MŁAWA. Olszewski – Nie mogłem przedstawić opinii publicznej ani wszystkich postulatów programowych, ani bieżących problemów miasta

Dlaczego się uaktywnił? Czy wystartuje w wyborach? Jak ocenia sytuacje finansową miasta? O tym wszystkim  rozmawialiśmy z byłym radnym i kandydatem ubiegłej kadencji na stanowisko burmistrza panem Piotrem Olszewskim.

Redakcja: Gdy rozmawialiśmy, po wyborach w 2010 roku, stwierdził Pan, że nie zrywa z działalnością polityczną. Jednak można powiedzieć, że przez ostatnie trzy lata tej działalności nie było widać. Dlaczego?

Piotr Olszewski: Oczywiście przypominam sobie naszą rozmowę dotyczącą działalności politycznej i oczywiście ma Pan Redaktor rację, że moja aktywność była mniej widoczna niż dotychczas. Wynika to jednakże tylko z faktu, że szanując demokratyczne prawo wyboru mieszkańców naszego miasta Mława postanowiłem dać szansę burmistrzowi i radnym obecnej kadencji do wykazania się. Nie znaczy to jednak, że nie śledzę wydarzeń na naszej scenie politycznej, wręcz przeciwnie z wielkim zainteresowaniem i troską patrzę w przyszłość naszego miasta i młodego pokolenia, które będzie musiało się zmagać z ogromnymi problemami.  Przez cały ten okres ograniczonej aktywności zajmowałem się pracą zawodową, rozwojem osobistym i pracą społeczną na rzecz dzieci i młodzieży. Ukończyłem kolejne szkolenia (np: kurs instruktora obrony, kurs instruktora i sędziego judo, kursy zawodowe (strażacki) i inne, więc czas miałem jednak napięty, nie marnotrawiłem go, ale wykorzystałem każdą jego minutę na doskonalenie wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin. Poznałem wielu wspaniałych instruktorów i trenerów judo również tych, którzy należą do kadry narodowej, z którymi miałem przyjemność spędzać wiele niezapomnianych treningów. Panie Redaktorze wielokrotnie spotykałem się i spotykam z mieszkańcami miasta, z kolegami,  znajomymi przyjaciółmi w gronie, których analizowaliśmy i analizujemy bieżące sprawy nurtujące mieszkańców.

Będąc poza granicami naszego mianowicie w Wielkiej Brytanii  ( Londynie) również rozmawiałem z wieloma koleżankami i kolegami, którzy z wielkim zainteresowaniem śledzą aktualności społeczne i polityczne w naszym mieście. Oni chcą wracać, wyjechali tylko do pracy można by było powiedzieć za chlebem. Zaskoczony byłem bardzo pozytywnie ich wiedzą na temat aktualnej sytuacji miasta.

Reasumując: spotkania bezpośrednie, poczta mailowa, portale internetowe, analiza prasy lokalnej, itp .. myślę, że dość dużo tego by można było mówić o braku aktywności społecznej czy politycznej. Kocham To miasto, żyję w nim, więc nikt i nic w tym mieście nie jest mi obce i obojętne. Postanowiłem, że nie będę utrudniał/ułatwiał pracy radzie miasta ani burmistrzowi, ale bacznie się przyglądał analizował aktualności społeczne i polityczne miasta ( sporo potknięć swoją drogą).

Redakcja: Teraz jesteśmy na rok przed wyborami i wygląda na to, że Pan się uaktywnił, czy to ma związek z nadchodzącymi wyborami? Czy jest jakaś inna przyczyna, że aktywność Pan wzrosła? Zauważalne jest to zwłaszcza w internecie. Dość głośno jest o Pana bajkach, a i częściej wypowiada się Pan publicznie głownie na FB. To jest kwestia zbliżających się wyborów, czy zabiera Pan głos z innych przyczyn?

Piotr Olszewski: Tak, jak powiedziałem wcześniej, to miasto mojego dzieciństwa, młodości, dojrzałości i pracy zawodowej i społecznej, jestem mu bezgranicznie oddany. Nie potrafię, nie umiem, a przede wszystkim nie chcę być obojętny na to co się w nim dzieje, martwi mnie to. Moja obecność i aktywność na portalach internetowych (np. Facebook) miała już miejsce podczas pełnienia kadencji radnego naszego miasta. Od wtedy też za pomocą internetu kontaktowałem się z moimi wyborcami w trudnych sytuacjach,  szukałem odpowiedzi na kontrowersyjne pytania lub komunikowałem się z profesjonalistami z różnych dziedzin,by móc być jak najbardziej rzetelnym w tej odpowiedzialnej funkcji jaka została mi powierzona przez mieszkańców miasta.

Odnośnie mojej twórczości to tylko jedna z form mojej aktywności, uwielbiam pisać nie tylko poezje, czy prozę.

Piszę od 30 lat, raz mniej raz więcej, czasami zamieszczam właśnie “Bajki dla dorosłych” . Mam ich sporą ilość, ale tylko niektóre z nich tylko ujrzały światło dzienne. Z całą pewnością  pojawi się kolejny cykl bajek budząc ukazując kulisy rzeczywistości społeczno – politycznej, może nawet obyczajowej. Zabierany głos w postaci tej formy literackiej, to forma pewnego protestu, sprzeciwu, może nawet buntu wobec obecnej sytuacji, która ma miejsce w ostatnich miesiącach w mieście. Mogę śmiało powiedzieć, że lekko zostałem sprowokowany do tej formy twórczości za co “prowokatorom” jestem wdzięczny 🙂

Redakcja: Zapytam więc wprost, czy będzie pan startował w wyborach? Czy to będzie start po fotel burmistrza, czy wyłącznie na radnego?

