WARSZAWA. Warszawa zwracała się do Sejmu o rozwiązanie chaosu ws. reprywatyzacji

Władze Warszawy wiele razy domagały się od rządzących przejrzystych rozwiązań prawnych, które pozwolą szybko pomóc lokatorom pokrzywdzonym w re-prywatyzacji. Ratusz zwrócił się do rządu i Sejmu z propozycją trzech konkretnych działań w marcu 2019 r. Do dziś brak na nie odpowiedzi.

Problemy z reprywatyzacją ciągną się w Polsce od lat 90. Polska jest jedynym państwem byłego bloku wschodniego, w którym kwestii tej nie uregulowano i Warszawa jest tego największą ofiarą. Dotyczy to również lokatorów – ofiar beneficjentów reprywatyzacji.

Winę za to, że reprywatyzacja jest ciągle problemem oraz za to, że lokatorzy nie otrzymali odszkodowań ponosi dziś tylko i wyłącznie partia rządząca. Rząd ma od pięciu lat w ręku wszystkie narzędzia, by działać. Warszawski ratusz przedstawił konkretne propozycje, co zrobić, by zgodnie z prawem przyznać lokatorom odszkodowania. Od roku nic nie zrobili w tej sprawie – mówi Paweł Rabiej, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Za czasów prezydenta Trzaskowskiego nie wydano żadnej decyzji zwrotowej w sprawie budynku zamieszkałego przez lokatorów komunalnych – dodaje.

12 marca 2019 r. miasto wystosowało do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, Jacka Sasina – Przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów, Ryszarda Terleckiego – Przewodniczącego Klubu PiS oraz Jarosława Kaczyńskiego – Prezesa PiS pismo proponujące rozwiązanie problemu odszkodowań lokatorskich.

Ratusz przypomniał w nim, że z powodu braku od 1989 r. ustawy reprywatyzacyjnej i chaosu prawnego, jaki się przez to wytworzył, cierpią byli lokatorzy mieszkań komunalnych w zreprywatyzowanych nieruchomościach. Tylko w stolicy mogło ich być kilka tysięcy. Przez brak jasnych regulacji prawnych i błędy w ustawie reprywatyzacyjnej nie można wypłacać im odszkodowań.

Mieszkańcy ci oczekują na zadośćuczynienie strat związanych z podwyżką czynszów i szykanami ze strony nowych właścicieli lokali. Szkód tych nie można zrekompensować zgodnie z prawem inaczej niż poprzez procesy cywilne, które długo trwają i których rezultaty są niepewne.

Warszawa proponuje trzy rozwiązania

Problem może rozwiązać tylko Sejm lub rząd, dlatego ratusz zaproponował marszałkowi trzy konkretne rozwiązania. Pierwsze to uchwalenie Ustawy o Rekompensatach, która wprowadzi jasne rozwiązania ws. pomocy poszkodowanym lokatorom – wszystkim, którym miasto nie było w stanie zapewnić innych mieszkań. Poselski projekt tej ustawy wpłynął do Sejmu, został jednak negatywnie oceniony przez rząd.  Druga możliwość to zmiana Ustawy o Komisji Reprywatyzacyjnej, która poprawi błędy w sposobie przyznawania odszkodowań przez Komisję. Zgodnie z tą ustawą, decyzje o odszkodowaniach dla lokatorów zależą od legalności decyzji reprywatyzacyjnych Komisji ws. konkretnych nieruchomości. A te w większości są niezgodne z prawem – potwierdzają to wyroki Sądu Administracyjnego (SA uchylił już 26 decyzji, a w 10 orzekł nawet ich nieważność). Gdy sąd to robi, miasto nie może wypłacić odszkodowania. Trzecie rozwiązanie to uchwalenie kompleksowej ustawy reprywatyzacyjnej, której projekt zapowiadało Prawo i Sprawiedliwość. Wciąż jednak nie wpłynął on do Sejmu.

Nikt nie był zainteresowany działaniem

Krzywdy lokatorów trzeba i można zrekompensować – wymaga tego sprawiedliwość społeczna. Każde z trzech rozwiązań może do tego doprowadzić – zaznacza Paweł Rabiej.

Nie było żadnej odpowiedzi na propozycje.

Karolina Gałecka

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

SPODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ, CHCESZ BY PRZECZYTAŁ KTOŚ INNY NACIŚNIJ NIEBIESKI PRZYCISK I UDOSTĘPNIJ

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Przeczytaj poprzedni wpis:
MŁAWA. Trudna sobota dla policji i straży – kolejne zderzenie trzech “osobówek”

Straż i policja dziś tj. w sobotę 6 czerwca ma sporo pracy związanej z wypadkami. Najpierw bardzo rano kierowca Opla...

Zamknij