POWIAT. Strzegowo wśród liderów w pozyskiwaniu środków unijnych.

Samorządowcy i mieszkańcy subregionu ciechanowskiego bardzo dobrze radzą sobie z wykorzystywaniem środków unijnych. Potrafią po nie sięgać i przekuwać je na ciekawe projekty. W sumie udało im się zdobyć 807 mln zł na 647 inwestycji. Dzięki dotacjom wyremontowano m.in. 201 km dróg, wybudowano 180 km sieci kanalizacyjnej i 117 km wodociągów. 26 zabytków zamieniło się w prawdziwe perełki turystyczne – np. Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie czy Zespół Parkowo-Pałacowy w Opinogórze. To także czas dużych zmian na wsi – 107 wyremontowanych i wyposażonych świetlic wiejskich, które stają się centrami kultury oraz 33 obiekty sportowe i 20 placów zabaw. Wśród liderów w pozyskiwaniu środków znalazło się Strzegowo gmina Powiatu Mławskiego.

Za rozdysponowanie środków na poziomie województwa odpowiada samorząd województwa. Do wykorzystania były pieniądze zarówno na tzw. projekty twarde, czyli inwestycje widoczne gołym okiem, jak i na „projekty miękkie” – rozwijające mieszkańców tej części Mazowsza. Subregion ciechanowski miał okazję korzystać m.in. z pieniędzy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-13 (RPO WM), Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-13 (PROW).

Kwoty mówią same za siebie. Do mieszkańców subregionu ciechanowskiego trafiło z UE 807 mln zł, z czego prawie 660 mln zł z RPO WM (176 inwestycji) i ponad 147 mln zł z PROW (471 inwestycji). Po fundusze sięgali zarówno przedsiębiorcy (w ramach RPO WM 58 projektów na ok. 65 mln zł z UE), jak i samorządy (w ramach RPO WM 108 projektów – 567 mln zł dotacji). W PROW większość projektów realizowały samorządy.

Jednak na co dzień nie widzimy kwot, ale konkretne inwestycje – drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, boiska, szkoły. Ogólnie dzięki aktywności samorządów w ubieganiu się o środki unijne w subregionie ciechanowskim przebudowanych i wybudowanych zostało prawie 201 km dróg, z czego ok. 115 km to drogi gminne, a ponad 80 km to powiatowe. Dotacja z UE przyznana przez samorząd województwa na ten cel wyniosła 227,6 mln zł. Największe dotacje drogowe zasilą budowę w Ciechanowie pętli łączącej drogi krajowe nr 50 i 60, drogi wojewódzkie nr 617 i 615 oraz siedem dróg powiatowych (102 mln zł). Ten projekt jeszcze trwa, ale jego realizacja poprawi system transportowy miasta i okolic. Największą zrealizowaną inwestycją jest budowa drogi gminnej w Płońsku od ul. Targowej do ul. Klonowej wraz z przebudową ulicy Klonowej (14 mln zł).

Ze środków unijnych realizowano również inwestycje tak niezbędne do codziennego życia, jak stworzenie kanalizacji. W efekcie 131 mln zł z UE powstało 180 km sieci kanalizacyjnej i 117 km wodociągów oraz 2202 kanalizacji zagrodowych.

To również samorządy sięgały po dotacje usprawniające działalność placówek ochrony zdrowia. Wiele placówek dzięki środkom unijnym zyskało szansę na specjalistyczne wyposażenie – np. szpital w Pułtusku. Inne mogły liczyć na dotację na rozbudowę – np. 11,3 mln zł otrzymał na ten cel szpital w Płońsku, a szpital w Mławie realizuje projekt rozbudowy i doposażenia dzięki 14 mln zł dofinansowania. Szpital wojewódzki w Ciechanowie przy wsparciu ponad 5,5 mln zł przeprowadził modernizację placówki, by poszerzyć ofertę rehabilitacji.

Placówki samorządu województwa biorą udział w kompleksowym projekcie „E-zdrowie dla Mazowsza”, w ramach którego będą mieć spójny, ujednolicony system informatyczny. Informatyzacji będzie w ramach tego projektu poddany szpital wojewódzki w Ciechanowie. W sumie na projekty związane z instytucjami ochrony zdrowia do subregionu ciechanowskiego trafiło prawie 53,6 mln zł.

Olbrzymi zastrzyk pieniędzy otrzymały instytucje kultury. Tylko z samego RPO WM do subregionu ciechanowskiego trafiło z UE 37 mln zł na inwestycje w kulturę. Dzięki temu możliwe było m.in. zrewitalizowanie Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, który jest wizytówką miasta (8,3 mln zł z UE) czy ratusza w Ciechanowie (3,2 mln zł). Ogromnym zmianom uległ Zabytkowy Zespół Pałacowo-Parkowy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – powstała Oranżeria, a także zaplecze edukacyjne, folwarczne, gospodarcze i zrewitalizowany park krajobrazowy (całość z dotacją ponad 18 mln zł).

Projektów tworzących lub modernizujących różne centra kultury było znacznie więcej – zwłaszcza z PROW. Ogólnie dzięki środkom unijnym udało się uratować 26 zabytków.

Środki unijne trafiły także do szkół. Prawie 43,6 mln zł dotacji pozwoliło w wielu małych miejscowościach rozbudować szkoły – zwłaszcza o sale sportowe (np. w Czerwińsku nad Wisłą czy w Strzegowie).

Dzięki dotacjom w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki środki przyznane przez zarząd województwa wsparły również najmłodszych – w subregionie ciechanowskim w projektach edukacyjnych wzięło udział 46 przedszkoli, dzięki czemu 1145 dzieci w wieku 3-5 lat z placówek na terenach wiejskich uczestniczyło w różnych zajęciach edukacyjnych. W projektach edukacyjnych brały udział również 202 szkoły (różnego typu) – z czego aż 139 to placówki z terenów wiejskich. Poza tym 41 placówek kształcenia zawodowego wykorzystało środki unijne do wdrożenia programów rozwojowych, przy czym 9 z nich współpracowało w tym zakresie z przedsiębiorstwami. Dzięki takim programom 1926 uczniów brało udział w stażach i praktykach (najwięcej w powiecie mławskim – 370 osób i w powiecie ciechanowskim – 247 osób).

liderzy

Trudno mówić o liderach, bo specyfika i potrzeby każdego samorządu są inne. Analizując jednak środki zdobyte przez samorządy w przeliczeniu na jednego mieszkańca, liderem okazuje się gmina Glinojeck. Na rzecz swoich mieszkańców pozyskała 6,5 tys. zł na 1 mieszkańca. Dzięki środkom unijnym udało się wybudować 141 km sieci kanalizacyjnej, 10 zlewni i 5 pompowni pośrednich oraz 9,5 km sieci wodociągowej.Aglomeracja Glinojeck została wyposażona w ponad 65 proc. w kanalizację sanitarną. Wsparcie unijne pozwoliło na zbudowanie Centrum Kulturowo-Historycznego „Kantor młyński” w Strzegowie (2,9 mln zł dotacji). Do największych projektów zrealizowanych w gminie Grudusk niewątpliwe należą inwestycje drogowe, w tym przebudowa dróg gminnych Nieborzyn – Stryjewo Wielkie – Leśniewo Dolne (1,4 mln zł dotacji z UE) oraz usprawnienie komunikacji pomiędzy gminą a sąsiednimi gminami Szydłowo i Dzierzgowo (prawie 1,3 mln zł wsparcia).

* Do podsumowania brane były kwoty dotacji uzyskanych przez samorządy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (per capita).

Środki unijne w ramach RPO i PROW zdobyte przez samorządy dla swoich mieszkańców

  samorząd kwota per capita w pln
Glinojeck

6 504,56

Strzegowo

3 867,30

Grudusk

2 808,13

gmina miejska Ciechanów

2 474,43

Pokrzywnica

2 040,19

Płońsk

1 834,89

Zatory

1 726,55

Wieczfnia Kościelna

1 678,16

Czerwińsk nad Wisłą

1 537,80

Radzanów
(w pow.mławskim)

1 506,32

NiestetY jak widać Mławy w spisie tym nie ma. Pozyskiwanie środków bowiem to najsłabszy punkt obecnego burmistrza.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Przeczytaj poprzedni wpis:
MŁAWA.Co z tą “Kartą Mławiaka”? Czyli, czyżby burmistrz marnotrawił pieniądze podatników i próbował ograniczyć prawa tych bez karty chociaż zapłacą za komunikację i “produkcję” karty?

Nie wystarczy, że jestem mławianinem zameldowanym w Urzędzie Miasta Mława. Mam na to państwowy dokument :dowód osobisty wydany przez Burmistrza...

NIDZICA. Rączki drugą najpiękniejszą wsią Warmii i Mazur

Sołectwa z Gminy Nidzica szaleją! Wietrzychowo nie zdążyło jeszcze wrócić z Dożynek Prezydenckich, gdzie reprezentowało województwo Warmińsko- mazurskie w konkursie...

Zamknij