Dziś otrzymaliśmy oświadczenie ze spółki USKOM O REZYGNACJI z budowy elektrociepłowni
– W imieniu firmy USKOM chciałabym poinformować, że Zarząd spółki podjął decyzję o rezygnacji z projektu budowy elektrociepłowni zasilanej paliwem alternatywnym na terenie miasta Mława. – pisze do nas Monika Krzeszewska Rzecznik Prasowy Od początku lokalizacja w Mławie nie była jedyną, którą braliśmy pod uwagę. Chcieliśmy zrealizować inwestycję w naszym mieście, bo nie jest tajemnicą, że Mława zmaga się z problemami wysokich cen ciepła i zanieczyszczenia powietrza, w rozwiązaniu których mogłaby pomóc nasza elektrociepłownia. Niestety bez społecznej zgody na tego typu projekt stoimy przed koniecznością zrealizowania go w innym miejscu, gdzie znajdziemy bardziej sprzyjające warunki. Tym samym chciałabym poinformować Państwa, że stosowne dokumenty związane z wycofaniem wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej dzisiaj zostały złożone w Urzędzie Miasta. W załączeniu znajdziecie Państwo oświadczenie Pana Janusza Arenta, Prezesa firmy USKOM w powyższej sprawie. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji.
Oświadczenie Prezesa Zarządu Zakładu Usług Komunalnych ”USKOM” Sp. z o.o. w sprawie projektu budowy elektrociepłowni zasilanej paliwem alternatywnym
W dniu 23 stycznia 2014 r. Zarząd spółki USKOM podjął decyzję o rezygnacji z projektu budowy elektrociepłowni zasilanej paliwem alternatywnym (dalej: Elektrociepłownia) na terenie miasta Mława. Odpowiednie dokumenty związane z wycofaniem wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej zostały złożone w Urzędzie Miasta. Spółka będzie realizować swoje plany inwestycyjne w innej lokalizacji.
Jako Prezes Zarządu USKOM chciałbym podkreślić, że umiejscowienie naszej Elektrociepłowni w Mławie nigdy nie było do końca przesądzone. Wbrew temu, co można było usłyszeć w publicznej dyskusji, Mława była jedną z kilku rozważanych przez nas lokalizacji, z pewnością nie jedyną.
Przygotowując Raport o oddziaływaniu inwestycji (Elektrociepłowni) na środowisko i wskazując teren przy ulicy Płockiej jako miejsce jej potencjalnej lokalizacji, chcieliśmy sprawdzić, czy w Mławie będzie odpowiedni klimat dla tego typu inwestycji. To, co wydarzyło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy wokół projektu USKOM pokazało, że Mława nie jest jeszcze gotowa na takie przedsięwzięcie. Uchwała Rady Miasta o odmowie sprzedaży lub dzierżawy gruntów miejskich pod tę inwestycję ostatecznie uświadomiła nam, że mławscy włodarze oraz część mławskiej społeczności jest dziś przeciwna budowie nowego źródła ciepła dla miasta. Wspólnie z większościowym udziałowcem USKOM, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu naszej inwestycji do innej lokalizacji, stwarzającej korzystniejsze warunki dla tego projektu.
Decyzja ta nie była dla nas łatwa, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę z problemów, z którymi musi zmierzyć się Mława. Nie jest tajemnicą, że miasto potrzebuje tańszego niż obecnie eksploatowanego źródła ciepła i czystszego powietrza. Nasza Elektrociepłownia, oparta na nowoczesnej i bezpiecznej technologii, mogła pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Warto również dodać, że w obliczu restrykcyjnych norm unijnych, które od 2016 r. nakładają na Polskę zakaz składowania frakcji palnej odpadów (czyli takiej, która nadaje się do przetworzenia w ciepło i prąd), nie będziemy w stanie ich wypełnić bez takich inwestycji jak nasza. Taka sytuacja zmusi przedsiębiorstwa z branży odpadowej do wywozu palnych odpadów do państw, które posiadają tego typu instalacje. W praktyce oznacza to, że koszty ich transportu obciążą znacznie budżet gminy wymuszając podwyżkę opłat za odbiór śmieci.
Dla mnie osobiście, jako Prezesa Zarządu USKOM, ale przede wszystkim mieszkańca Mławy, to była również bardzo trudna decyzja. Byłem przekonany, że nowa Elektrociepłownia, dzięki której mieszkańcy będą płacić mniej za ogrzewanie i ciepłą wodę, a powietrze w mieście będzie czystsze, jest Mławie potrzebna. W dyskusji na temat naszego projektu padło wiele głosów podnoszących rzekome zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi. Jako mławianin z urodzenia, który mieszka tu wraz z rodziną od ponad pół wieku, w bliskiej odległości od planowanej Elektrociepłowni, chciałbym wszystkich zapewnić, że nigdy nie pozwoliłbym na budowę tutaj czegokolwiek, co stwarzałoby najmniejsze nawet ryzyko dla zdrowia mieszkańców lub w jakikolwiek sposób wpływało negatywnie na środowisko naturalne.
Wokół Elektrociepłowni narosło wiele mitów i stereotypów. Myślę, że pomimo decyzji o rezygnacji z inwestycji, warto żeby mieszkańcy z pierwszej ręki, bezpośrednio od niedoszłego inwestora, dowiedzieli się, na czym polega technologia której zastosowanie planowaliśmy. Tym bardziej, że USKOM złożył publiczną deklarację, w której zobowiązał się udostępnić tego typu informacje.
W najbliższych tygodniach będziemy chcieli się z tego zobowiązania wywiązać.
USKOM rezygnuje z budowy elektrociepłowni w Mławie. Jako spółka zakorzeniona w mieście, ale działająca na terenie całej Polski, będziemy inwestować gdzie indziej. Warto jednak pamiętać, że decyzja o zakończeniu tego projektu może oznaczać początek, a nie koniec problemów naszego miasta. Mława pozostaje z jednymi z najwyższych cen ciepła w Polsce, wysoką emisją zanieczyszczeń do atmosfery oraz stoi przed koniecznością poniesienia znacznych nakładów niezbędnych dla dostosowania istniejących instalacji do nowych wymogów emisyjnych i technologicznych. Jako mławianin, mam głęboką nadzieję, że możliwie szybko uda się znaleźć inne rozwiązanie tych problemów, a środki publiczne przeznaczane na unowocześnienie gospodarki ciepłem w mieście wydawane będą z dużą rozwagą, bez szkody dla innych kluczowych potrzeb mieszkańców
Janusz Arent
Prezes Zarządu Zakładu Usług Komunalnych USKOM Sp. z o.o.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE