portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 17 Sierpień 2018    |    Imieniny obchodzą: Anita, Julianna, Jacek

R E G I O N


W Mławie w niedzielę, 23 listopada, o godz. 16.00 w kościele Świętej Trójcy odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego o Pustych Nocach; jest to archaiczny obrzęd sprawowany wokół zmarłej osoby, w którym uczestniczą rodzina, przyjaciele, znajomi. W domu zmarłego przez dwie noce słychać śpiewy i modlitwy, mające pomóc duszy w przejściu do innego świata. Ten czas jest wyjątkowy, bo nie jesteśmy już tu, ale jeszcze nie tam.

Kultura barokowa stworzyła na ten temat potężną literaturę religijną oraz pieśni. Z jaką mocą wtargnęła ona w życie duchowe naszego kraju, możemy się przekonać dziś jeszcze np. na Mazowszu, gdzie obrzęd Pustych Nocy jest nadal kultywowany. To ostatni moment, żeby usłyszeć wielkiej urody barokowe pieśni znane w miastach jedynie historykom literatury i etnomuzykologom, zobaczyć nocne czuwania. W wielu kręgach bardziej znane są praktyki pochodzące z dalekich stron, jak na przykład tybetańskie "bardo", niż rodzimy obrzęd kultywowany za miedzą.

Film „Puste noce" jest opowieścią o takim właśnie niesamowitym świecie, który jest tak blisko, a tak mało o nim wiemy. Autorzy nie pokazują wsi idyllicznej, nie kolorują ani nie pudrują; liczy się autentyczność i współczesny kontekst.

Filmowane obrzędy i bohaterowie filmu pochodzą z najbliższych okolic Mławy: Turzy Wielkiej, Krępy, Rumoki.

Film zostanie poprzedzony komentarzem autora, mławianina– Witolda Brody; skrzypka, który od ponad dwudziestu lat z powodzeniem zajmuje się badaniem polskiej kultury tradycyjnej.

Po filmie Witold Broda, z towarzyszeniem śpiewaczek z Ziemi Zawkrzeńskiej oraz Wawrzyńca Dąbrowskiego i Bartosza Izbickiego, wykonają specjalny koncert przygotowany na tę okazję.

W koncercie usłyszą Państwo pieśni o śmierci, o rzeczach ostatecznych, do Świętych Pańskich, opowieści dziadowskie. Repertuar pochodzi z XVII - XVIII wieku. Tworzyli go poeci, organiści, zakonnicy, a do dzisiejszych czasów przechowali chłopi.

Pieśni krążyły w niezliczonych wariantach w całej Polsce, w ręcznie odpisywanych zeszytach, drukach ulotnych, szlacheckich "silva rerum", kancjonałach, podręcznikach "dobrego umierania".

Teksty nie pozostawiają nikogo obojętnym, poruszają najdalsze zakątki wnętrz człowieka - wszak mowa o wieczności.

Melodie to dawne tańce - chodzone, polonezy, mazury. Przywołują obrazy "tańców śmierci", niekoniecznie w minorowym nastroju. Muzycy wykonają je z towarzyszeniem instrumentów z epoki : liry korbowej, portatywu, organów, skrzypiec, basów.

Źródło UMM

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Rockowania 2015 za nami - zobacz fotorelację

sobota, 28, listopad 2015 21:30
W Miejski Domu Kultury w Mławie odbyły się w dniach 27-28 listopada XIII Rockowania. READ_MORE

MŁAWA. Mławianka zaprasza na Walne Zgromadzenie Członków Klubu

czwartek, 26, listopad 2015 09:08
Miejski Klub Sportowy "Mławianka" Mława zaprasza w piątek 11 grudnia o godzinie 19:00 na Walne... READ_MORE
011526534
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
2669
5302
27924
9045877
78817
163666
11526534

Your IP: 54.80.93.19
Server Time: 2018-08-17 13:43:08

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011