GDAŃSK. Witacz z herbem Gdańska wrócił na swoje miejsce

Betonowy witacz z herbem Gdańska trzymanym przez dwa lwy wrócił na swoje miejsce przy Trakcie Św. Wojciecha. Po zabiegach konserwatorskich odnowiona rzeźba znów pozdrawia kierowców wjeżdżających do Gdańska od strony Pruszcza Gdańskiego.

Zabytkowy witacz na granicy Gdańska i Pruszcza Gdańskiego stał od lat 60. ubiegłego wieku. Upływ czasu i warunki atmosferyczne nie obeszły się z nim łagodnie, dlatego musiał zostać poddany kompleksowej renowacji.

Witacz został zdemontowany i przewieziony do pracowni konserwatorskiej, gdzie uzupełniono ubytki materiału rzeźbiarskiego, wypełniono spękania oraz gruntownie wyczyszczono ponad 50-letnią rzeźbę. Po wypiaskowaniu witacz odzyskał swój pierwotny kolor, a następnie został zaimpregnowany, by w dobrej formie wytrwał kolejne dziesięciolecia.

W procesie renowacji witacza konieczne było również wyremontowanie konstrukcji, która podtrzymywała rzeźbę na wysokości 2,5 metra. Betonowe słupy były w złym stanie technicznym, dlatego niezbędne stało się wykonanie dla nich nowego fundamentu.

6 sierpnia odnowiony witacz został zamontowany w swojej docelowej lokalizacji na Trakcie Św. Wojciecha.

Magdalena Kiljan

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Przeczytaj poprzedni wpis:
WARSZAWA. Rozwijamy Warszawskie Linie Turystyczne

Ratusz rozszerza ofertę Warszawskich Linii Turystycznych. Od weekendu, 8-9 sierpnia na tory wraca tramwajowa linia 36, zaś linia T zmienia...

Zamknij