22 listopada 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej przeprowadzi pierwsze szkolenie w ramach programu „wGotowości”. To wspólny projekt Ministerstwa Obrony Narodowej i Sztabu Generalnego, którego celem jest wzmocnienie odporności społecznej i systemu bezpieczeństwa narodowego poprzez praktyczną edukację w zakresie reagowania na zagrożenia. Z powszechnego – dobrowolnego szkolenia obronnego może skorzystać każdy pełnoletni obywatel.
Powszechne szkolenia obronne prowadzone w ramach nowego programu „wGotowości”, to wyjątkowa okazja do zdobycia umiejętności, które pomogą przetrwać w sytuacjach kryzysowych. Podczas szkoleń każdy uczestnik dowie się jak reagować na zagrożenia, jak wspierać służby ratownicze, radzić sobie ze stresem i działać skutecznie. To inwestycja w bezpieczeństwo osobiste, rodzinne i całego państwa.
Program „wGotowości” jest dostępny dla każdego pełnoletniego obywatela posiadającego aplikację mObywatel. Udział w nim jest całkowicie dobrowolny, bezpłatny i nie oznacza obowiązkowej służby wojskowej.
Pilotaż programu rusza już 22 listopada 2025 r. i potrwa miesiąc. Szkolenia realizowane będą w 132 jednostkach wojskowych w całym kraju, głównie w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej.
5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej przeprowadzi szkolenia w czterech batalionach lekkiej piechoty: w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym.
Program „wGotowości” obejmuje dwie ścieżki: odporności i rezerwy.
- Ścieżka odporności skierowana jest do wszystkich obywateli, w tym pracowników instytucji publicznych. Obejmuje cztery jednodniowe kursy tematyczne:
bezpieczeństwa, przetrwania, medyczny i cyberhigieny.
Szkolenia uczą m.in. jak przygotować siebie i dom na sytuacje kryzysowe, udzielać pierwszej pomocy, reagować na zagrożenia i chronić dane w sieci.
- Ścieżka rezerwy skierowana jest do osób bez przeszkolenia wojskowego, żołnierzy rezerwy i kandydatów na oficerów. Obejmuje szkolenia podstawowe, kursy doskonalące i trzyletnie kursy oficerskie przy uczelniach cywilnych.
Rejestracja jest prosta, intuicyjna i zajmuje mniej niż minutę.
Aplikacja mObywatel → zakładka Usługi → Bezpieczeństwo → Szkolenia obronne, następnie należy wybrać typ kursu, miejsce i termin.
Więcej informacji:
https://www.wojsko-polskie.pl/wgotowosci/
st. kpr. Elżbieta OBRĘBSKA
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE
PODOBNE
„Gorący ziemniak i ciepła atmosfera – Święto w Szreńsku już 23 sierpnia!”
Brązowy Krzyż Zasługi dla Michała Pola. Prezydent RP odznaczył szefa mławskich struktur PiS
KOMUNIKAT. Sytuacja na rzece Wkrze – posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
Mława inwestuje w przyszłość: kompleksowy projekt odwodnienia pięciu ulic miasta
Radość życia w każdym wieku – coaching senioralny z Powiatowym Urzędem Pracy w Mławie
