MŁAWA.Wystąpili na Helu, czyli GRHLC Małgorzaty Retkowskiej na fali

SONY DSC

D-Day Hel 2014 jest kolejnym w tym roku przystankiem w bardzo bogatym kalendarzu imprez rekonstrukcyjnych Grupy Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej. Impreza ta, na której GRH LC gości już po raz trzeci, jest jednym z największych i najdłużej trwających imprez militarnych w Polsce. D-Day Hel trwa w tym roku od 12 do 24 sierpnia i gości wiele Grup Rekonstrukcyjnych, kolekcjonerów sprzętu militarnego i pasjonatów historii. Takiej ilości pojazdów historycznych jeszcze tu nie było. Kilkanaście Willysów, Dodge’ów, ciężarówki GMC, amfibia, motocykle oraz wiele innych ciekawostek są nie lada atrakcją dla turystów spędzających czas na morzem. Dodatkowych emocji dostarcza oczekiwanie na przyjazd sprzętu ciężkiego – amerykańskich czołgów Sherman i legendarnej już niemieckiej Pantery.

Rodzynkami wśród całej masy mundurowych rekonstruktorów są członkowie GRH LC w strojach z lat 40-tych. Swój pobyt na Helu grupa rozpoczęła od udziału w oficjalnych uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia, które miały miejsce pod Pomnikiem Obrońców Helu. W uroczystościach wziął udział m.in. Burmistrz miasta Helu, pan Mirosław Wądołowski. Kompanię honorową wystawił 43. Batalion Saperów. Wartę pod pomnikiem wystawiły Grupy Rekonstrukcyjne w mundurach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz armii USA.

Następnego dnia, w sobotę odbył się pokaz mody z lat 40-tych. Wśród modelek i modeli nie mogło zabraknąć oczywiście członków GRH LC – pasjonatów mody retro. Przepiękne kreacje członków grupy oraz innych zaprzyjaźnionych rekonstruktorów spotkały się z wielkim uznaniem widzów i organizatorów pokazu. Zaprezentowano stroje inspirowane modą zachodnią, głównie francuską. Rekonstruktorzy militarni wystąpili w mundurach z okresu walk w Normandii w 1944 roku. Ciekawostką był zaprezentowany po raz pierwszy na tej imprezie mundur oficera Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Postać tę odtworzył Michał Kępiński, rekonstruktor z Warszawy i sympatyk GRH LC.

Niedziela była dniem odpoczynku dla GRH LC. Grupa spędzała czas na plaży oraz na głównym deptaku Helu – na ul. Wiejskiej, umilając turystom oraz rekonstruktorom pobyt, prezentując kolejne kreacje i wzbudzając wielkie zainteresowanie wśród przechodniów. Zwieńczeniem niedzielnych atrakcji był wieczorny koncert muzyki z lat 40-tych w wykonaniu zespołu eM Band z Jaworzna z piękną, egzotyczną wokalistką z Hawany, Mili Moreną. Nie mogło zabraknąć tego dnia życzeń i prezentów dla obchodzących pierwszą rocznicę ślubu organizatorów D-Daya : Państwa Anny i Rafała Bierów. GRH LC również ufundowała skromny upominek.

Poniedziałek przebiegł w atmosferze przygotowań do konkursu „Moda lat 40-tych. W konkursie mógł wziąć każdy, zarówno rekonstruktorzy jak i turyści oraz mieszkańcy Helu. I tu wielka niespodzianka ! Pierwsze miejsce w kategorii męskiej i voucher na zakupy w Media-Markt o wartości 1200 zł zdobył pan Tadeusz Retkowski z GRH LC ! Drugie miejsce oraz nagrodę w postaci trzydniowego pobytu w hotelu Alpin w Szczyrku dla dwóch osób, z możliwością skorzystania ze SPA, jacuzzi i innych atrakcji zdobył również członek GRH LC, pan Henryk Kulesza. Gratulujemy zwycięzcom !

W wolnych chwilach rekonstruktorzy wypoczywają na plaży, starając się odtworzyć klimat plaż francuskich z lat 40-tych. Plażowanie odbywa się w strojach inspirowanych modą z tego okresu, co jest niebywałą atrakcją dla plażowiczów. Widok pań w tak niespotykanych dzisiaj strojach plażowych wzbudza uśmiech i sympatyczne reakcje wśród turystów, którzy z każdą z pań chcą mieć pamiątkowe zdjęcia.

To dopiero półmetek imprezy, a już tak wiele się wydarzyło. Ten tydzień będzie obfitował w liczne inscenizacje batalistyczne. W kilku z nich swoją rolę będzie miała GRH Ludności Cywilnej. Pod koniec tygodnia na Hel zostanie ściągnięty sprzęt ciężki, czyli oczekiwane z niecierpliwością czołgi, a całą imprezę zakończy wielka inscenizacja lądowania aliantów na plaży Omaha w Normandii w 1944 roku.

Źródło: GRH LC

 • DSC07690
 • DSC07708
 • DSC07732-1
 • DSC07773
 • DSC07812
 • DSC07822
 • DSC07845
 • DSC07856
 • DSC08238
 • DSC08247
 • DSC08343
 • DSC08381
 • DSC08491
 • DSC08683
 • IMAG3033
 • Zdjęcie-0072

Simple Image Gallery Extended

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com