcy musieli zmagać się z najazdami plemion pruskich. Podkreśla ponadto, że była to ziemia, która przechodziła „z rąk do rąk" , co i rusz oddawana przez utracjusza, księcia płockiego Siemowita IV w zastaw Państwu Krzyżackiemu i wykupywana, m.in. dzięki pieniądzom przekazywanym na ten cel przez królową Jadwigę, co sprawiło, iż zachowała ona ślady materialne różnych kultur – piastowskiej i krzyżackiej.

Ideą tekstu księdza Bogdana Pawłowskiegojest natomiast spojrzenie na pięćset dwadzieścia lat historii Ratowa z perspektywy dnia dzisiejszego. To spojrzenie niejako „poprzez wieki", skrótowe kalendarium najważniejszych, zdaniem autora, momentów w historii tych okolic, które są trwałym fundamentem ich teraźniejszości.

Obydwa teksty, zgodnie z założeniem autorów, stanowią zaledwie muśnięcie przebogatej, wielowiekowej historii Ziemi Zawkrzeńskiej. Utrzymane są w barwnym stylu publicystycznym, który umożliwia dotarcie do szerokiego grona obiorców, również do tych, którzy po raz pierwszy w życiu słyszą nazwę „Ratowo". Autorom udaje się przyciągnąć uwagę również takiego czytelnika, który na co dzień nie interesuje się historią, zaintrygować go, zachęcić do pogłębienia wiedzy na temat przeszłości swego regionu a także do osobistego odkrywania piękna ratowskiego kompleksu, stanowiącego unikatowy w skali kraju przykład sztuki sakralnej późnego baroku. Do odwiedzenia tych okolic zachęcają również dołączone na końcu publikacji zdjęcia sanktuarium, które na powrót przeżywa czas swego rozkwitu.

Podczas spotkania autorzy będą mówić o swojej fascynacji historią Ziemi Zawkrzeńskiej, która kryje w sobie wiele tajemnic. Przewidziano ponadto prezentację filmu dokumentalnego, poświęconego ratowskiemu kompleksowi sakralnemu. Spotkanie uświetni występ gościa specjalnego, sopranistki Anny Koźlakiewicz, dla której ratowskie sanktuarium jest miejscem szczególnym, jednym z najpiękniejszych „smaków dzieciństwa".

Źródło UMM

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Rockowania 2015 za nami - zobacz fotorelację

sobota, 28, listopad 2015 21:30
W Miejski Domu Kultury w Mławie odbyły się w dniach 27-28 listopada XIII Rockowania. READ_MORE

MŁAWA. Mławianka zaprasza na Walne Zgromadzenie Członków Klubu

czwartek, 26, listopad 2015 09:08
Miejski Klub Sportowy "Mławianka" Mława zaprasza w piątek 11 grudnia o godzinie 19:00 na Walne... READ_MORE
010387328
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
602
4146
29204
7900905
107232
165767
10387328

Your IP: 54.167.126.106
Server Time: 2018-01-19 02:50:17

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011