Były węże, żółwie, fretki i doskonała muzyka, czyli spotkanie integracyjne zorganizowane przez Powiatowe Centru Pomocy Rodzinie i Środowiskowy Dom Samopomocy w Mławie sobotę 30 listopada. Można powiedzieć, że był to jeden z punktów realizowanego przez te ośrodki unijnego projektu pod nazwą „Aktywna integracja społeczna i zawodowa w powiecie mławskim”, na który pozyskały 810 tyś zł.
Jest to już 6 etap wspomnianego wcześniej projektu.
“Aktywna integracja społeczna i zawodowa w powiecie mławskim” jest projektem systemowy i opiewał na kwotę ponad 800 tys. zł. Jego realizacja rozpoczęła się z dniem 1 stycznia, a dzisiejsze spotkanie jest jego ostatnim elementem. – mówiła na spotkaniu Urszula Krajewska dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Do projektu zostało zakwalifikowanych 35 kobiet i 48 mężczyzn.. Są to osoby niepełnosprawne i wychowankowie z rodzin zastępczych i różnego rodzaju placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Zadaniem tego projektu jest integracja społeczna i zawodowa podopiecznych PCPR i Środowiskowego Domu Samopomocy. – Celem ogólnym programu było zwiększenie aktywności społecznej i zawodowej 83 osób w tym 52 niepełnosprawnych, 21 nieaktywnych zawodowo oraz 10 pełnoletnich wychowanek i wychowanków opuszczających rodziny zastępcze i różnego typu placówki – informuje Joanna Kłobuszewska kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Mławie. Czyli naszych podopiecznych. W rmach projektu odbyło się poradnictwo zawodowe z psychologiem, szkolenia zawodowe.
A więc, nie tylko zabawa
Nie tylko jednak projekt opierał się na wspólnej zabawie. Jego uczestnicy odbyli liczne szkolenia i warsztaty. 12 mężczyzn ukończyło kurs grafiki komputerowej, tworzenie stron internetowych w ilości 60 godzin. Poza tym 8 pań i 6 panów bukieciarstwo, 3 mężczyzn ukończyło kurs fotograficzny stacjonarny. Również 8 kobiet i 9 mężczyzn osób odbyła kurs fotograficzny. Natomiast 7 kolejnych pań ukończyło kurs kosmetyczny z elementami wizażu. Odbył się też kurs na sprzedawcę z obsługą kasy fiskalnej, z którego skorzystało 2 mężczyzn i 2 kobiety. Podobną liczbę ale tylko panów przyciągnął kurs magazyniera z obsługą wózków widłowych. Poza tym w ramach projektu odbył się m.in. 3 -dniowy wyjazd edukacyjno – integracyjny do Trójmiasta. – podaje Kłobuszewska
Jak podkreśla szefowa PCPR program ten przynosi korzyści nie tylko uczestnikom, ale także i placówce którą prowadzi.
– Dzięki temu projektowi mogliśmy zwiększyć zatrudnienie w naszej placówce. Mieliśmy zatrudnionego pedagoga, psychologa, pracownika administracyjno-biurowego na pełnym etacie. Mogliśmy też doposażyć w odpowiedni sprzęt biurowy do pracy i promować PCPR na łamach lokalnej prasy i stronach internetowych – mówi Krajewska. Myślę jednak że najważniejszą korzyścią była możliwość zaoferowania mieszkańcom powiatu bardzo zróżnicowanej oferty pomocy, która bez środków unijnych nie byłaby możliwa.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE