MŁAWA.Burmistrz nie pozyskał pieniędzy. Monitoring obciążeniem dla budżetu

Burmistrz Sławomir Kowalewski w poprzedniej kadencji co roku obiecywał budowę monitoringu i nie udało mu się dotrzymać słowa. Teraz najprawdopodobniej powstanie. Chociaż wyznaczony termin 15 maja został już przekroczony. Jednak według jednego z mławskich radnych realizacja tego przedsięwzięcia, obecnie, jest już tylko powiększeniem obciążenia dla budżetu.

Zacznijmy od tego, z jakich środków inwestycja ta zostanie zrealizowana?. Pod koniec ubiegłego roku jedna z lokalnych gazet pytając, czy Ratusz pozyskał środki zewnętrzne na ten cel uzyskała odpowiedź, iż cytujemy:

– Na monitoring wizyjny składaliśmy wniosek w 2005 roku i znalazł się on wówczas na liście rezerwowej zadań do współfinansowania przez Unię – mówiła Magdalena Grzywacz rzecznik prasowy Urzędu Miasta. Ze względu na brak dofinansowania nie rozpoczęto jego realizacji. Obecnie czekamy na ogłoszenie konkursu, w ramach, którego będziemy mogli ubiegać się o środki unijne na budowę monitoringu.

Tylko, że w 2005 roku burmistrzem był Jerzy Rakowski. Niedawno my zadaliśmy pytanie, czy miasto prowadzi starania o pozyskanie środków unijnych i wypowiedź z Urzędu Miasta była nie mniej zaskakująca

– Starania takie w ostatnim czasie czyniła policja, istniała, bowiem szansa pozyskania dofinansowania do budowy monitoringu właśnie w strukturach Policji. W ostatnim okresie programowania nie ogłoszono jeszcze konkursu, w ramach, którego miasto mogłoby się starać o dofinansowanie unijne na ten cel.

Jak widać Miasto nie pozyskało dotychczas środków unijnych na całe przedsięwzięcie.

A jak sobie poradziły inne miasta?

Podamy tu przykład nieco mniejszej od Mławy miejscowości

– Zamysł stworzenia monitoringu wizyjnego w Biskupcu powstał w październiku 2009 r – podaje Magdalena Karpińska z Urzędu Miasta w Biskupcu. Umowa na wykonanie monitoringu wizyjnego została zawarta dnia 22 kwietnia 2010 r., natomiast odbiór inwestycji został dokonany dnia 31 maja 2010 r. .

Jak widać inni sobie lepiej radzą. Szybkość wykonania monitoringu jednak to nie wszystko. Zamontowano tam 14 kamer

– System monitoringu zamontowanego na Placu Wolności i wzdłuż ścieżki rowerowej w Biskupcu składa się z analogowych kamer obrotowych i stałych. – podaje Karpińska. Kamery podłączone są do sieci światłowodowej, przez którą sygnał przesyłany jest do centrum monitoringu położonego w budynku Domu Pracy Twórczej Sorbona”. Centrum monitoringu składa się z konsoli sterującej kamerami oraz 4 monitorów. Na Placu Wolności zamontowano 4 kamery, natomiast wzdłuż ścieżki rowerowej 10 kamer (5 kamer stałych i 5 obrotowych).

Liczba kamer też jednak nie jest najważniejsza. Najistotniejsze są koszty i pozyskane środki zewnętrzne. Burmistrz Sławomir Kowalewski nie pozyskał nic. W Biskupcu nie dość, że jak będzie można zauważyć dalej koszty są niższe to również zostały pozyskane środki unijne.

– Całkowita wartość inwestycji to 434 320,00 zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło 206 871,25 zł. – informuje Karpińska. Miasto, więc w monitoring zainwestowało 227 448, 75 zł.

A co w naszym mieście? Przypomnijmy też, że burmistrz mimo obietnic w ciągu poprzedniej kadencji, czyli przez 4 lat nie zrealizował monitoringu. A teraz został wyznaczony już drugi termin zakończenia I etapu budowy, czyli 20 czerwca. A ile monitoring nasz będzie kosztować?

– I etap – 355 594 zł brutto – wylicza Grzywacz. II etap – 177 797 zł brutto

Czyli w sumie 533 tys 391 zł. Jak już wiemy z własnych środków. A ile będzie kamer?

– Osiem – odpowiada krótko rzecznik.

Nie dość więc, że od pomysłu do realizacji minął szmat czasu to monitoring będzie miał mniej kamer i inwestycja będzie droższa to jeszcze powstanie wyłącznie za pieniądze z budżetu miasta. Nie pozyskano ani grosza ze środków unijnych.

Jak widać kosztował monitoring nie mało, będzie jeszcze kosztowniej?

Jeden z radnych tj. Jerzy Rakowski zwraca uwagę na jeszcze inne ważne aspekty sprawy budowy monitoringu.

– Mnie osobiście zdziwiło, o czym na sesji Rady Miasta mówiłem, że całkowite koszty monitoringu nie tylko na etapie wykonania, ale i dalszej obsługi będą przerzucone na miasto. Zostanie zatrudnionych 5 osób do obserwacji obrazu z tych kamer. W czasie, kiedy projekt był przygotowywany za mojej kadencji było wstępne porozumienie, że miasta finansuje infrastrukturę techniczną, zaś bezpośrednia obsługą będzie zajmowała się policja. Przecież monitoring to dobre narzędzie dla policji. Ułatwiające pracę i pozwalające realizować ustawowe zadania. Wiadomo, że policja ma możliwość szybkiej reakcji, kiedy zauważy, że dzieje coś się odbiegającego od tzw. normy. Strażnik miejski, najczęściej będzie musiał przekazać sprawę do policji, głównie ze względu na brak kompetencji do podjęcia skutecznych działań. To może opóźnić czas reakcji a akcja będzie nieskuteczna. Powiem krótko – te osiem kamer i pięć nowo zatrudnionych osób, które będą finansowane przez miasta, tworzy dość drogie rozwiązanie dla budżetu miasta nie tylko na etapie inwestycji, ale także w czasie eksploatacji. Można by się zastanawiać czy te środki, czyli 600 tys. i te 5 etatów, czyli kolejne około 200 tys. na płace, i to w każdym roku, czy to właściwy kierunek zapewnienia bezpieczeństwa dla niewielkiej przecież części Mławy?.

Nasz rozmówca zauważył jeszcze

– Mławski monitoring, nie jest realizowany przy udziale środków zewnętrznych. Powiem więcej, w pewnym sensie jest realizowany za kredyty. Przecież miasto w ubiegłym roku, w okresie wyborczym zaciągnęło wielomilionowe zobowiązania. Monitoring został wprowadzony w ostatniej chwili przed wyborami. Wczesne mrozy zaskoczyły i uniemożliwiły realizację zadania w tamtym czasie. Prace przy monitoringu   trwają do dzisiaj.

Zastanawia, więc czy nasze miasto stać na takie rozwiązania, jakie zaproponował Urząd Miasta? Zwłaszcza, że jak widać inne miasto potrafiło sobie poradzić ze zdobyciem środków unijnych na ten cel, a nasze jak można by sądzić z wypowiedzi rzecznika, nawet przez ostatnie cztery lata się o nie nie starało.

 KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Przeczytaj poprzedni wpis:
MŁAWA. W Mławie z miejskiej kiesy, a wokół za unijne pieniądze remontuje się placówki kultury

W Mławie na ostatniej sesji burmistrz Sławomir Kowalewski poinformował, że rozpoczęty zostanie remont budynku Miejskiego Domu Kultury. Prace jednak mają...

Zamknij