MŁAWA. Chcą rozbudowy kanalizacji w Mławie, a co z Wólką i Piekiełkiem? Czyżby nie było alternatywy?

– Mam pytanie dotyczące tej części miasta, która nie jest objęta uchwałą pod nazwą “Aglomeracja Mławy”. Pytanie dotyczy osiedli Piekiełko, Wólka, a konkretnie ulic położonych za torami kolejowymi. Co z tym terenem i jaką mamy alternatywę, propozycję dla osób tam mieszkających. Uchwalę w sprawie aglomeracji podejmowaliśmy 26 stycznia 2012 roku. Co mamy do zaproponowania dla mieszkańców, którzy mieszkają poza terenem aglomeracji? – pytał na sesji Wojciech Krajewski.

Przypomnijmy w 2012 roku radni podjęli większością głosów uchwałę, o wykluczeniu z aglomeracji miasta m.in. właśnie Wólkę. A chodzi o rozwój infrastruktury kanalizacji ściekowej. W wyniku zmiany planu aglomeracji mieszkańcy Wólki nie będą mieli budowanej kanalizacji ścieków, gdyż zgodnie z uchwałą dzielnica ta została z niej wykluczona. Wówczas jako rozwiązanie sytuacji Ratusz proponował mieszkańcom budowę przydomowych oczyszczalni. Niektórzy radni wtedy mieli wątpliwości czy wszędzie będzie można wybudować takie oczyszczalnie.

Na ostatniej sesji tj. 20 maja sprawa wróciła, gdyż miasto zaplanowało opracowanie dokumentacji projektowej budowy kanalizacji sanitarnej na terenie aglomeracji Mława. Podczas obrad Radni poprzez głosowanie wyrazili zgodę na dokumentację oraz upoważnili burmistrza do złożenia wniosku w celu pozyskania na nią o dofinansowania. W trakcie dyskusji radny Wojciech Krajewski zapytał o alternatywne rozwiązania dla Wólki i Piekiełka w kwestii kanalizacji.  Co zacytowaliśmy we wstępie.

Naczelnik nie miał właściwie propozycji

– Nie można nic innego powiedzieć poza tym, że stopniowo będziemy starali się zadbać o kolejne obszary. Natomiast to przedsięwzięcie dotyczy tego obszaru, który jest w aglomeracji Mława. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy kiedy ten problem zostanie opanowany, nie zająć się kolejnymi obszarami. Państwo słyszeli, pan burmistrz niejednokrotnie mówił. Zostały zaplanowane takie przejścia techniczne pod torami. Niektóre będą wykonywane w tej chwili w ramach budowy wiaduktów. Na pewno będą służyły kiedyś do przejść technicznych dla celów m.in kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągów. Teraz sądzę, że to nie jest ten etap.- mówił Krzysztof Jaros naczelnik wydziału infrastruktury

Burmistrz w odpowiedzi zaś nie mówił o rozwiązaniach dla Wólki i Piekiełka tylko o konieczności osiągnięcia w granicach aglomeracji pewnej tj. 95 proc. efektywności objęcia jej obszaru siecią kanalizacyjną i przyłączami. Zachęcał też do przyłączania się mieszkańców do kanalizacji. Stwierdził też, że nie strategicznym byłoby poszerzanie aglomeracji:

– Dziś byłoby niewłaściwym, nie strategicznym, wysoce nie strategicznym posunięciem, gdybyśmy poszerzali obszar aglomeracji dlatego, że potężne pieniądze przekraczające nasze możliwości należałoby przeznaczyć na tą inwestycje. Moja propozycja jest taka, żeby w granicach tej aglomeracji ustalonej w 2012 roku przez wysoką radę, żeby budować kolektory sanitarne z zaznaczeniem na wysoką efektywność nakładów finansowych. Dlatego, że dziś mówimy na efektywność 95 proc. Natomiast ta będzie rosła z roku na rok. W związku z tym taka prośba w takiej formy uchwały skierowana do państwa, żebyście dali zielone światło burmistrzowi do działania. W celu tego, żeby w obecnych granicach aglomeracji miasta Mława żeby budować kolektory sanitarne i wywiązać się z obowiązku 95 proc odprowadzalności ścieków komunalnych. Natomiast przyszłość to jest taka, że oczywiście trzeba będzie rozszerzać granice aglomeracji miasta Mława, po to żeby budować na kolejnych terenach kolektory sanitarne i odprowadzać ścieki komunalne do oczyszczalni. – wyjaśniał burmistrz

Ciekawe o jak odległej przyszłości myślał burmistrz?.

Czyżby więc nie było obecnie, żadnej alternatywy dla mieszkańców Wólki i Piekiełka poza tą, o której podczas ograniczania aglomeracji w 2012 roku mówiła była już naczelnik Anna Miałka Kruszewska, czyli przydomowe oczyszczalnie?

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

One thought on “MŁAWA. Chcą rozbudowy kanalizacji w Mławie, a co z Wólką i Piekiełkiem? Czyżby nie było alternatywy?

  1. A dlaczego nie będzie kanalizacji na Cegielni, Glinianej, Rybackiej? Tutejsi mieszkańcy to jakiś gorszy sort, ale nasze podatki już są ok? Ani gazu, ani kanalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com