Piotr Olszewski: Panie Redaktorze pytanie jest proste i taka powinna być odpowiedź, ale niestety nie dla mnie.

W ostatnich wyborach otrzymałem bardzo dobry wynik 1200 głosów na burmistrza i prawie 200 głosów na radnego, więc pozwolę sobie jeszcze raz serdecznie podziękować za ogromne zaufanie jakim obdarzyli mnie wówczas wyborcy. ( pomimo,że do rady się nie dostałem). Wówczas zdecydowałem, że chcę dać alternatywę mieszkańcom miasta jako kandydat niezależny.

Niestety nie wiadomo dlaczego nie doszło do konfrontacji programowej kandydatów( troszkę dziwne jak na standardy miasta  demokratycznego) i nie mogłem przedstawić opinii publicznej ani wszystkich postulatów programowych, ani też bieżących problemów miasta. Szkoda!!!

Nie dano nam żadnej szansy, do tej pory nie wiem dlaczego? Nie rozmawiałem wówczas na tematy stricte polityczne z żadnym z miejscowych ugrupowań politycznych, ani stowarzyszeń o wspólnych kierunkach, celach i oczekiwaniach mieszkańców na forum publicznym ( w kuluarach tak) wiedziałem co trapi miasto ale niestety wielu mieszkańców miasta (szlachetnych ludzi), którzy mi cicho dopingowali nie zdecydowali się jawnie stanąć u mojego boku z obawy o pracę ich i ich dzieci( tak mówili wówczas). Zdecydowałem, że pomimo “wiatru i piachu politycznego w oczy” nie będę się od nikogo uzależniał i tym samym zobowiązywał do działań, które mogłyby w konsekwencji być szkodliwe dla miasta i jego mieszkańców.

“Polityka to gar pełen wrzącej oliwy”  to wielkie wyzwanie i odpowiedzialność za nie tylko dobro materialne, ale i przede wszystkim ludzi, każdego z jej mieszkańców. To nie łatwa decyzja Panie Redaktorze (kasa jest pusta), więc póki co nie podjąłem żadnej decyzji o starcie w wyborach ani na radnego, ani na burmistrza. Czas jest sprzymierzeńcem mądrości, więc poczekajmy z decyzją, którą muszą właściwie podjąć mieszkańcy miasta.

Każdy z mieszkańców miasta, który zdecyduje się na udział w wyborach musi mieć prawdziwie dobro naszej małej ukochanej ojczyzny Mława, to działanie z myślą o przyszłych pokoleniach nie o sobie, o fleszach, wywiadach, karierze. To wielki zaszczyt, obowiązek i honor, a nie prywata i kolesiostwo.

Redakcja: Powiedział Pan, że śledzi to co dzieje się w Mławie. Jak ocenia Pan dziś sytuację finansową, gospodarczą naszego miasta?

Piotr Olszewski: Panie Redaktorze pytania z zakresu finansów publicznych należy kierować bezpośrednio do burmistrza miasta, gdyż to on jest w głównej mierze odpowiedzialny za ich poziom. Jeśli chodzi o moją opinię to powiem, że jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, gdyż nie wykorzystaliśmy środków strukturalnych (zewnętrznych) a tym samym nie zasilaliśmy i pewnie już nie zasilimy budżetu miasta. Wobec powyższego dochodzi do zmniejszania środków na koncie własnym, czerpiąc z rezerw. Ogromne zobowiązania finansowe:  kredyty, pożyczki, spłata obligacji, zmuszają nas do oszczędności i zaciskania pasa w różnych sferach naszej lokalnej gospodarki. Rynek pracy również się znacznie skurczył, jak grzyby po deszczu powstają nowe supermarkety, niszcząc małą i drobną przedsiębiorczość. Moim skromnym zdaniem jest bardzo źle. Być może jest to wynikiem recesji gospodarczej, ale czy tylko?. Będąc radnym poprzedniej kadencji zwracałem już uwagę na ten fakt spłaty zobowiązań i redukcji zadłużenia miasta, ale nie uzyskałem poparcia radnych, oby w chwili obecnej nie było już za późno. Bądźmy jednak optymistami przygotowanymi na trudne czasy, które mogą dla miasta nadejść.

Redakcja: Dziękuję za rozmowę

Piotr Olszewski: Serdecznie dziękuję Redakcji Portalu Mława za możliwość demokratycznej wypowiedzi. Pragnę w tym miejscu pozdrowić wszystkich mieszkańców, którym dobro tego miasta leży na sercu oraz wszystkich internautów szczególnie tych, którzy są poza granicami miasta , i którzy  je kochają, martwią się o nie  i za nim tęsknią.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

SPODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ, CHCESZ BY PRZECZYTAŁ KTOŚ INNY NACIŚNIJ NIEBIESKI PRZYCISK I UDOSTĘPNIJ

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czyżby Teatr Fanum był inspiracją tegorocznego „Nalotu Bombowego” ?

Spektakl uliczny który został pokazany na Starym Rynku w Mławie 30 sierpnia wywołał wiele emocji i komentarzy. Czy jednak był...

Zamknij