Mali odkrywcy jesieni – uczniowie SP 3 w Mławie na tropie kolorów natury!

Kiedy pod stopami zabłysnęły dywany czerwieni, złota i brązu, mali badacze ze Szkoły Podstawowej nr 3 ruszyli na łowy — nie po skarby materialne, lecz po znaki nadchodzącej, pięknej polskiej jesieni. To był dzień pełen śmiechu, drobnych odkryć i prostych lekcji, które zostaną w pamięci dłużej niż szkolna ławka.

Spacer, który mógłby być zwykłą przerwą, zamienił się w interdyscyplinarną wyprawę: uczniowie zbierali kolorowe liście, kasztany i żołędzie, przyglądali się fakturze kory drzew, porównywali barwy i kształty, a przede wszystkim — zadawali pytania. Nauczyciele wykorzystali to naturalne zaciekawienie, łącząc zabawę z elementami przyrody, języka i liczenia. Podczas jednej z krótkich stacji dzieci rozkładały zebrane liście według kolorów, w innej — liczyły nasiona i ćwiczyły opis obrazka, ucząc się słownictwa przyrodniczego.

W takim prostym działaniu kryje się potężna edukacyjna wartość. Spacer poza klasą:

– rozwija spostrzegawczość i empiryczne myślenie;

– uczy pracy w grupie i dzielenia się odkryciami;

– łączy teorię z doświadczeniem — z podręcznika do rzeczywistości.

„To wspaniała okazja, aby dzieci zobaczyły, jak nauka żyje poza tablicą. Zbieranie kasztanów i rozpoznawanie liści to dla nich zabawa, ale też pierwsze kroki w kierunku obserwacji przyrody i szacunku dla środowiska.”

Ważnym elementem wycieczki była też troska o bezpieczeństwo i edukacja ekologiczna: nauczyciele przypomnieli zasady zachowania podczas wyprawy, a dzieci dowiedziały się, które elementy natury można bezpiecznie dotykać, a które należy pozostawić w spokoju, by nie zaburzyć równowagi lokalnego ekosystemu. Była też chwila na kreatywność — niektóre grupy ułożyły „jesienny obraz” z liści, kasztanów i żołędzi, pokazując, że nauka i sztuka idą ramię w ramię.

Takie wydarzenia przypominają, jak cenne są małe rytuały szkolne: budują więzi między rówieśnikami, pozwalają rodzicom dostrzec postępy dzieci poza ocenami i dają nauczycielom naturalne pole do wdrażania metody aktywnego uczenia. Dzień zakończył się uśmiechami, pełnymi kieszeni i kieszonkami skarbów — oraz obietnicą, że podobnych wypraw będzie więcej.

Brawo dla małych odkrywców ze SP nr 3 — za zaangażowanie, ciekawość i energię. A dla wszystkich mieszkańców Mławy: spójrzcie w najbliższy park, może i Wy znajdziecie kawałek tej samej, polskiej jesieni, którą podziwiali uczniowie.

#SP3Mława #Jesień #EdukacjaPrzezZabawę #MałeOdkrywcy

Nadesłane  OpracT.B. fot SP3

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com