POWIAT. I Debata gminna w Lipowcu Kościelnym . Wypracowano wnioski do realizacji.

25 listopada br., w sali Gminnego Centrum Kultury w Lipowcu Kościelnym odbyła się pierwsza na terenie powiatu mławskiego debata gminna na temat bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowane przez wójta Jarosława Goschorskiego oraz Komendanta Powiatowego Policji w Mławie zdominował temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz infrastruktury drogowej.

Poruszano także problem przemocy domowej oraz działań pomocowych w ramach procedury Niebieska Karta. Jeden z uczestników debaty wskazał również potrzebę utworzenia specjalnego toru na którym „mogliby się wyszaleć młodzi kierowcy”. Pojawił się również postulat utworzenia obwodnicy miejscowości Lipowiec Kościelny. Zdecydowana większość dyskusji poświęcona była jednak zagrożeniom związanym z ruchem drogowym.

Zainteresowanie mieszkańców problemami bezpieczeństwa w ruchu drogowym miało swoje uzasadnienie w danych statystycznych, dotyczących zagrożeń na terenie gminy Lipowiec Kościelny. Ocenę stanu bezpieczeństwa przedstawił podczas krótkiej prezentacji podinsp. Dariusz Brzezicki Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Mławie. Jak wynika z analiz, zagrożenia na terenie gminy to głównie nietrzeźwi kierujący oraz wypadki i kolizje drogowe. W 2013 roku na terenie gminy policjanci zatrzymali 9 nietrzeźwych kierujących, w kolejnym roku już 23, w roku bieżącym – 15. Z roku na rok wzrasta także liczba kolizji (2013 r. – 30, 2014 r. – 36, 2015 r. – 41) oraz wypadków (2013 – 3, 2014 – 4, 2015 – 5). Wskazane przez policję zagrożenia potwierdzili także sami mieszkańcy.

Na pytania mieszkańców gminy odpowiadał wójt Jarosław Goschorski, mł.insp. Artur Ryfiński Komendant Powiatowy Policji w Mławie, nadkom. Krzysztof Hincman I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mławie oraz podinsp. Dariusz Brzezicki Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Mławie.

Podczas spotkania omówiono także procedurę Niebieskiej Karty oraz skalę zjawiska przemocy domowej na terenie gm. Lipowiec Kościelny. Przedstawiono również nowy „Program mający na celu zniwelowanie stresu osób małoletnich  dotkniętych problemem przemocy w rodzinie (…)”. Projekt realizowany jest na terenie garnizonu mazowieckiego. Jego bohaterem jest pluszowy miś, na którego ubranku widnieje numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.

Efekt I Debaty społecznej na terenie gm. Lipowiec Kościelny , to wypracowanie konkretnych wniosków do realizacji:

Wniosek 1 – Nasilenie kontroli pojazdów ciężarowych o masie rzeczywistej przekraczającej 16 ton, na drodze powiatowej relacji Łomia – Turza Mała.

Wniosek 2 – Wzmożenie patroli ruchu drogowego, wyposażonych w mierniki prędkości, w miejscowości Lipowiec Kościelny – głównie na odcinku od strony Żuromina do miejscowości Kęczewo oraz od miejscowości Kęczewo. Poprawa oznakowania oraz widoczności zakrętu na rozwidleniu drogi w m. Lipowiec Kościelny w kierunku m. Kęczewo.

Wniosek 3 – Wystąpienie do zarządcy drogi o wprowadzenie ograniczenia prędkości z 70 km/h do 50 km/h lub ustanowienie „obszaru zabudowanego” na odcinku drogi w Parcelach Łomskich.

Wniosek 4 – Wystąpienie do zarządcy drogi w miejscowości Lipowiec Kościelny o zmianę organizacji ruchu na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z droga powiatową w kierunku Niegocina.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com