WARSZAWA. Warszawiak też może być rolnikiem

9 tys. osób, które mieszkają w Warszawie są rolnikami. Wszyscy do końca listopada muszą się spisać w Powszechnym Spisie Rolnym.

Powszechny Spis Rolny jest przeprowadzany raz na 10 lat. Udział jest obowiązkowy, a obecny spis trwa od 1 września 2020 r. do końca listopada. Dotychczas spisało się zaledwie 30 proc. warszawiaków objętych obowiązkiem spisowym.

Rolnik w Warszawie

Wystarczy meldunek w Warszawie oraz gospodarstwo poza granicami miasta, by zostać rolnikiem. Może to być działka na Mazurach, Kaszubach czy w górach. Również pasieka pow. 20 pni pszczelich czy pół hektara drzewek lub krzewów owocowych wystarczy, by zostać warszawskim rolnikiem i uczestniczyć w Powszechnym Spisie Rolnym.

Najłatwiej przez internet

Jak się spisać – wystarczy wybrać najwygodniejszą dla siebie metodę. Najłatwiej zrobić to przez internet. Wystarczy wejść na stronę spisrolny.gov.pl i wypełnić formularz. Procedura jest intuicyjna i poradzą sobie z nią także osoby, które nie są biegłe w sieci. Do tego ci, którzy wybiorą tę metodę, wezmą udział w loterii z nagrodami (szczegóły na stronie loteria.spisrolny.gov.pl).

Telefonicznie z rachmistrzem

Druga metoda to spis przez telefon, za pośrednictwem infolinii pod numerem 22 279 99 99. Tam wybieramy kanał „1” i zgłaszamy chęć spisania gospodarstwa rolnego. Podczas rozmowy telefonicznej rachmistrz wypełni razem z nami formularz spisowy.

Jeśli rolnik nie zdecyduje się na samospis, powinien czekać na telefon od rachmistrza. Rachmistrzowie mogą dzwonić do rolników z numerów 22 279 99 99, 22 666 66 66 lub z numerów podanych na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Warszawie: warszawa.stat.gov.pl/kontakt-z-rachmistrzami.

Wywiad bezpośredni u rolnika

Ostatnia metoda to wywiad bezpośredni, który przeprowadzi rachmistrz spisowy podczas wizyty u użytkownika gospodarstwa rolnego w Warszawie. Rachmistrz został poinstruowany, jak spełnić wszystkie procedury bezpieczeństwa epidemicznego. Każdy z nich ma imienną legitymację ze zdjęciem. Można też sprawdzić tożsamość rachmistrza na stronie rachmistrz.stat.gov.pl/formularz oraz pod numerem infolinii spisowej 22 279 99 99. Jeśli, mimo wszystko, rolnik będzie miał obawy związane z bezpieczeństwem udziału w wywiadzie bezpośrednim, powinien podać rachmistrzowi numer telefonu i termin, w którym zostanie przeprowadzony wywiad.

Spis jest obowiązkowy

Spis rolny to obowiązek, a rachmistrzowi nie można już odmówić udziału w spisie. To wymóg wynikający z ustawy, a za jego nieprzestrzeganie przewidziane są prawne i finansowe sankcje.

Karolina Gałecka

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Przeczytaj poprzedni wpis:
CIECHANÓW. Budżet Obywatelski Mazowsza – możesz zagłosować na ciechanowski projekt

Mieszkańcy całego województwa mazowieckiego do 16 listopada mogą głosować na przedsięwzięcia w ramach nowo utworzonego Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Prezydent Ciechanowa...

Zamknij