Przewodniczący Rady Miasta nie dopuścił w grudniu 2013 roku do wprowadzenia pod obrady uchwały blokującej sprzedaż działki pod spalarnię. Na styczniowej sesji 2014 roku tłumaczył się, że był zaskoczony tą propozycją zmiany planu obrad. Dlatego nie dał wprowadzić uchwały. Natomiast na prośbę jednego z radnych, który miał wątpliwości co do działań przewodniczącego, prawnik Urzędu Miasta wystawił prawie na trzy strony opinię, w której oparł się na orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie i określił, że decyzja przewodniczącego była jak najbardziej prawidłowa. Najciekawsze jest w tym wszystkim to, że radny Wojciech Krajewski znalazł orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, stojącego wyżej w hierarchii sądowej, w którym to Naczelny Sąd Administracyjny całkowicie neguje orzeczenie wojewódzkiego sądu z Krakowa.
Mało tego radny Krajewski przytoczył jeszcze inne orzeczenie tym razem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, który jest również sprzeczny z tym, na którym powołał się mecenas ratusza. Zastanawia, czemu podane przez radnego orzeczenia nie znalazły się we wspomnianej opinii? Czemu na nich się nie oparł?
Pozwoliliśmy sobie zacytować część orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, a stwierdza ono, że:
rada gminy jest organem kolegialnym i jedyną formą, w jakiej uzewnętrznia się jej wola, jest podejmowanie uchwał. Ponieważ rada może wypowiadać się tylko w takiej formie, to zmiana porządku obrad bez możliwości podjęcia w określonym nią zakresie uchwał czyniłaby możliwość zmiany porządku obrad czynnością pozorną. Nie jest rzeczą sądu oceniać stosowanie mechanizmów politycznych, w tym możliwości budowania koalicji w sytuacji, gdy rada, zmieniając porządek obrad i podejmując – w tym zakresie – uchwały w przepisanym ustawowo trybie, działa w granicach kompetencji określonych ustawowo.
Poniżej zaś zapis video z dyskusji w tej sprawie na sesji 28 stycznia
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE